GÜNDEM
Giriş Tarihi : 11-02-2021 09:19   Güncelleme : 11-02-2021 09:19

Üretim oranı yüzde 350 arttı

Kemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şener, 2020 yılında denetimler sonucunda ilçede 5 bin kadar sahte ve kaçak yollarla temin edilmiş alkollü içki ele geçirildiğini söyledi. Geçtiğimiz yıl ilçedeki çiftçilere toplamda 455 bin lira destek ödemesi yapıldığını bildiren Şener, “Kemer’de ilk defa kenevir ve lavanta yetiştiriciliği başlamıştır. Yine ilçemizde turunçgil ve nar üretim alanı bir önceki yıla göre yüzde 350 oranında artırılmıştır. Kemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak 2021 yılında da faaliyetlerimizi daha da artırarak çiftçilerimizin ve işletmecilerimizin yanında olacağız” dedi.

Üretim oranı yüzde 350 arttı

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şener, 2020 yılını değerlendirdi. İlçede tarımsal anlamda destek ve denetimlerin arttırıldığına dikkat çeken Şener, “Tarım ve turizmin iç içe olduğu ilçemizde hem işletmecilerimizin hem de çiftçilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. 2020 yılında ülkemizi de etkisi altına alan ve hayatı zorlaştıran pandemi sürecinde tüm ekiplerimizle tarım, hayvancılık ve gıda işletmelerimizin yanında olduk” dedi.

5 BİN SAHTE VE KAÇAK İÇKİ ELE GEÇİRİLDİ

Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü olarak 2020 yılında gıda denetim sayılarını yüzde 5 oranında artırdıklarını bildiren Şener, ekiplerin özverili çalışmaları sonucunda gıda denetimin yanında 5 bin kadar sahte ve kaçak yollarla temin edilmiş alkollü içki ele geçirildiğini söyledi. Şener ayrıca, su ürünleri denetimlerinin de bir yıl öncesine göre yüzde 15 oranında artırıldığı bilgisini verdi.

ÜRETİM ORANI YÜZDE 350 ARTTI

Kemer’de tarımsal faaliyetlerin oldukça önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Şener, “Ziraat Odası’nın katkısıyla kayıtlı çiftçi sayımız bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında artarak 180’leri bulmuştur. Kemer’de ilk defa kenevir ve lavanta yetiştiriciliği başlamıştır. Yine ilçemizde turunçgil ve nar üretim alanı bir önceki yıla göre yüzde 350 oranında artırılmıştır. Müdürlüğümüzün teşviki ile ejder meyvesi yetiştiriciliği yüzde 10’un üzerine çıkarılmıştır” diye konuştu.

455 BİN LİRA DESTEK ÖDEMESİ

Geçtiğimiz yıl ilçedeki çiftçilere toplamda 455 bin lira destek ödemesi yapıldığını ifade eden İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şener, “Çiftçilerimize aynı yıl içerisinde 130 bin TL kadar destekleme ödemesi yapılmıştır. Tarımdan ve turizmden sonra gelen hayvancılık faaliyetlerinde işletme ziyaretleri ve sağlık taramaları yüzde 7 oranında artırılmıştır. Hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize de 325 bin TL’ye kadar destekleme ödemesi yapılmıştır.”

‘ÇİFTÇİLERİMİZİN VE İŞLETMECİLERİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ’

İlçede bulunan konaklama tesisleri ve kasap işletmeleri ile online toplantılar yapıldığını ve ayrıca dünya süt günün de süt tüketimine farkındalık yaratmak için vatandaşlara süt dağıtımı yapıldığını belirten Şener, “Kadın çiftçilerimize de oldukça önem veriyoruz. Tarımı zirveye çıkaran kadın çiftçilerimizle Dünya kadın Çiftçiler Günü’nü Tahtalı zirvesinde kutladık. Kemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak 2021 yılında da faaliyetlerimizi daha da artırarak çiftçilerimizin ve işletmecilerimizin yanında olacağız” dedi.