ANTALYA
Giriş Tarihi : 23-01-2023 18:35

Tütüncü, Yörük Yaşam Kültürü Buluşması’nda

Antalya Yörük Türkmen Gençliği Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin 1. Yörük Yaşam Kültürü Buluşmasında konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “İşte! Bu toprakları vatan kılan kültürün temeli budur. Nereden geldiğimizi iyi bilmeliyiz ki, nereye varacağımızı da iyi bilelim” dedi.

Tütüncü, Yörük Yaşam Kültürü Buluşması’nda

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Yörük Türkmen Gençliği Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin 1. Yörük Yaşam Kültürü Buluşmasına katıldı. Varsak Altıayak’taki buluşmada Başkan Tütüncü, Yörüklerin göçebe hayatının simgesi kıl çadırda oturdu, omzuna Yörük ve Türkmenlerin asaletini temsil eden Poşu bağladı. Yörük yaşamının simgesi olan kıl çadırın Atalarımızın Söğüt’e kurdukları çadır olduğuna değinen Başkan Tütüncü, “Kara Osman’ın, onun ataları Ertuğrul’un, Ebadalı’nın Söğüt’te kurduğu ve göğsünden bir çınarı çıkardığı, bir ulu çınarın gölgesinin 3 kıtaya 7 iklime yayıldığı çadır işte bu çadır. Bu hikayeyi çok iyi bilmemiz ve gelecek kuşaklara da bunu çok iyi anlatmamız lazım” dedi.

KÜLTÜR VE MEDENİYETİN GELECEĞE AKTARILMASI

“Geçmişimizi unutmamalıyız ki, geleceğimize emin adımlarla yürüyebilelim.” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Tütüncü, “O itibarla buralara gelmek, buralarda kalplerimizi, gönüllerimizi birbirleriyle birleştirmek, Atalarımızın hatıralarını anmak, ananelerimizi, kültürümüzü tekrar bizden sonraki kuşaklara aktarır mahiyette yaşatmak, gündelik hayatın içine almak bizim için çok çok önemli. Aslında bu topraklardaki hakimiyetimiz için önemli. Bu toprakları vatan kılan duygunun ve düşüncenin cihan şümul bir devlete dönüşmesi noktasındaki etkisi çok çok önemli… Onun için bu tip buluşmalar hep kalplerimizi birbirine yakınlaştırıyor, sevgimizi saygımızı artırıyor. Toplumsal barışa, kardeşliğe dostluğa katkı sağlıyor. Bu faydaları sebebiyle de bir kültürün, bir medeniyetin gelecek kuşaklara aktarılması ve böylelikle yaşaması konusunda da çok önemli. Bu dünyanın en güzel topraklarında yaşama idealimizi, azmimizi, kararlılığımızı, ecdadımızın bu güzel toprakları bize, aziz milletimize ebediyete kadar vatan kılma iradelerini güçlendirmeyi burada hep birlikte başaracağız. Burada bütün dünyaya söyleyecek sözleri olan bir millet olduğumuzu tekrar insanlığa göstereceğiz. Bizim damarlarımızda dolaşan asil kan ecdadımızdan miras olarak aldığımız en büyük gücümüz” diye konuştu.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Yörük Türkmen kültürünün yaşatılması konusunda her türlü gayreti gösterdiklerini ve gösteremeye de devam edeceklerini de sözlerine ekledi. (Haber Merkezi)

AdminAdmin