GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-06-2021 19:14   Güncelleme : 20-06-2021 19:14

Umutlar tekrar yeşerdi!

Kemer’de turizmciler Rusya'nın uçuş kısıtlamasını kaldırmasına ilişkin kararı sevinçle karşıladı. Rusya’nın kararını sektör açısından moral veren bir karar olduğunu belirten turizmciler, pandemi kuralları konusunda deneyimli olduklarını ve tüm tedbirlerin geçtiğimiz yıl olduğu gibi daha sıkı bir şekilde devam edeceğini ifade ettiler. Rus pazarının açılmasıyla Kemer bölgesinde yoğun bir sezon yaşayacaklarını belirten turizmciler, ancak Mısır gerçeğinin de unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Umutlar tekrar yeşerdi!

Ahmet Duran YENİGÜN-Maksut TEMİZEL

Kemer’de turizmciler Rusya'nın uçuş kısıtlamasını kaldırmasına ilişkin kararı sevinçle karşıladı. Rusya’nın kararını sektör açısından moral veren bir karar olduğunu belirten turizmciler, pandemi kuralları konusunda deneyimli olduklarını ve tüm tedbirlerin geçtiğimiz yıl olduğu gibi daha sıkı bir şekilde devam edeceğini bildirdi. Rus pazarının açılmasıyla Kemer bölgesinde yoğun bir sezon yaşayacaklarını belirten turizmciler, ancak Mısır gerçeğinin de unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

TOPALOĞLU: YOĞUN BİR TURİZM SEZONU BEKLİYORUZ

Rusya’nın kararı sonrası Kemer’de yoğun bir turizm sezonu beklediklerini ifade eden Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, “Kemer olarak Rusların kapıları açıp Türkiye'ye gelmesine turizm olarak hazırız. Göynük’teki otel açılışında da Kültür ve Turizm Bakanımız ile sohbet ettik ve ben de bu çalışmalardan dolayı kendilerine teşekkür ettim. Öte yandan Fransa'da serbest bıraktı. Bundan sonra çok daha iyi olacak, ama mücadelemiz devam ediyor. Bakanımıza ayrıca bu açılış kapanış saatlerinin de görüşülmesi gerektiğini söyledim. O da bir anda kaldırılmayacağını çünkü sonradan geriye dönüş olursa toparlamayacağımızı söyledi. Kademeli kademeli giderek bu süreci de atlatacaklarını belirtti. Bende Kemer adına kendilerine teşekkür ettim. Yine de biz Kemer'de yoğun bir turizm sezonu bekliyoruz” dedi.

YORULMAZ: BURADA HERKES HAZIR

Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı ve Ulusoy Kemer Holiday Club Genel Müdürü Volkan Yorulmaz ise, Rusya’nın kararının sevindirici olduğunu ancak, pandeminin bitmediğini ve bunu bilerek hareket edilmesi gerektiğine işaret etti. Geçtiğimiz 15-20 günlük süreçte özellikle Kemer ve tüm turizm bölgelerinde bakanlığın denetim yaptığına dikkat çeken Yorulmaz, “Normalde biliyorsunuz sertifikayı yetkili firmalar verebiliyor, denetlemesini de yapıyor. Ama esas noktayı bakanlık koyuyor. Bakanlık kendi müfettişleri ile denetmenlerini yapıyor. Tüm bölge bu şekilde bir denetimden geçti ve bu gerçekten çok detaylı bir denetim oldu. Dolayısıyla burada herkes hazır. Otel ve işletme tarafında bir problemimiz yok. Çünkü biz bunu zaten geçen sene de uygulamıştık ve biliyorduk. Geçen sene açmamış oteller vardı, onlar belki konuya yeni oldukları için biraz da uğraşmış olabilirler, ama biz zaten geçen sene açmış alan tesisler bu doğrultuda hareket ederek sertifikanızı aldık” dedi.

‘ÇOK DİKKATLİ HAREKET ETMEMİZ GEREKİYOR’

Turizm işletmelerinin Güvenli Turizm Sertifikasını almasının önemli ancak devamını sağlamanın çok daha önemli olduğunu ifade eden Yorulmaz, “Aşılamalar yoğun bir şekilde yapıldı ve devam ediliyor. Ben ikinci dozumu oldum. Bizim personelimizin birçoğu da ikinci dozunu oldu. Önümüzdeki günlerde bu böyle devam eder ve yeni gelenler de aşılanıyor. Yaş sınırı da ciddi bir şekilde aşağıya indi. Dolayısıyla bu sayılara da yansıyacaktır diye ümit ediyoruz. Ama burada bir tane endişe var; Rusya'da günlük 20 bine yakın vaka var, onun için dikkatli olmak, hızlı PCR testi yapmak lazım. Girişte hızlı bir şekilde test yapılmasında fayda var bence” diye konuştu.

‘OTELLERE YANSIMASI TEMMUZ’UN İLK HAFTASINI GEÇMEZ’

Fransa'nın da kapılarını açtığını hatırlatan Yorulmaz, “İngiltere Temmuz sonuna bıraktı, ancak onlar da geri adım atacaklardır diye ümit ediyorum. Bu olayların hepsi çok güzel ve sevindirici, ama tabii bu işin harekete dönüp otellere yansıması Temmuz’un ilk haftasını geçmez. Volüm almış oluruz. Uçaklar inmeye başlar, ancak bir anda inmeyecek yolcular. Sonuçta gün gün gelecek, bunun hızlanması bir hafta on günü bulacak. Şunu kesin oturtmak lazım COVİD bitmedi. Yani bunu bilerek hareket etmemiz gerekiyor. Evet, aşılandık ve sayılar düştü. Ama bitmedi. Dolayısıyla bunun önümüzdeki kışı ve yazı da düşünerek şimdiden çok dikkatli hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

DİNÇER: MISIR GERÇEĞİNİ UNUTMAMAK LAZIM

Club Boran Mare Beach Otel Sahibi Aziz Dinçer de, Rus pazarının açılmasının sektör açısından iyi olduğunu ancak, Mısır gerçeğinin de unutulmaması gerektiğinin altını çizdi. Rus pazarının açılmasıyla yoğun bir artış beklemediklerini bildiren Dinçer, “Rus pazarının açılması iyi oldu. Ancak yoğun bir rezervasyon da beklenmeyeceğini düşünüyorum, çünkü aynı anda Mısır pazarı da açılıyor. Burada Rusya’daki uçuşlar önemli, ne kadar uçuşlara izin verecekler, charter mı açılacak yoksa tarifeli seferleri mi artıracaklar? Bu tam net değil. İkincisi Mısır’da açılacağı için biraz ihtiyatlı yaklaşmak gerekiyor. Yani otelciler Rus pazarı açıldı diye şuanda aktif olan Ukrayna pazarında aniden fiyat artırımına giderse hata yaparlar. Onun için biraz temkinli yanaşmak gerekiyor, ama tabi ciddi bir akış olacak. Ama 2019’u yakalayacak mıyız? Tabi ki hayır, her şey bir anda düzelecek diye bir şey de yok. Çünkü bir Mısır gerçeği var önümüzde. Özellikle sezonu uzatma konusunda Mısır gerçeğinin altını çizmemiz gerekiyor. Kademeli bir fiyat artışıyla biraz sezonun gelişimine paralel gitmemiz lazım. Yani herkesin dikkatli olması gerekiyor” dedi.

‘TALEP MISIR’A DAHA ÇOK KAYACAKTIR’

Turizm sezonunun uzamasının hava durumunun iyi olması halinde gerçekleştirilebileceğini ifade eden Dinçer, sözlerine şöyle devam etti:

“Çünkü hava durumu iyi olduğun zaman charter seferlerinde bir kısıtlama yok. Her zaman ek sefer konulabiliyor. Zaten o dönemde yerdeki uçak sayısı fazla olacağı için tur operatörleri rahatça sefer konuyabilir. Talep oluşmasından sıkıntı yaşanmaz ancak bu tamamıyla hava durumuna bağlı. Çünkü Rusların talebi deniz-güneş-kum, o iklimde yaşayan herkesin özlemi bu. Eskiden olsaydı sıkıntı yaşanmazdı, direk gelirlerdi, ama şimdi alternatifler çok. Mısır’ı düşünecek olursak, oranın yaz sezonu çok sıcak olmasına rağmen, Ekim-Kasım dönemi tam tersine en iyi dönemidir. Yani Rusya’da oluşacak talep oraya daha çok kayacaktır. Ama bizim de hava durumumuz müsait olursa Ekim’in sonu Kasım ortasına kadar çok rahat bir şekilde sezonu uzatırız. O konuda sıkıntı olmaz. Yani 2019’da 14,5 milyonu yakaladık, bu seneyi 10 milyonun üzerine çıkartarak sezonu kapatırız diye düşünüyorum.”

‘2019’U YAKALAMAZSAK DA O ORANA YAKLAŞIRIZ’

Avrupa pazarındaki görüntünün Rus pazarından daha iyi olduğuna değinen Dinçer, “Çünkü Avrupa’da bu belirsizlikler kalmadı. Biliyorsunuz Rusya’daki kararların çoğu siyasi nedenlerden alındı. Avrupa’da ise pandemi ile ilgi kararlardı. Vaka sayısı düştükçe, aşılanma oranları arttıkça ki, Türkiye’de aşılanma konusunda ciddi mesafe alındı, Avrupa’da artık normale dönüyor. Durum böyle olunca Avrupa’daki akış daha da istikrarlı bir şekilde gelişecektir. Avrupa bu konuda ciddi bir toparlanış içinde, onun için Rusya’da biraz düzenli akış sağlanırsa 2019’u yakalamazsak da o orana yakınlaşırız diye düşünüyorum. Özellikle Rusya’daki vaka artışları da dikkat edilmesi gereken önemli bir husus. Yani bugüne kadar Rus pazarından bir talep olmadığı için otellerimiz yüzde 50-60 doluluk oranıyla çalışınca pandemi kurallarına daha kolay riayet edilebiliyordu, özellikle mesafe konusunda. Ama şimdi öyle bir talep olunca haliyle doluluk oranları da artacak. Rusya’daki vaka artışlarını da eklersek, tüm parametreleri eklendiğiniz zaman riskli bir durum ortaya çıkıyor. Haliyle dikkatimizi daha fazla artıracağız. Pandemi kurallarını uygulama konusunda otel yöneticilerinin dikkatini iki kat daha fazla artırması gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘YİYECEK SARFİYATI ÖNEMLİ ORANDA AZALDI’

Pandemi kuralları konusunda “Bin musibet bin nasihatten iyidir” sözünü bir kez daha pratikte doğruluğunu kanıtlamış olduklarını belirten Dinçer, “Eskiden çok fazla önemsenmeyen şeyler şimdi daha önemli hale geldi. Çünkü tehlikenin herkes farkına vardı. Şimdi herkes daha dikkatli ve hijyen konularına da daha hassas davranılıyor. Ayrıca da açık büfelerde alınan önlemler inanılmaz keyifli ortamlar yarattı. Yiyecek sarfiyatı da önemli oranda azalmış oldu. Onun yanında boşa gitmiyor, çünkü porsiyon olarak veriliyor. Yani hijyen-maske-mesafe konusunda çok ciddi mesafe kat ettik. Aşılama konusunda da tüm personelimiz aşılarını yaptırdı. Bir de büfelerde aldığımız tedbirler bundan sonra da kalıcı bir şekilde devam edecek. Yani pandemi bitti bu tedbirleri kaldıralım diye değil, bu bizim için de iyi olduğu için kalıcı olacak” dedi.

EKİZOĞLU: BEKLENTİMİZ BÜYÜK

Daima Biz Otel sahibi Zekeriya Ekizoğlu ise, “Pandemi konusunda ülke olarak deneyimli bir konumdayız. Rus pazarının gelmesiyle bölgemizde hareketlilik yaşanacaktır, Avrupa pazarında ise Almanya kilit konumunda. Avrupalı turist zaten gelmek istiyor, ancak uçak bulunamıyor. Ancak beklentimiz büyük, Temmuz ortalarında da yoğunluk yaşanır. Şu an otellerin çoğunda doluluk oranları yükselmeye başladı. Hareketlilik başladığı andan itibaren de bu oranlar yüzde 100’e çıkar diye düşünüyorum. Bu sezon geçmiş rakamları yakalamasak da önümüzdeki sezonda bunu telafi ederiz diye umuyorum” şeklinde konuştu.

İNEGÖL: ÇOK İYİ OLACAĞI ANLAMINA GELMİYOR

Bünyesinde 11 otel barındıran Larissa Oteller Grubu’nun Genel Müdürü Mehmet İrfan İnegöl de, Antalya’ya 13-14 milyon turistin geldiği zaman iyi bir turizm sezonu geçirildiğine dikkat çekti. Turizm sezonun üçte ikisinin gittiğini hatırlatan İnegöl, “Bu kışa doğru uzamaz. Çünkü sonuçta ne olursa olsun insanların tatile çıktıkları belli bir tarihleri var. Belki Ekim ya da Kasım ayları önceki yıllara göre daha farklı olabilir, ama Ekim ayını Ağustos gibi olacak diye algılamamak gerekiyor. Tabi ki, Rusya’nın kararı sonrası her şeye rağmen çok fark edecektir ve değiştirecektir, fakat bu sezon çok iyi olacağı anlamına gelmiyor. Sadece daha kötü bir durumdan kötü bir duruma geçmiş olacağız” diye konuştu.

‘ANTALYA’NIN ÖNÜNDE DURAN TEK ENGEL PANDEMİ’

Önemli olanın sezonun iyi ya da kötü geçmesinden çok her şeyin normale dönmesi olduğunu ifade eden İnegöl, zaten Antalya’nın kendisine has bir potansiyeli olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Yani yılsonunda yaz sonunda Avrupa ve Rusya ile tüm Antalya'ya turist gönderen ülkeler de pandemi koşulları kalkarsa ve her şey normale dönerse zaten Antalya'nın kendisinin bir potansiyeli var, sadece şu anda önünde duran engel pandemi. Pandemi eğer yılsonuna doğru etkinliğini yitirirse aşıdan dolayı, o zaman önümüzdeki sezonu çok iyi geçirmemiz için hiçbir sebep kalmaz. Şu an en azından bu yazıda yine bir normal sezon gibi değil de kötünün iyisi bir sezon olarak geçirirsek eğer, en azından önümüzdeki iyi bir sezon için bir hazırlık yılı oluşturulur. Önceki sezon da kaldığımız yerden devam ederiz. Bizim Kemer Bölgesi'nin 7 tane otelimiz var. Belek ve Alanya tarafında 4 olmak üzere toplamda 11 tesisimiz var. Bizim şirketimiz tüm otellerimizin ismini de Larissa fakat, kendi içimizde 4 tane de konsept otelimiz var. Onlar da Larissa ismi değil de seçmiş olduğumuz konsepti marka ismini kullanıyoruz.”

TOPER: ÖNEMLİ BİR HABER VE ENERJİ KAYNAĞI OLDU

Tekirova Mahallesi’nde 200 dönümlük geniş alanlara sahip Güral Premier Hotel Tekirova’nın Genel Müdürü Levent Toper, Rusya’nın kararının sevindirici olduğunu belirtti. Avrupa pazarından da beklentilerinin yüksek olduğuna değinen Toper, “Biz 17 Haziran’da tesisimizi açtık. Zaten Rusların geleceğini düşünüyorduk, ama 20 Temmuz'da. Bu erken oldu bizim için, çok önemli bir haber ve enerji kaynağı oldu. Biz tesis olarak hazırız. Geçen seneden biliyorsunuz almış olduğumuz bir sürü önlemler var. Bu hastalık ve pandemi ile mücadeleyi de öğrendik. Bu sene çok daha başarılı bir şekilde bu pandemiyi yöneteceğiz. Hiçbir sıkıntımız yok. Tüm personelimizin hepsini aşılandı ve aşısız personelimiz de kalmadı. Hatta yanılmıyorsam şu anda her çalışanını aşılayan ilk oteliz. Avrupa'dan da beklentimiz yüksek. Biliyorsunuz Avrupa pazarı bizi hiçbir zaman için bırakmaz. Özellikle Almanya'nın tutumu burada çok önemli, çünkü Almanya kapıları açtığı zaman Avrupalı mutlaka gelecektir. Yoğunluk kaldırabilecek kapasitede değil, kaldırabilecek güçteyiz. İnşallah her şey umduğumuz gibi olur ve çok güzel bir sezon geçiririz. Zaten böyle bir sezona şu anda tüm çalışanlarımızın, tüm sektörünün ve Antalya'nın ihtiyacı var. Bizim üzerimizdeki kötü enerjiyi bir atmanız gerekiyor. Bir an önce hepimiz işimize sarılacağız ve gelen misafirlerimizi de en iyi şekilde ağırlayacağız” şeklinde konuştu.

BATIHAN: REZERVASYONLARIMIZI ALDIK, ALMAYA DA DEVAM EDİYORUZ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu program dahilinde sezona devam ettiklerini belirten Meder Resort Hotel Genel Müdürü Murat Batıhan ise, “Bütün sertifikalarımız tamam. Aşısız hiçbir personelimiz yok bütün personelimiz aşılandı. Güvenli Turizm Sertifikamız zaten geçen sene de vardı. Bu sene de aldık. Biz şu anda yurt dışından gelen tüm konuklarımıza endişe ile bakıyoruz. Endişe derken şöyle yani; kontrollü hizmet ediyoruz ve hiçbir personelimiz buna taviz vermiyor. Maskesini çıkarmıyor ve birebir asla yakınlaşmıyor. Bütün ürünlerimiz aşçılar tarafından veriliyor, yani aşçılar tabağını dolduruyor misafir kendisi alıp götürüyor. Temas yok. Güvenli bir şekilde gelecek olan dış pazardaki konuklarımıza bu garantileri zaten bakanlık da veriyor. Tabi ki sertifika ile beraber bizde veriyoruz. Biz, Temmuz ayı için rezervasyonları aldık ve almaya da devam ediyoruz. Acentelerden de geliyor ama volümlü değil. Daha yeni bir olay olduğu için. Bu konu Mart ve Nisan gibi belli oldu. Yasaklar ortaya kondu ama biz kış aylarından zaten yüzde 40-50’lik bir satışımız var. Tabi bunlar ay ay değişiyor” diye konuştu.

CAN: ŞİMDİDEN YOĞUNLUK YAŞANMAYA BAŞLADI

Fame Oteller grubu olarak otellerinin zaten açıldığını bildiren Fame Residence Otel Genel Müdürü Yunus Can da, “Rusya’nın kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Şuan itibariyle rezervasyonlarda da yoğunluk yaşanmaya başladı. Bu karar turizm sektörüne moral oldu. Tabi bu karar sonrası ilçemizde yoğunluk yaşanacaktır. Geçtiğimiz yıllara göre bir sezon beklemesek de önümüzdeki sezon çok daha iyi geçecektir diye düşünüyorum” dedi.

BOZLAR: ARTIK UMUTLUYUZ

Rusya’nın kararı sonrası piyasaların 3 gün içerisinde hareketleneceğini belirten Rox Royal Otel Genel Müdürü Mustafa Bozlar ise, “Otellerde doluluk oranı artar. Geçen sene de aynısı olmuştu. Zaten şu anda gelişmelere bakarsak karmaşa içerisindeydik. Rezervasyonlarda birbirine girmişti. Ama Temmuz'un 1'i itibariyle er geç doluluğa ulaşır. Almanya pazarında bölgemiz açısından bir hareketlilik olacağını düşünmüyorum. Ancak Side-Manavgat bölgesinde bir hareketlilik yaşanır. Şu anda bizim otelimiz önceden var olan rezervasyonlar ile birlikte Temmuz sonuna kadar dolu. Umutlarımız suya düşmüştü, ama sezonun geri kalan kısmında umutluyuz artık” diye konuştu.