GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-07-2021 20:26   Güncelleme : 29-07-2021 20:26

Yanartaş ranta kurban mı oluyor?

Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi tarafından Kemer’in Çamyuva Mahallesi’nde bulunan Alacasu Koyu’nun ihaleyle bir firmaya kiraya verilmesine tepkiler sürerken Ulupınar Mahallesi’nde bulunan Çıralı Yanartaş’ın mola noktası, kapı girişi ve büfe işletmeciliği Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nde yapılan ihaleyle 20 yıllığına kiraya verildi. Cumhurbaşkanı kararı ile “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak ilan edilen ve içerisinde antik şehir ve kilise kalıntılarının bulunduğu Yanartaş için geçtiğimiz yıl başvuruda bulunan Ulupınar Çevre Koruma, Geliştirme ve İşletme Kooperatifi ihaleye girmek istese de gerekli kriterleri karşılayamadığı için ihaleye katılamadı. 5 firmanın katıldığı ihalede 3 milyon 400 bin TL teklif veren firma ihaleyi kazanırken, bu kadar yüksek bir teklifin verilmesi ‘Yanartaş ranta kurban mı ediliyor?’ sorularına neden oldu. Milli Parkalara tepki gösteren bölge halkı ise alanın ya kooperatif ya da kamu eliyle yürüyüş yollarının düzenlemesi yapılarak işletilmesini istiyor.

Yanartaş ranta kurban mı oluyor?

Ahmet Duran YENİGÜN

Dünyaca ünlü Kemer’in Ulupınar Mahallesi’nde bulunan Çıralı Yanartaş, Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi tarafından mola noktası, tur güzergahı kapı girişi ve büfe işletmeciliği yapılması amacıyla ihaleyle 20 yıllığına kiraya verildi. Cumhurbaşkanı kararı ile “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak ilan edilen ve içerisinde antik şehir ve kilise kalıntılarının bulunduğu Yanartaş için geçtiğimiz yıl başvuruda bulunan Ulupınar Çevre Koruma, Geliştirme ve İşletme Kooperatifi ihaleye girmek istese de gerekli kriterleri karşılayamadığı için ihaleye katılamadı.

3 MİLYON 400 BİN TL’YE KİRAYA VERİLDİ

Çıralı’da bulunan ve adını Yunan mitolojisinde ateş saçan yaratık "Chimera"dan alan Yanartaş'ta kayaların arasından yüzlerce yıldır alev çıkıyor. Olympos-Beydağları Sahil Milli Parkı içerisinde yer alan, Çıralı Plajı'na 1 kilometre uzaklıktaki Yanartaş, deniz seviyesinden yaklaşık 250 metre yükseklikte bulunuyor. Yaya olarak patikalar ve merdivenlerden çıkılarak ulaşılan, Likya Yolu üzerinde yer alması ve Roma dönemine ait bir kilisenin bulunması dolayısıyla da özellikle tarih ve doğaseverlerin ilgisini çeken Yanartaş için 5 firmanın katıldığı ihalede 3 milyon 400 bin TL teklif veren firma ihaleyi kazanırken, bu kadar yüksek bir teklifin verilmesi ‘Yanartaş ranta kurban mı ediliyor?’ sorularına neden oldu.

TURİZME KAZANDIRILMALI

Yaz aylarında yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret ettiği Yanartaş için dönemin Antalya Valisi Münir Karaloğlu, alanın önemine dikkat çekerek çalışmalar başlatmış ancak Karaloğlu’nun ilden ayrılmasıyla bu çalışmalar rafa kaldırılmıştı. Gazete olarak antik kalıntıların yer aldığı Yanartaş’ın kazı çalışmaları yapılarak turizme kazandırılması konusunu gündeme getirmiştik. Antalya Müze Müdürlüğü de alanda incelemelerde bulunmuş ancak gerekli adımlar atılmamıştı.

Ulupınar Çevre Koruma, Geliştirme ve İşletme Kooperatifi Çıralı’da yaptığı çalışmalarla başta gazetemiz olmak üzere ulusal basında geniş yer almış ve takdir görmüştü. 2001 yılından beri 3200 metrelik kıyı bandında özellikle caretta carettaların ve Çıralı’nın korunması ile alakalı yapmış oldukları çalışmalar defalarda medyanın gündemine gelen kooperatif, geçtiğimiz yıl gerekli müracaatlarını yaparak Yanartaş’ın kooperatif tarafından Müze Müdürlüğü ile ortaklaşa koruması ve işletmesi amacıyla Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden talepte bulunmuştu.

12 TL’Yİ NE İÇİN VERDİK?

Öte yandan Kurban Bayramı’nda Kemer’e gelen bir tatilci gazetemize bir mail yoluyla ulaşarak Yanartaş’ın içler acısı durumunu gözler önüne serdi. Milli Parkların işletmesinde bulunan alanda 12,5 TL giriş ücreti ödediklerini ve ne için ödediklerini bilmediklerini bildiren tatilci, gönderdiği mailinde şunları söyledi:

“Bu akşam ailece sönmeyen ateşi görmeye gittik. Girişte adam başı 12.5 TL ödedik, ama ne için ödediğimizi anlamadık. Karanlık, kayan taşlarla dolu saçma sapan bir yoldan yürüyüp nihayet zirveye vardık. Birden bağrışma sesleri oldu. Birisi baygınlık geçirdi, kalbi durmuş adamın birinin. İnsanlar kendilerince müdahale etti. Moralimiz bozuldu, aşağı indik. İndiğimizde ambulans geldiğini gördük, sedye de vardı. O yoldan sedyeyle kimse indirilemez. Adam öldü mü kaldı mı bilmiyorum. Hiçbir hizmet, adam gibi bir yol bile yok. O 12.5 TL’yi ne için verdik? Milli parklar adına bilet kesenler de kavruk gençlerdi. Hiçbir anlam veremedim.”

KOOPERATİF YA DA KAMU ELİYLE İŞLETİLMELİ

Konu üzerine ulaştığımız Çıralı sakinleri, Yanartaş’a çıkış yollarının bozuk olduğunu ve bölgeye tatile gelen birçok tatilcinin de aynı durumları yaşadığını bildirdi. Milli Parkların alanla ilgilenmediğini ve koruyamadığını iddia eden bölge sakinleri, Milli Parklara tepki göstererek, “Yanartaş korunaklı bir proje yapılarak turizme kazandırılmalı. Milli Parklar tarafından ihaleye verilmesi sorunları çözmez, aksine arttırır. Milli Parklar resmen burayı ranta kurban ediyor. Burası için Ulupınar Çevre Koruma, Geliştirme ve İşletme Kooperatifi daha önce başvuruda bulundu ama genel müdürlük kabul etmediği gibi ihaleye de almadı. Yani resmen ranta kurban ediliyor burası. Burayı ya Kültür ve Turizm Bakanlığı ya da kooperatif işletmeli. En iyi çözüm bu. Milli Parklar burayı koruyamayacağına göre bir an önce buraya sahip çıkılması gerekir” dediler.