ANTALYA
Giriş Tarihi : 08-12-2021 20:58   Güncelleme : 08-12-2021 20:58

Yağmur ve fırtına sonrası seralarda hasar büyük

Türkiye'nin en fazla örtü altı çilek üretiminin yapıldığı Aksu ve Serik ilçesine bağlı Kadriye Mahallesinde yağışlı ve fırtınalı hava çilek üreticilerini olumsuz etkiledi. Fırtına ve yağmurun ardından seralarına gelen üreticiler gördükleri manzara karşısında şoke oldu. Dere yataklarının zamanında temizlenmemesinden dolayı seraların sular altında kaldığını anlatan çilek üreticileri, "Zamanında dere yatakları temizlenseydi bu başımıza gelmezdi" dedi.

Yağmur ve fırtına sonrası seralarda hasar büyük

Serik'te Fırtınadan dolayı, seraların naylon örtüleri uçtu, her yer sular altında kaldı. Hasat döneminde yaşanan bu durum üreticileri zor durumda bıraktı. Bölgede üretilen çilek başta yurt içi olmak üzere Avrupa ve Arap ülkelerine gönderiliyor.

“BİRÇOK ÜRETİCİNİN ZARARI BÜYÜK”

Fırtına sebebiyle bir ay geriye gittiklerini belirten çilek üreticisi Kadir Elkatmış, “7 yıldır çilek üreticisiyim. Her sene bu sıkıntıları yaşıyoruz. Allah'tan gelen bir şey. Bir şey demiyorum ama bir şey yapabiliriz. Mesela dere yataklarını yazın temizleyebiliriz. Bu olaylar başımıza geldikten sonra değil. Yazın dere yataklarını temizlediğimiz zaman böyle bir sıkıntı olmaz. Bu konuda yetkililerden yardım istiyoruz. Bir ben değilim benim gibi birçok çilek üreticisi var. Bir çok üreticinin zararı büyük” diye konuştu.

“TALEP ÇOK AMA ZARAR DA ÇOK”

Talebin çok olduğunu ama zararında fazla olduğunu belirten Elkatmış, “Avrupa'ya ihracat yapıyoruz. Eskiden çileğin ne olduğunu bilmiyorduk ama şimdi her sofrada çilek var. Bu da bizim sayemizde oluyor. Örneğin ihracat olarak Rusya, Ukrayna Kazakistan ve Arap ülkelerine çilek gönderiyoruz. Çileğe talep çok ama zararımız da çok. Fırtına ve selden dolayı bir ay geriye düştük. Yapacak bir şey yok. Ben bu tarlayı ne yapabilirim ki. Eylül, Ekim ayında ektiğimiz çileği şu anda toplamamız lazımdı. Önümüzdeki aylarda ne olur bilinmez Allah'a bağlı" şeklinde konuştu.

"YAKLAŞIK 300 BİN TL ZARARIMIZ VAR"

Saatteki hızı 130 kilometreye kadar çıkan fırtına nedeniyle, örtü altı üretimin önemli noktalarından Aksu ilçesinde de çilek seraları zarar gördü. 10 dönüm alan üzerine kurulu üretim merkezinde 3,5 dönüm çilek serası yerle bir oldu. Çileklerin üzerinde bulunan naylonlar yırtılarak kullanılamaz hale gelirken, demir direkleri yerinden söküldü. Yaşanan felaketin boyutu ise drone ile görüntülendi.

Fırtına sonrası büyük zararın olduğunu belirten genç çiftçi Civan Ergüz, “Seralarımız zarar gördü. Naylonlarımız yırtıldı. Demirler yerler bir oldu. Zararımız büyük. 10 dönüm alanda 3,5 dönüm yerle bir oldu. Dönüm başına maliyetimiz 60 bin TL olarak hesaplarsak yaklaşık 300 bin TL zararımız var. En yakın 1 ay içerisinde toplama yaparım. Çilek şu anda Antalya halinde 30 TL” dedi. (İHA)