EĞİTİM
Giriş Tarihi : 29-12-2019 09:15

Ünal Aysal Anadolu Lisesi’nin erasmus başarısı

Kemer’in Göynük Mahallesi’nde bulunan Ünal Aysal Anadolu Lisesi, “An Emphatic Approach To The Migrated Students – Göçmen Öğrencilere Empatik Bir Yaklaşım” isimli erasmus projesiyle Avrupa Birliği Başkanlığı, Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından onaylanarak hibe almaya hak kazandı. Proje kapsamında ilk olarak Slovenya’ya giden 7 öğretmen burada eğitimlere katılarak Europass Hareketlilik Belgesi aldı.

Ünal Aysal Anadolu Lisesi’nin erasmus başarısı

Şüheda DAYANTÜRK

Göynük Mahallesi’nde bulunan Ünal Aysal Anadolu Lisesi, gerçekleştirdikleri projelerle başarılarına devam ediyor. Son olarak okulun Proje Yürütme Ekibi tarafından 2019 yılı Teklif Çağrısı döneminde başvurulan “An Emphatic Approach To The Migrated Students” (Göçmen Öğrencilere Empatik Bir Yaklaşım) isimli projesi, Avrupa Birliği Başkanlığı, Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından onaylanarak hibe almaya hak kazandı.

Proje kapsamında 2019/2020 Eğitim Öğretim yılı süresince, 20 öğretmenin katılacağı 3 farklı hareketlilik yapılacağını belirten Proje koordinatörü Ünal Aysal Anadolu Lisesi İngilizce öğretmenlerinden Melahat Abra, “Okulumuzda bulunan ve pansiyonumuzda kalmakta olan göçmen öğrencilerimiz başta olmak üzere; tüm öğrencilerimizin hem akademik hem de sosyal hayata entegrasyonunu hızlandırmak ve onlara çok daha donanımlı bir şekilde rehberlik edebilmek amacıyla projemizi yazdık” dedi.

Bu bağlamda 16-24 Kasım tarihleri arasında 7 öğretmenin katılımıyla ilk hareketliliğin Adriyatik’in en güzel ülkelerinden birisi olan Slovenya’ya gerçekleştirildiğini söyleyen Abra, “7 gün süren ‘Building Bridges; Refugees and Schools’ isimli kursta; öncelikle göçmenler üzerine terimsel ve teorik bilgiler edinildi, sonrasında empati kurma, grup çalışması oluşturma ve sınıfta hoşgörü ortamı yaratma gibi konularda pratik ve uygulamalı eğitimler alındı. Katılımcı her bir öğretmenin, kendi alanında sunum yaptığı ve yabancı dillerini geliştirme fırsatı da yakalamış oldular. Kurs sonunda da alınan ‘Europass Hareketlilik Belgesi’ de eğitimleri geleceğe taşıdılar” dedi.

Abra, eğitimlerin yanı sıra Slovenya, İtalya ve Hırvatistan’a yapılan kültürel gezileriyle Adriyatik ülkelerinin tarihi ve doğal zenginliklerinin keşfedildiğini söyledi.

Okul Müdürü Necat Ulusoy ise, eğitimlere katılan öğretmenlerin, Slovenya’dan çok olumlu izlenim ve edinimlerle dönmüş olduklarını gözlemlediğini belirterek, “Erasmus+ projeleri öğretmen ve öğrencilerimizin hem akademik hem kişisel alanda kendilerini geliştirmeleri için çok büyük bir fırsattır” dedi.