ANTALYA
Giriş Tarihi : 23-06-2024 18:51

Vali Şahin: "Gaziler, Ahiler ve Alperenler Anadolu’da Türk milli kültürünü inşa ettiler"

Türkiye'nin önemli inanç merkezlerinden olan Elmalı'da düzenlenen ‘Abdal Musa Anma Etkinlikleri’ Antalya Valisi Hulusi Şahin’in de katıldığı törenle başladı.

Vali Şahin:

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve Abdal Musa Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneğinin iş birliği ile düzenlenen ‘19. Uluslararası, 40. Ulusal Abdal Musa Anma Etkinliği’ne Vali Hulusi Şahin’in yanı sıra Antalya Milletvekilleri, İçişleri Bakanlığı Bakan Müşaviri Esma Ersin, Korkuteli Kaymakamı Sezgin Üçüncü, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tarık Hekimoğlu, Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk, ilgili kurum müdürleri, oda ve dernek başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZÜN ZİNCİRİ: ERENLER VE ALPERENLER

Türk Milli Kültürü’nün, Anadolu'da 700 yılı aşan bir süreci olduğuna dikkat çeken Vali Şahin, Hoca Ahmet Yesevi ile başlayan birlik ve beraberlik zincirinin Hacı Bektaş Veli, Abdal Musa ile Anadolu'da devam ettirildiğini belirterek, “Ahiler şehirlerde milli kültürümüzün ana unsurlarını inşa ederken, Abdallar da köylerde milli kültürümüzü inşa ettiler. Haçlı ve Moğol istilalarına nedeniyle Anadolu’ya göç eden Türkmenleri, Horasan’dan gelen Erenler ve Alperenler bir araya getirerek birleştirdiler” dedi.

KADINLARIMIZ MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZÜ VE ANADOLU'YU İNŞA ETTİLER

Bizi biz yapan değerlerin eşitlik üzerine kurulduğunu ifade eden Vali Şahin, “Unutulan bir grup var, onlar da Anadolu bacıları. Kadın erkek eşitliği milli kültürümüzün ve Alevi-Bektaşi kültürünün temel unsurudur. Kadınlarımız savaşta ve barışta, evde ve çarşıda, her yerde erkeğinin yanında omuz omuza durmuş, Anadolu’yu inşa etmiştir. Kadınlarımıza şükran borçluyuz” dedi.

Vali Şahin, Alevi-Bektaşi Kültürü’nün, değerlerimizin korunması ve yaşatılması açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, “700 yıl önce yazılan deyişleri bugün net biçimde okuyup anlayabiliyoruz. Türkçeyi muhafaza eden bu değerli kültürdür” dedi

ÇOCUKLARIMIZ VE GENÇLERİMİZ BU TÜR ETKİNLİKLERE KATILMALI

Çocuklarımıza ve gençlerimize bu tür etkinliklere katılım sağlama çağrısında bulunan Vali Şahin, “Abdal Musa, Ahi Evren, Hacı Bektaş Veli ve Mustafa Kemal Atatürk, dönemlerinin işgalcilerine karşı mücadele ederek milli duruşun önderleri olmuşlardır. Onları tanımak, bilmek ve gençlerimize bu değerleri anlatmak açısından bu tür etkinlikler çok önemli. Bu etkinliklerin devam ettirilmesini ve güzellikler getirmesini diliyorum” dedi.

Açılış Töreninin ardından Vali Şahin ve beraberindeki heyet Abdal Musa Türbesini ziyaret etti. (Bülten)

AdminAdmin