YAŞAM
Giriş Tarihi : 21-10-2020 16:04   Güncelleme : 21-10-2020 16:04

Vali Yazıcı Demre'de

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, göreve başlamasının ardından ilk kez Antalya'nın Demre ilçesini ziyaret etti.

Vali Yazıcı Demre'de

Helikopterle Demre'ye gelen Vali Yazıcı'yı, Demre Kaymakamı Onur Şatıroğlu, Belediye Başkanı Okan Kocakaya ile daire amirleri Demre Kaymakamlığı girişinde karşıladı. İki küçük kız öğrencinin Vali Yazıcı'ya çiçek verdiği karşılamada, Emniyet Müdürü Fuat Polat, Jandarma Komutanı Teğmen Emre Tırpancı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Atılgan, Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi Başkanı Ahmet Çetin, TÜRSAB Batı Antalya Başkanı Rıza Perçin, daire amirleri de yer aldı. Vali Yazıcı'ya İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan da eşlik etti. Karşılamanın ardından Vali Yazıcı, Demre Kaymakamı Onur Şatıroğlu'nu makamında ziyaret etti. Kaymakam Onur Şatıroğlu, Vali Yazıcı'ya ziyaret anısına bir hediye takdim etti, ardından Demre Kaymakamlık salonunda verilen brifinge katıldı. Brifingde Vali Yazıcı, Kaymakam Onur Şatıroğlu ve Demre'nin idari amirlerinden, Demre'nin sosyal, ekonomik, eğitim ve devam eden yatırımlarla ilgili bilgi aldı.
Brifingin ardından Vali Yazıcı, Demre Belediyesi'ne geçti. Başkan Okan Kocakaya, belediye meclisi üyeleri ve belediye çalışanları Vali Yazıcı'yı belediye girişinde karşıladı. Vali Yazıcı, Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Vali Yazıcı, Demre Belediyesi ziyaretinin ardından yaya olarak Aziz Nikolaos Anıt Müzesi'ne geçti. Yol üzerindeki esnaflara girerek, hayırlı işler dileyen Vali Yazıcı, esnaflarla kısa sohbetler yaptı. Yol üzerinde turistik eşya satan Ali Akçay adlı vatandaşın, "Buraya gelen turist gruplarından birkaç esnaf yararlanıyor. Onun dışında bakkallar bir su bile satamıyor. Çünkü rehberler, turisti bırakmıyor" şikayetini dinleyen Vali Yazıcı, "Maalesef dünyanın birçok yerinde bu uygulama mevcut. Turist grupları turlarla geliyor. Turlar anlaşmalı olduğu mağazalarda alışveriş edilmesini istiyor" dedi.
Vali Yazıcı, ardından Aziz Nikolaos Anıt Müzesi'ni gezdi. Likya Uygarlıkları Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin'den müze hakkında bilgi alan Vali Yazıcı, "Maalesef Demre ziyaretimizi kısa kesmek zorundayız. Dün Kumluca ve Finike ilçelerimizde yaşanan afetin açtığı yaraları görmeye gideceğiz. Üreticilerimize geçmiş olsun diyeceğiz. Demre'ye tekrar geleceğim. Batı Antalya'da butik otel turizmine yönelmeliyiz. Antalya artık 5 yıldızlı otele doydu. Bu bölgede alternatif turizm yapılmalı. Örneğin Demre'nin komşu ilçeleri Kaş ve Finike ile uyumlu bir yapılaşma, otelleşme sağlanmalıdır. Bu konuda ortak çalışmalar yapılmalıdır. Demre alternatif turizm için ideal bir bölge. Aziz Nikolaos Anıt Müzesi'nin bir çatı sorunu olduğu iletildi. Türkiye ve Antalya turizmi için önemli olan bu yapının sorunlarını inceleyeceğiz. Ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.
Vali Yazıcı, turistlere yönelik bir ikon mağazasında da incelemeler yaptı. Vali Ersin Yazıcı ardından Finike ve Kumluca'da afetten zarar gören çiftçileri ziyaret etmek ve incelemeler yapmak üzere Demre'den ayrıldı.

(DHA)