YAŞAM
Giriş Tarihi : 08-10-2019 09:27   Güncelleme : 08-10-2019 09:42

‘Yaşlılarınızın yaşam kalitesini arttırmak elinizde’

Kemer İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ceren Avanos İnce, Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, yaşlılarımızın dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklar olduğunu ifade ederek, "Yaşlılık döneminin itibarla yaşanması aynı zamanda bir minnet borcudur. Yaşlı gruplarda esas hedef; yaşam kalitesinin arttırılması ve korunmasıdır" dedi.

‘Yaşlılarınızın yaşam kalitesini arttırmak elinizde’

Şüheda DAYANTÜRK

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü sebebi ile Kemer İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ceren Avanos İnce ve İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları ve hekimleri Kemer Devlet Hastanesi’nde tedavi gören hastaları ziyaret edip durumları hakkında bilgi alırken bilgilendirme notları ve broşürler verip hasta ve yakınları ile sohbet ettiler. Dr. Ceren Avanos İnce yaptığı açıklamada, doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağladığını söyledi.

Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak anıldığını bildiren İnce, “TUİK nüfus projeksiyonlarına göre, Ülkemizde yaşlı nüfus oranının 2023 yılında yüzde 10.2, 2030 yılında yüzde 12.9, 2040 yılında yüzde 16.3, 2060 yılında yüzde 22.6 ve 2080 yılında ise yüzde 25.6 olacağı tahmin edilmektedir. Yaşlı nüfusun artan oranı yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesine gerektirmektedir. Genç gruplarda sağlık hizmetlerinin temel hedefi tedavi iken, yaşlı gruplarda esas hedef; yaşam kalitesinin arttırılması ve korunmasıdır. Yaşlıların yaşam kalitesinin korunması, yaşlılık döneminde sık karşılaşılan, “Alzheimer, demans” gibi sağlık sorunlarının yaşlılığın doğal sonucu gibi görmezden gelinmemesi ile de mümkündür” dedi.

Yaşlılarda yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin bilinmesi yaşlıların, sağlığı koruyucu ve geliştirici davranışlar sergilemelerinde, sosyalleşmeleri ve mutlu olmalarında önem taşımakta olduğunu ifade eden İnce, “Yaşlılar için yaşamın uzunluğundan çok kalitesinin önemli olduğu unutulmamalıdır. Yaşlılık döneminde, sağlıklı yaşam davranışlarının belirlenmesi ve yaşlılıkta sık karşılaşılan “Alzheimer, demans” gibi sağlık sorunlarının erken tespiti ve bu hastalıkların uygun tedavisi için farkındalık çalışmaları sürdürülmektedir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık döneminin itibarla yaşanması aynı zamanda bir minnet borcudur” diye konuştu.