YAŞAM
Giriş Tarihi : 03-05-2020 14:42

Vali'den karpuz izni

Antalya'da, sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında hamile olan bir kadın canı karpuz çekince, Antalya Valisi Münir Karaloğlu'ndan sosyal medya aracılığıyla yardım istedi. Karpuz için aşeren kadının eşine Vali Münir Karaloğlu iki saatlik özel izin verdi.

Vali'den karpuz izni

Koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı Antalya'da, vatandaşların acil ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik il genelinde Vefa Destek grupları ve Antalya Valiliği Açık Kapı uygulamasıyla hizmetler veriliyor. Sokağa çıkma yasağı kapsamındaki vatandaşlardan bu süreçte ilginç talepler de geliyor.
Antalya'da hamile olan Cansu Akdemir Tümer isimli kadın, sosyal medyada Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nu etiketleyerek bir yardım talebinde bulundu. “Ya Allah aşkına sokağa çıkma yasağı yapıyorsunuz, kendim başta olmak üzere diğer hamile kadınlar ne yapsın? Aşerilen şeylere ulaşamıyoruz bu durum gerçekten çok kötü! Hormonlarım zaten tavan valla ağlıcam artık" diye yazdı.
Vali Münir Karaloğlu'nun talimatıyla, Antalya Valiliği Açık Kapı Projesi kapsamındaki görevliler, hamile kadınla iletişime geçti. Karpuz aşerdiği öğrenilen kadının eşine iki saatlik özel izin verildi. Özel izinle Cansu Akdemir Tümer'in eşi, sokağa çıkma kısıtlaması dışında olan Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali'nden karpuz alarak evine geri döndü.
Talebi karşılanan Cansu Akdemir Tümer, “Sayın valim başta olmak üzere size ve tüm çalışanlarınıza yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Şöyle bir zaman diliminde asla hakkınızı ödeyemem. Allah hepinizden razı olsun" diye teşekkür etti.
Vali Münir Karaloğlu ise, “Cansu Hanım'ı cevapsız bırakamazdık. Makul ve masum talebini değerlendirdik. Sokağa Çıkma Kısıtı kapsamında, eşine 2 saatlik izin vererek talebinin yerine getirilmesine imkan sağladık. Tüm kadınlarımıza sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler diliyorum" dedi.

HORMONLARDAN DOLAYI
Önceki gece yarısı canı karpuz çeken 7 aylık hamile, turizm sektörü çalışanı Cansu Akdemir Tümer, “Sokağa çıkma yasağı olduğundan dolayı dışarı çıkamayacaktık. Ben de normal şartlarda hiç böyle bir şey yapmam ama hamileliğin vermiş olduğu hormonlardan diyelim artık, Twitter'a üslubunca bir söz yazdım. Kısmi olarak bir isyan, aşermemden dolayı ve hamileler adına konuştum diyelim. Sağ olsunlar bana gece yarısı geri döndüler, telefon bilgilerimi istediler internet üzerinden. Daha sonra emniyet müdürlüğünden aradılar beni. Ertesi gün yardımcı oldular" dedi.
7 aylık erkek bir bebeğe hamile olduğunu ve ismini de 'Ata' olarak belirdiklerini belirten Tümer, “Daha önce de aşermelerim tabi ki oldu ama yasaklamalar yoktu ve aradığımızı bulabiliyorduk. Küçük şeylerdi. Bu mevsimde karpuz gibi meyveyi bulmak zaten zor. Sağ olsun Valiliğimiz, kaymakamlık herkes yardımcı oldu. Çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
SON ANDA BULUNDU
Eşinin karpuz aşermesi nedeniyle Vali Münir Karaloğlu'nun özel izniyle dışarı çıkan ve bir havayolu şirketinde çalışan eşi Adem Samet Tümer, iznin saat 18.00 gibi netleştiğini ve 21.00'e kadar süre verildiğini belirterek, “Ben hemen hale gitmiştim. Fakat saat biraz geç olunca bütün karpuzcular falan kapatmıştı. Epey aradım yarım saat, 45 dakika kadar. Oradaki dükkanları tek tek gezdim. Ama yok. En son, bir adamdan rica etmiştim karpuz lazım diye. 'Yok abi bulamayız' falan demişti. Daha sonra da tam vazgeçtim çıkacakken adam ıslık çalıp beni durdurdu. 'Ya abi ben bir tane almıştım yemek için yenge madem hamile onu vereyim size' dedi. Sağ olsun onu verdi. O şekilde bulmuş olduk" dedi.

(DHA)