YAŞAM
Giriş Tarihi : 29-01-2020 09:30

Yabancı gelinlerden Topaloğlu’na ziyaret

Kemer ilçe merkezinde yaşayan yabancı gelinlerle biraraya gelen Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, yabancı gelinlerin sorunlarını dinledi.

Yabancı gelinlerden Topaloğlu’na ziyaret

Şüheda PARTAL

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, ilçe merkezinde yaşayan yabancı gelinler ile Şehit Ömer Halisdemir Meclis Toplantı Salonu’nda bir araya geldi. Yabancı gelinlerin sorunlarını dinleyen Başkan Topaloğlu’na Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Asım Yıldırım, Basın Yayın ve Halka İlişkiler Müdürü Aynur Köslü ve Bağımsız Devletler Topluluğu Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (FİLİZ) Başkanı Yana Balta da eşlik etti.

Toplantı öncesi, Elazığ’daki depremde mağdur olan vatandaşlar için Kemer Kaymakamlığı, belediye ve sivil toplum kuruluşları iş birliğince yardım malzemesi toplandığını kaydeden Topaloğlu, “Kemer Belediyesi olarak, üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yapmak için elimizi taşın altına koyduk. Depremde mağdur olan vatandaşlarımız için kıyafet, yorgan, battaniye, tüplü ısıtıcı ve kuru bakliyat malzemeleri alıyoruz. Yardım tırımız Elazığ’a hareket edecek. Allah bir daha böyle afetler yaşatmasın” dedi.

Elazığ’da ve çevre illerde hissedilen deprem ile ilgili kısa bir açıklama yapan Başkan Topaloğlu, ardından yabancı gelinlerin görüş, öneri ve şikayetlerini dinledi ve söz konusu sorunlarla ilgili not aldı. Eğitim, çocuklar için açılacak ücretsiz kurslar, sosyal aktiviteler, esnafın yabancı misafirlere karşı olan bazı olumsuz davranışları ve denize girilebilecek alanların artması konularında istek ve dileklerini ileten yabancı gelinler, yaz aylarında çocuklar için verilen kreş hizmetinin kış aylarında da devam etmesi isteğinde bulundu.

Çocuklar için açılacak kurslarla ilgili söz alan belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Asım Yıldırım, çocuklar için karate kursu, tekvando kursu ve halk oyunları gibi 12 alanda derslikler açılacağını bildirdi.

Yazın plajlarda, denize giriş ve plaj kullanımı konusunda sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden yabancı gelinler, Topaloğlu’ndan bu konuda yapılacak çalışmalar hakkında bilgi istedi. Topaloğlu, konu ile yakından ilgilendiğini belirterek, “Bu yaz Olbia Park’ın halk plajı olarak kullanılması için çalışma başlatıldı. Yapılan düzenlemelerle birlikte, duş kabinleri ve tuvaletler ücretsiz olacak. Şezlonglar ise belli bir ücret karşılığında kullanılabilecek" ifadelerine yer verdi.

Olbia Park içerisindeki belediyeye ait çay bahçesinin de halkın hizmetine sunulması için çalışmaların başladığını aktaran Topaloğlu, toplantı sonrası yabancı gelinlerle birlikte denize girilebilecek alanlarda inceleme yaptı.