YAŞAM
Giriş Tarihi : 13-12-2019 16:48

‘Ulaşımda standart yok’

Kemer’in markalaşması ve marka değerinin yükseltilmesi, turizm potansiyeli, daha fazla turist çekebilmek için yapılması planlanan projeler ve festivaller gibi konular konuşulduğu toplantıda konuşan Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, insanların buraya gelebileceği kent profili ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi. Selçuklu Av Köşkü’nün çevre düzenlemesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda onay beklediklerini ifade eden Dayanç, “Kemer’de reklam faaliyetlerini güçlendirmek gerekiyor. İlçe merkezinde Çalış Tepesi var. Buraya gerçek bir uçak koyulabilir. Uçak kafe veya restoran olsun. Burada milyonlar fotoğraf çektirecektir diye düşünüyorum. Uluslararası festivaller yapmamız lazım. Bunu tüm Kemer’e yaymamız lazım. Gastronomi, müzik festivalleri yapabiliriz. Ulaşımın da bir ring haline getirilmesi gerekiyor. Burada ulaşım çok ciddi bir sektör, ama bir çeki düzen yok, bir ring yok, standart yok” dedi.

‘Ulaşımda standart yok’

Şüheda DAYANTÜRK

Kemer Belediyesi ve Kemer İşadamları Derneği (KEMİAD) öncülüğünde Kemer’in markalaşması için yapılacakların anlatıldığı toplantı gerçekleştirildi. Kemer Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya, Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, meclis üyeleri Ferhan Fidan, Hasan Ali Acar, Ramazan Kal, Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkan Yardımcısı Volkan Yorulmaz, Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beykan Çizel, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Öğretim Üyesi Dr. Kezban Sönmez, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve turizmciler katıldı.

Toplantıda, Kemer’de, Akdeniz Üniversitesi’nin de destekleriyle bilimsel ve sanatsal faaliyetlerin yapılması, Kemer’in markalaşması ve marka değerinin yükseltilmesi, turizm potansiyeli, daha fazla turist çekebilmek için yapılması planlanan projeler ve festivaller gibi konular konuşuldu.

SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ TÜRKİYE’DE TEK OLACAK

Toplantıda konuşan Kaymakam Murtaza Dayanç, Kemer’e gelen yaklaşık 4,5 milyon turistin Kemer için büyük bir nimet olduğunu ve ülkeye önemli bir döviz girdisi olduğunu söyledi.

Turizm konusunun çok geniş bir yelpazeye sahip olduğuna vurgu yapan Kaymakam Dayanç, “Şehir turizmine yönelmemiz lazım. İnsanların buraya gelebileceği kent profili ortaya çıkarmamız gerekiyor. Kemer’e sualtı arkeoloji müzesi yapılırsa Türkiye’de tek olacak. Çünkü Bodrum’daki kapanacak. Bu ses getirir ve ilgi çeker. Müze konusu belli bir noktaya geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığına sunuldu. Bakanlıkta inceleniyor. Kemer Belediyesi de imar plan revizyonlarını yapacak. Arkasından ihaleye çıkılacak. Ayrıca etnografya müzesi de yapılmalı. Bunun için eski jandarma karakolu düşünülüyor ama içerisinde kiracı var. İçerisinde bulunan işletmeci de Kemer için elini taşın altına koyabilir” dedi.

‘AV KÖŞKÜ İÇİN BAKANLIKTAN ONAY BEKLİYORUZ’

Kaymakam Dayanç, Kemer’i markalaştırmak amacıyla yapılması gerekenler hakkında konuşmasına şöyle devam etti:

“Kemer’de Selçuklu Av Köşkü var. Buranın restorasyonu kabaca tamamlanmış durumda. Buranın çevre düzenlemesi yapıldıktan sonra Av Müzesi olarak kullanıma açılması planlanıyor. Bu konuyu Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na aktardık. Selçuklu ve Osmanlı’nın tarihini anlatan otantik bir yer olacak. Buranın çevre düzenlemesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda ve buradan onay bekliyoruz. İşin takibindeyiz. Önümüzdeki sezon açmayı planlıyoruz.”

‘ÇALIŞ TEPESİ’NE UÇAK KOYULABİLİR’

Tanıtım anlamında artık sosyal medyanın daha çok kullanılmaya başlanılmasına dikkat çeken Kaymakam Dayanç, “Kemer’de reklam faaliyetlerini güçlendirmek gerekiyor. İlçe merkezinde Çalış Tepesi var. Buraya gerçek bir uçak koyulabilir. Uçak kafe veya restoran olsun. Burada milyonlar fotoğraf çektirecektir diye düşünüyorum. Sadece burada fotoğrafım olsun diye gelenler olacaktır. Bu sayede Kemer’e daha fazla insan çekebiliriz” ifadelerine yer verdi.

‘ULUSLARARASI FESTİVALLER YAPILMASI GEREKİYOR’

Kemer’de uluslararası festivallerin de yapılması gerektiğine inandığını anlatan Kaymakam Dayanç, “Kemer’de Phaselis Festivali yapılıyor. Bu sene onuncusu yapıldı. Gelecek sene bunu uluslararası yapalım. Uluslararası festivaller yapmamız lazım. Bunu tüm Kemer’e yaymamız lazım. Gastronomi, müzik festivalleri yapabiliriz. Uluslararası etno müzik festivali yapabiliriz. Dünyanın çeşitli ülkelerine ait müzik kültürlerini anlatan bir festival olabilir. Üniversite de destek verecek. Gastronomi sokağı yapılabilir” dedi.

Kemer’deki parkların temalı olması gerektiğini de belirten Kaymakam Dayanç, ilçe merkezinde büyük organizasyonların yapılacağı bir yerin olmadığını söyledi. Dayanç “Ralli alanımız var ancak kullanışlı değil. Elektriği, suyu, oturacak yerleri, tuvalet gibi yerler yok. Bu alanda düzenleme yapılarak cazibe merkezi haline getirebiliriz. Burası Kemer’in kalbi olsun” diye konuştu.

‘ULAŞIM RİNG HALİNE GETİRİLMELİ’

Ulaşım konusunun da çok önemli olduğuna dikkat çeken Dayanç, “İnsanlar hareket halinde olmak ister. Sonuçta herkesin altında araç yok. Burada bir yere gitmek sorun. Burada ulaşımın bir ring haline getirilmesi gerekiyor. Daha öncede dile getirdim ama ben somut adım bekliyorum. Burada şunu gözlemleyeceğim; şahsi çıkarlar mı gözetiliyor, yoksa bu ilçenin menfaatine mi uğraşılıyor. Bu taşımacılar anlamında benim için bir test olacak. Burada ulaşım çok ciddi bir sektör, ama bir çeki düzen yok, bir ring yok, standart yok. Yerel yöneticiler, taksiciler ve dolmuşçular bir araya gelsin bir ring oluşturulsun ve insanları mobil hale getirelim. Beldibi’ndeki insanlar Çıralı’ya gidebilsin, Çıralı’daki insanlar Kiriş’e gidebilsin. Yani merkezi görebilsin. Bunu cazip hale getirelim. Bu ringi oluşturduktan sonra taşıma araçlarının hepsini tek tip yapalım ve modern hale getirelim. Şu andaki araçlar eskide kaldı. Artık engellilere hitap eden, klimalı, içi aydınlık araçlar kullanmamız gerekiyor. Artık ulaşım esnafımızda elini taşın altına koysun” dedi.

‘ÖNÜMÜZDEKİ YIL UYGULAMAYA KOYACAĞIZ’

Başkan Topaloğlu ise uzun zamandır Kemer’in geleceği için yapılması gerekenler hakkında toplantılar yapıldığına dikkat çekerek, “Herkes elini taşın altına sokmaya başladı. Kemer’de neler yapılabilir diye çalışıyoruz. Kemer’in çıtasını nasıl yükseltebiliriz diye uğraşıyoruz. Belli bir yol da aldık zaten. Alınan kararları meclisten geçirerek önümüzdeki yıl uygulamaya koyacağız” dedi.

KEMER’İN ÇITASI ARTIK YÜKSELİYOR

Kemer’de yapılması planlanan sanatsal ve bilimsel faaliyetler ile etkinlikler kapsamında Akdeniz Üniversitesi’nin ve sivil toplum kuruluşlarının da destek olacağının altını çizen Belediye Başkanı Topaloğlu, “Kemer’e nasıl bir katkı sağlarız diye çalışıyoruz. Kemer’de müze çalışmaları deva ediyor. Sanatsal faaliyetlere ağırlık vereceğiz. Anadolu Ateşi’nden Mustafa Erdoğan bizi arayarak yer istedi. Bana 10 dönüm yer verin her hafta Kemer’e yaklaşık 3 bin kişi getireyim dedi. Bu bizim için aslında büyük bir şans. Bir yerden başlamak gerekiyor. Kemer’in çıtası artık yükseliyor” diye konuştu.

Toplantıda, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve meclis üyeleri de Kemer’de yapılması planlanan projeler hakkında görüşlerini bildirdi.