GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-03-2021 12:47   Güncelleme : 16-03-2021 12:47

Vali Yazıcı: Zorlu süreci hep birlikte aşacağız

Antalya Valisi Ersin Yazıcı başkanlığında, 'Pandemi Değerlendirme Toplantısı' yapıldı. Vali Yazıcı, zorlu sürecin hep birlikte başarıyla aşılacağını dile getirdi, "Daha dikkatli olarak şehrimizi ve kendimizi bu zorlu süreçte korumalıyız" dedi.

Vali Yazıcı: Zorlu süreci hep birlikte aşacağız

Valilik toplantı salonunda video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıya Vali Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, ilçe kaymakamları ve ilçe belediye başkanları, İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ve sivil toplum kuruluşları yöneticileri katıldı. Vali Yazıcı başkanlığında gerçekleşen toplantıda, il genelinde yürütülen pandemi çalışmaları kapsamında alınan tedbirler ve yapılan denetimler ele alındı.

HEPİMİZİN ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVLER VAR

Pandemi sürecinin oldukça zorlu geçtiğini ve herkesin üzerine düşen görevler olduğunu belirten Vali Yazıcı, "Yaşadığımız bir süreç var. Oldukça zorlu bir süreç. Her geçen gün daha iyiye gitmeyi umut ettiğimiz bir süreci yaşıyoruz. Bu zorlu süreci yönetmekte hepimizin üzerine düşen sorumluluklar var" dedi. Bu sorumlulukları bir yıldır en iyi şekilde yerine getirmek için gayret gösterildiğini vurgulayan Vali Yazıcı, "Hem belediyelerimiz, hem kolluk kuvvetlerimiz, hem sivil toplum kuruluşlarımız olarak bu zorlu süreçten kurtulmak adına, yayılmasını önlemek adına hepimiz çok büyük gayret içinde bulunduk. Bugün geldiğimiz nokta itibariye turuncu risk grubundayız. 'Yüksek riskli' gruptayız. Önümüzdeki süreçte daha dikkatli olarak şehrimizi ve kendimizi bu zorlu süreçte korumalıyız." dedi.

ANTALYA'YI SADECE ANTALYA OLARAK DÜŞÜNEMEYİZ

"Antalya'mızı sadece Antalya olarak düşünemeyiz. Burası Türkiye'nin turizm başkenti" diyen Vali Yazıcı, ülke adına taşınan çok daha büyük bir sorumluluk olduğuna dikkat çekti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkemizin turizm gelirlerinin 3'te biri Antalya'mızdan sağlanmakta. Biz geçen yıl pandemi sürecinden dolayı turizm gelirlerimizi yeterince sağlayamadık. Sezon sonuna doğru 3 aylık bir dönem iyi geçti fakat turizmin lider şehri Antalya'mız için bu yeterli değil. Bu kötü sezondan dolayı Antalya'mızda birçok sektör ve esnaf mağdur oldu. Dolayısıyla omuzlarımızda ağır bir yük var. Sezonun açılmasına az bir süre kaldı. Önümüzdeki süreci iyi yöneterek Antalya'mız için iyi bir sezon geçirmeyi umut ediyoruz."

PANDEMİNİN ETKİLEDİĞİ SEKTÖRLERİN BAŞINDA TURİZM GELİYOR

Pandemi döneminde bir yılın geride kaldığını, bu süreçte en çok etkilenen sektörlerin başında turizmin geldiğini söyleyen Vali Yazıcı, "1 Mart itibariyle iş yerlerini açtık. Okullarımız belli oranda açıldı. Ama önümüzde nisan ayı itibariyle başlayan bir yaz dönemi, turizm sezonu söz konusu" dedi. Pandemiden en çok turizm sektörünün etkilendiğini söyleyen Antalya Valisi Ersin Yazıcı, "Bizim geçen yılki gibi bir sezon geçirme durumumuz yok. Geçtiğimiz yaz döneminde turizm sektör çalışanları, iş sahipleri, esnaflarımız ve diğer sektörler kendilerini sıkarak zorlu süreci geçirmeye çalıştılar. Ama ikinci bir yaz sezonunu durgun geçirmeleri mümkün değil. Bizim çok büyük bir sorumluluğumuz ve farkımız var. Bu ülke adına sorumluluklarımız var" uyarısında bulundu.

'Turuncu' kategorideki risk grubundan önce 'Sarı' ardından 'Mavi kategoriye geçirmek adına fikier alışverişi için pandemi değerlendirme toplantısı yaptığınnı vurgulayan Vali Yazıcı, "Umarım daha güzel günlere birlikte verdiğimiz mücadeleyle ulaşacağız" ifadelerini kullandı.

ÖNDE GELEN KİŞİLER OLARAK ÖRNEK TEŞKİL ETMELİYİZ

Topluma önder kişiler olarak örnek olmaları gerektiğini belirten Vali Yazıcı, şöyle konuştu:

"Bizim davranışlarımızın, hal ve hareketlerimizin önemli olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla bir kamusal yükümlülüğümüz var. Bunu koronavirüs sürecini iyi yönetmek adına lütfen iyi kullanalım. Bu süreçte herkes yoruldu. Bir yıl uzun bir süreç. Denetim yapanda, evde bekleyen vatandaşlarımızda, esnafımızda bu süreçte psikolojik, sosyolojik, ekonomik olarak yoruldu. Süreç, şuan itibariyle başladığı dönemden daha zor geçmekte. Biz önde gelen kişiler olarak vatandaşa örnek olmalıyız. İnşallah aşılamayla da bu illetten kurtulacağımızı ümit ediyorum. Turizm sezonuna girerken kötü bir tablo sergileyip hem Antalya'mızı hem de ülkemizi zora sokmamaya dikkat etmenizi rica ediyorum."

Vali Yazıcı, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyarak tedbirlerin sıkı tutulması gerektiğini vurguladı.

(DHA)