EĞİTİM
Giriş Tarihi : 15-12-2021 19:28   Güncelleme : 15-12-2021 19:28

Ünal Aysal’ın Erasmus+ başarısı

Kemer’in Göynük Mahallesi’nde bulunan Ünal Aysal Anadolu Lisesi’nin 2019 yılı Teklif Çağrısı döneminde kabul edilen “An Emphatic Approach To The Migrated Students” (Göçmen Öğrencilere Empatik Bir Yaklaşım) isimli projesi kapsamında daha önce Slovenya’ya giden öğretmenler, pandemi nedeniyle verilen aranın ardından tekrar faaliyetlerine başladı. Proje kapsamında Ağustos ayında İspanya’nın Barcelona ve Fransa’nın Paris kentinde eğitim alarak Europass Hareketlilik Belgesi aldı. Okul Müdürü Mustafa Gökhan Uslu, okuldaki öğretmenlerin de mesleki ve kişisel yeterliklerinin arttırılmasını amaçlayan projenin uluslararası aktivitelerinin bitmesinin ardından, 2020 yılında kabul edilen bir diğer Erasmus+projesi olan “Change of Nutrition and Healthy living practices in European schools” isimli projesinin de etkinliklerine başlayacaklarını söyledi.

Ünal Aysal’ın Erasmus+ başarısı

Şüheda PARTAL

Göynük Mahallesi’nde bulunan Ünal Aysal Anadolu Lisesi’nin 2019 yılı Teklif Çağrısı döneminde kabul edilen “An Emphatic Approach To The Migrated Students” (Göçmen Öğrencilere Empatik Bir Yaklaşım) isimli KA101 projesi, Kasım 2019’da Slovenya’ya yapılan ilk hareketliliğin ardından proje faaliyetlerine pandemi sürecinde mecburi sebeplerden dolayı ara verilmiş, ancak Ağustos ayında hastalık seyrinin azalması nedeniyle tekrar uygulanmaya başladı.

Proje kapsamında ilk olarak 1-7 Ağustos tarihlerinde İspanya’nın Barcelona kentine giden öğretmenler, burada “Drama As a Means Of Communication“ isimli kursta eğitim aldı. Kurs kapsamında, katılımcı öğretmenler pandemi sürecinde sosyal ve akademik hayattan kopan öğrencilerle sınıf içinde ve dışında uygulayabilecekleri drama içerikli hem eğlenceli hem de eğitici yöntem ve metodları uygulayarak öğrendi. Öğretmenler ayrıca 15-24 Ağustos tarihleri arasında Fransa’nın Paris şehrinde “Inclusion of Minor Migrants Through New Teaching Methodology” isimli kursa da katılarak eğitim aldı.

Proje koordinatörü ve Ünal Aysal İngilizce Öğretmenlerinden Melahat Abra, kursların önemine dikkat çekerek, “Digital Natives” olarak da adlandırılan günümüz lise öğrencilerine rehberlik etmek, onların sorunlarına çözüm getirmek için öğretmenlerin de mutlaka teknolojik ve dijital uygulamalardan haberdar olmaları ve bunları derslerde mutlaka kullanmaları gerektiğini vurguladı.

Kurslardaki katılımcı öğretmenlerin pansiyonda kalan öğrenciler başta olmak üzere, tüm öğrencilerin hem sosyal, hem de akademik hayata entegrasyonlarına yardımcı olacak eğitimler aldığını belirten Okul Müdürü Mustafa Gökhan Uslu, Erasmus+ projeleri sayesinde, eğitimler esnasında farklı ülkelerden birçok öğretmenle de etkileşim içinde olunduğunu, bu sayede öğretmenlerin dil gelişimi ve kültürel gelişimlerine de katkı sağlandığını vurguladı. Uslu ayrıca, okuldaki öğretmenlerin de mesleki ve kişisel yeterliklerinin arttırılmasını amaçlayan bu projenin uluslararası aktivitelerinin bitmesinin ardından, 2020 yılında kabul edilen bir diğer Erasmus+projesi olan 2020-1-ES01-KA229-083181_2 numaralı “Change of Nutrition and Healthy living practices in European schools” isimli Ka229 projesinin de etkinliklerine başlayacaklarını ifade etti.