SAĞLIK
Giriş Tarihi : 23-10-2019 09:17

Uz. Dr. Mevlitoğlu, ‘Yenilikçi Dahili Bilimler Doktoru’ finalisti

Gazetemizin köşe yazarlarından Özel Kemer Anadolu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şenay Mevlitoğlu, daha önce görev yaptığı Ordu'nun Akkuş Kaymakamlığı bünyesinde Çocuk Koruma Birimi'nin açılması başta olmak üzere Akkuş İlçesinde gerçekleştirdiği çeşitli projelerle Doktorclub Awards 2019 Yılın Doktoru Ödülleri Ödülleri’nde Yılın Yenilikçi Dahili Bilimler Doktoru Finalisti oldu.

Uz. Dr. Mevlitoğlu, ‘Yenilikçi Dahili Bilimler Doktoru’ finalisti

Şüheda DAYANTÜRK

Gazetemizin köşe yazarlarından Özel Kemer Anadolu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şenay Mevlitoğlu, Ordu’nun Akkuş ilçesinde gerçekleştirdiği projelerle Doktorclub Awards 2019 Yılın Doktoru Ödülleri Ödülleri’nde Yılın Yenilikçi Dahili Bilimler Doktoru Finalisti oldu. Daha önce görev yaptığı Ordu’nun Akkuş ilçesinde örnek davranışlarıyla Akkuşluların sevgisini kazanan Uzm. Dr. Mevlitoğlu, mesaisini hasta çocukları tedavi etmek dışında onları ve ebeveynlerini bilgilendirerek harcadı. Akkuş ilçesinde bulunan kurum amirleri başta olmak üzere öğrenciler ve vatandaşlara çocuk istismarı ve ihmali hakkında eğitim seminerleri düzenleyerek bilgiler veren Uzm. Dr. Şenay Mevlitoğlu, Ordu’nun Haberci Gazetesi tarafından Çocuk İstismarı ve İhmali alanında yaptığı çalışmalardan dolayı ‘Yılın Doktoru’ seçilirken, Akkuş Kaymakamlığı tarafından da yine aynı çalışmalardan dolayı ‘Başarı Belgesi’ verildi.

Uzm. Dr. Şenay Mevlitoğlu, Doktorclub tarafından 20 Aralık Cuma günü İstanbul Üniversitesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonunda bine yakın hekim, akademisyen ve sağlık profesyonelinin katılımı ile düzenlenecek "Doktorclub Awards 2019 Türkiye’nin Sağlık Ödülleri’nde Ordu'nun Akkuş Kaymakamlığı bünyesinde Çocuk Koruma Birimi'nin açılması başta olmak üzere Akkuş İlçesinde gerçekleştirdiği çeşitli projelerle ‘Yılın Yenilikçi Dahili Bilimler Doktoru Finalisti’ oldu.

AKKUŞ KAYMAKAMLIĞI ÇOCUK KORUMA BİRİMİ FAALİYETLERİ

Uzm. Dr. Şenay Mevlitoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ve Sosyal Pediatri uzmanı olarak ‘İlçe Çocuk Koruma Birimi’ modelinin projesini yazarak, ülkemizde ilk kez mülki idare amirliği olan kaymakamlıklara bağlı ‘Çocuk Koruma Birimi’ modeli Ordu'nun Akkuş ilçesinde oluşturulmuş ve Valilik oluru ile 'Akkuş Kaymakamlığı Çocuk Koruma Birimi' kurulmasını sağlamıştır.

Bugüne kadar Akkuş Kaymakamlığı Çocuk Koruma Birimi olarak yapılan faaliyetler ise şöyle:

- Akkuş ilçesindeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, Uzm.Dr. Şenay Mevlitoğlu tarafından 20-40 kişilik gruplar halinde Çocuk İstismarı ve İhmali hakkında 3 saatlik farkındalık eğitimi verildi. (Toplamda 600 personele ulaşılmış ve eğitim tamamlanmıştır.) Eğitimlerin katılımcı profiline göre (emniyet, öğretmen, din görevlisi...) o grup için en çok rastlanan sorunlara yönelik, çocuklarla nasıl iletişim kurulması gerektiği hakkında psikodrama eğitimi verildi. Eğitim öncesi ve sonrasında Çocuk İstismarı ve İhmali Farkındalık Ölçeği uygulandı (Çalışma için Ordu Üniversitesi Rektörlüğü Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmaları Etik Kurulu'ndan bilimsel onay alındı) Eğitim öncesi ve sonrasında katılımcıların farkındalık düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış olduğu saptandı. Çalışmanın daha kapsamlı sonuçları istatistiksel verilerin tamamı girildikten sonra raporlanacaktır. Eğitimlerde en fazla din görevlilerin farkındalık düzeyinde artış olmuş ve çok önemli pozitif geri bildirim alınmıştır.

- Uzm. Dr. Şenay Mevlitoğlu tarafından, Akkuş ilçesi Damyeri beldesinde kadınlara yönelik Sağlıklı Çocuk Gelişimi hakkında farkındalık eğitimi verildi.

- Akkuş Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'nda sinema faaliyeti, Akkuş’taki çocuklara yönelik doğa yürüyüşü faaliyeti düzenlendi.

- İlçe Halk Müdürlüğü ile birlikte kız ve erkek öğrencilerimize yönelik fotoğrafçılık kursu açıldı. Özellikle köy okulları olmak üzere ilçenin birçok okuluna kitap, kırtasiye, anaokulu malzemeleri konusunda yardım edildi, okullarda kütüphaneler kuruldu. Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile birlikte 'her okula zeka sınıfı' düşüncesi ile okullara zeka oyunları temin edildi ve dağıtımı tamamlandı. İlçedeki ihtiyaç sahipleri öğrencilere 1000’e yakın bot ve mont yardımı yapıldı.

- Lise öğrencilerine yönelik Uzm.Dr.Şenay Mevlitoğlu tarafından, stresle baş etme yöntemlerine ilişkin eğitim verildi. Bu eğitimler neticesinde 10 lise öğrencisi sigara içmeyi bıraktı.

- Köy okullarındaki öğretmenlerin fark ettiği şüpheli cinsel istismar vakalarının bildirimleri gerekli resmi kurumlara yapıldı. İlçedeki lise öğrencilerine yönelik motivasyonlarını arttırmak, eğitimlerine devam etme konusundaki bilinç düzeyini arttırmak amacı ile Ankara Gezisi (Üniversiteler ve tarihi yerler) yapıldı.

- 2018-2019 eğitim öğretim yılında MEB tarafından uygulanan Kalite Takip Sistemi Faaliyetleri kapsamında Akkuş Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İmam Hatip Ortaokulu, Çocuk Koruma Birimi ile yapılan faaliyetlerin katkılarıyla Ordu İkincisi olarak Başarı Belgesi ile ödüllendirildi.