GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-05-2021 15:07   Güncelleme : 05-05-2021 15:07

Yaylada çile var!

Kemer’in Ulupınar Mahallesi’ne bağlı Üçoluk Yaylasında yaşayanlar yıllardır elektrik ve su sorunu yaşıyor. 60’a yakın evin bulunduğu, genellikle emekli ve yaşlı insanların yaşadığı yaylanın üzerinden yüksek gerilim hattı geçmesine ve yakınında güneş enerji santrali (GES) bulunmasına rağmen elektrik bir türlü verilemiyor. Su ve telefon gibi alt yapı hizmetlerinin de bulunmadığı Üçoluk Yaylasına ulaşım yolunun çok kötü ve toprak olması yaylada yaşayanların bir ayrı sorunu. Yolun asfaltlanmasını ve elektrik ile su sorununun çözülmesini isteyen yayla sakinleri, yetkililerden yardım beklediklerini söyledi. Ulupınar Muhtarı Habib Altınkaya, bölge sakinlerinin yaşlı ve emekli insanlardan oluştuğuna dikkat çekerek, büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyledi. Altınkaya, “Yüksek gerilim hattı buradan geçmesine rağmen altındaki insanlar maalesef elektriksiz kalıyor. Böyle bir zor durumdayız. Geçmişte burasının projesi de çıkmış ve yatırım programına alınmış ancak öylece kalmış. Su ile ilgili pompadan buraya su verilmesi görüşüldü. İlgili müdürlerle araziyi gezdik ve çok küçük bir yatırımla burada yaşayan insanların sorununun da çözülmesini bekliyoruz” dedi.

Yaylada çile var!

Ahmet Duran YENİGÜN – Maksut TEMİZEL

Kemer’den yaklaşık 37 kilometre uzaklıkta ve 1500 metre yükseklikte bulunan Üçoluk Yaylası, muhteşem doğal güzellikleri ve sedir ağaçlarıyla birlikte özellikle yaz aylarında gezi tutkunlarının akınına uğruyor. Flora ve fauna açısından oldukça zengin bir alan içerisinde bulunan yayla evleri, sedir ve ardıç ağaçları ile muhteşem doğal güzellikler sunan Üçoluk Yaylası’nda yaşayanlar ise yıllardır elektrik, su ve telefon gibi alt yapı hizmetlerinden eksik bir yaşam sürmenin sıkıntısını yaşıyor.

60’a yakın evin bulunduğu, genellikle emekli ve yaşlı insanların yaşadığı yaylanın üzerinden yüksek gerilim hattı geçmesine ve yakınında güneş enerji santrali (GES) bulunmasına rağmen elektrik bir türlü verilemiyor. Su ihtiyaçlarını arazide çıkan kaynaktan kullanan ve telefon gibi alt yapı hizmetlerinin de bulunmadığı Üçoluk Yaylasında ulaşım yolunun çok kötü ve toprak olması da yaylada yaşayanların bir ayrı sorunu.

‘BU YIL ÇÖZÜLÜR DİYE UMUYORUZ’

Ulupınar Muhtarı Habib Altınkaya, bölge sakinlerinin yaşlı ve emekli insanlar oluştuğuna dikkat çekerek, büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyledi. Yaylada 60 yakın evin bulunduğunu anlatan Altınkaya, “Bunların ne elektriği ne de suyu var ve bu evlerde yaşayanlar çok büyük sıkıntılar çekiyorlar. Genellikle emekli ve yaşlılar yaşıyor bu evlerde, o yüzden de çamaşır makinesi buzdolabı gibi elektrikli aletler konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Burada bir GES alanı var. Ayrıca, yüksek gerilim hattı buradan geçmesine rağmen altındaki insanlar maalesef elektriksiz kalıyor. Böyle bir zor durumdayız. Geçmişte burasının projesi de çıkmış ve yatırım programına alınmış ancak öylece kalmış. Her yıl yeni bir proje yapılıyor ama bir çözüm bulunamıyor. En son konuşulan GES projesi ile çözümü söz konusu oldu, ancak 2 yıldır hala bitirilemedi. İnşallah bu yıl çözülür diye umuyoruz. Su ile ilgili burada kendi suyumuz var ama burada bir çalışma yürütüldü ve Kara Göle basılan pompadan buraya su verilmesi görüşüldü. İlgili müdürlerle araziyi gezdik ve çok küçük bir yatırımla burada yaşayan insanların su sorunun da çözülmesini bekliyoruz. Bu yıl yatırıma alınacağı söylendi. İnşallah bu 30 yıllık sorun çözülür diye umuyoruz” dedi.

‘BURAYA VERMEDEN ANA HATTA BAĞLADILAR’

Yolun asfaltlanmasını ve elektrik ile su sorunun çözülmesini isteyen ve yetkililerden yardım beklediklerini söylen yayla sakinlerinden Kazım Özkan da “Buradaki sorunlarımızın başında suyumuz yok, ikincisi 7 kilometrelik bir yolumuz var ve çok kötü bir durumda. Yolun toprak olması evlerin toz altında kalmasına neden oluyor. Bir de elektrik sorunumuz var. Hemen 200-300 metre yanımızda güneş enerji santrali kuruldu ama buraya vermeden aşağıdaki ana hatta bağladılar. Bu üç sorunumuzun da çözümü için yetkililerimizden yardım bekliyoruz” diye konuştu.