KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 19-12-2019 09:12

'Uluslararası Göçmenler Günü'

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Uluslararası Göçmenler Günü dolayısıyla düzenlenen 'Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye' etkinliğine katıldı.

'Uluslararası Göçmenler Günü'

Vali Münir Karaloğlu, göç meselesinin insanlık tarihi kadar eski olduğuna dikkati çekti. Çağlar boyunca insanlığın can güvenliği, gıdaya erişememe, iklim değişikliği gibi nedenlerle sürekli bir göç hareketi içinde olduğunu belirten Vali Karaloğlu, "Günümüze geldiğimizde de dünyada devam eden savaş, terör saldırıları gibi birçok sorundan dolayı kendi ülkelerinde yaşama imkanı bulmayan veya kendi ülkesinde herhangi bir sorun olmasa bile kendi yaşadıkları ülkelerin dışında yaşama arzusu olan insanlar var. Ülkemiz bugün 5 milyon göçmene ev sahipliği yapıyor elbette ki bunların bir kısmı kendi ülkelerinde insanca yaşama imkanı bulamadıkları için Türkiye'ye sığınmak durumunda olan insanlardır. Ama Antalya gibi kentlerimiz de daha çok çalışmak, sağlık, eğitim veya Antalya'nın uygun iklim koşullarından istifade etmek maksadıyla şehrimize gelen çok sayıda göçmen vatandaşımız var" dedi.

Türkiye'nin insan ve sevgi odaklı bir medeniyete sahip olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, “Biz kapımıza dayanan, ülkemde yaşayamıyorum can güvenliğim yok diyen hiç kimseye kapıyı kapatmadık, kapatamayız. Tel örgü çekmedik çekemeyiz, kucağında yavrusuyla koşan bir babaya çelme atmadık atamayız. Bu bizim kültürümüzde yok. Biz göçmenleri taşıyan bir lastik bir botu patlatarak Ege'nin ve Akdeniz'in göçmen mezarlığına dönüşmesine izin veremeyiz, seyirci kalamayız. Bizim ne kültürümüz ne medeniyetimiz ne insanlığa bakış açımız buna izin vermez. Biz insanı insanın kurdu değil, insanı insanın yurdu belleyen bir medeniyetin mensuplarıyız" diye konuştu.

Antalya'da yaklaşık 120 ülkeden 110 bin kişinin yerleşik yaşadığını belirten Vali Karaloğlu, "Bu şehirde barış içerisinde, huzur içerisinde, kardeşlik içerisinde beraber bu şehri paylaşıyoruz. Şehrin havasını beraber teneffüs ettiğimiz arkadaşlarımız var. Biz bunların şehrin rengi ve zenginliği olarak görüyoruz. Kültürlerin buluşma noktası Türkiye Anadolu diyoruz. Onun için biz ülkemize gelen göçmenlerle uyumdan bahsederken sadece onların bizimle uyumundan bahsetmeyiz. Bizimde onlara uyum göstermemizden bahsederiz. Yani uyum sadece tek taraflı bir eylem değildir. İki tarafında birbirini anlaması ve kucaklaşması gerekir" diye konuştu.

Vali Münir Karaloğlu, bütün dünyanın göçmen meselesine Türkiye kadar duyarlılıkla yaklaşmasını temenni ettiğini belirterek, etkinliğe katkı veren herkesi kutladığını belirtti.

(DHA)