TURİZM
Giriş Tarihi : 21-11-2021 18:57   Güncelleme : 21-11-2021 18:57

‘Turizmi güçlendirmek için var gücümüzle çalışıyoruz’

TÜRSAB 2021 Turizm Kongresi’ne katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak, deniz kum güneş üçlemesi dışında Antalya’yı kültür, sanat ve alternatif turizm çeşitlerinin varlığı ile zenginleştirmek ve güçlendirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Turizmin varlığını sadece kıyılarda değil, Akdeniz bölgemizin tamamında hissettireceğiz” dedi.

‘Turizmi güçlendirmek için var gücümüzle çalışıyoruz’

Antalya Valisi Ersin Yazıcı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ile birlikte bu yıl ilki düzenlenen TÜRSAB 2021 Turizm Kongresi’nin açılışına katıldı. Yurtiçinden ve yurt dışından pek çok turizm sektör temsilcisi katıldığı kongrede konuşan Vali Yazıcı “İnanıyorum ki kongrede yapılan görüşmelerden sonra Türk turizmi hep birlikte el ele, gönül gönüle daha yukarıya çıkacaktır.” dedi.

ANTALYA SINAVI BAŞARIYLA GEÇTİ

Konuşmasını tüm dünyada etkisini gösteren ve turizmi de çok olumsuz etkileyen Covid-19 virüsüne değinerek sürdüren Vali Yazıcı “Yaşadığımız olumsuzluklar sağlığın ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha hatırlatsa da hayat devam ediyor. Süreç içerisinde burada bulunan arkadaşlarımıza, turizm sektörüne elimizden gelen yardımı göstermeye gayret ettik. Sektörün önünü tıkamamak adına elimizde ki tüm inisiyatifleri kullanmaya gayret ettik. Ama tüm dünya iki yıla yakın bir süreçte pandemi denen büyük bir savaşın içinde olmaya devam ediyor. Bu süreçte ben Antalya’mızın bu sınavı başarıyla geçtiğine inanıyorum. Turizm Bakanlığımızın başlatmış olduğu güvenli turizm sertifikasıyla otellerimizde pandemi güvenliği sağlanmış oldu ve bu şekilde Ağustos ayından Kasım ayına kadar turizmde pandemi koşullarında güvenliğin sağlanacağı tüm danaya gösterilmiş oldu.” ifadelerine yer verdi.

YÜKÜ OMUZLAYIP YUKARIYA TAŞIYACAĞIZ

Antalya’da bu yılki yabancı misafir sayısındaki artışa dikkat çeken Vali Yazıcı “Bu yıl 9 milyona varan misafirimiz olmuşsa ben bunu geçen yıl ki şehrin, sizlerin ve diğer paydaşların bu noktada göstermiş olduğu başarıya bağlıyorum. Ben kendi adıma ümitliyim. Önümüze bakıp devam edeceğiz. Mazide bıraktığımız zorluklar güçlükler bir anı olarak kalacak. Ama ders alacağız. Büyük hedefleri olan bir ülkenin evlatlarıyız. Büyük bir milletin çocuklarıyız. Büyük Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin fertleriyiz dolayısıyla bu kutlu yolculukta tabi ki turizm sektörünün içinde bulunan sizler, üzerinize düşen sorumluluğu fazlasıyla alıp, yükü omuzlayıp hep birlikte ülke ekonomisine katkıda bulunacaksınız. Hep birlikte başta Antalya olmak üzere turizmdeki payımızı her geçen gün daha da yukarı taşıyacağız. Bunu da sizlerle birlikte yapacağız. Benim buna inancım tamdır. Ben Türk müteşebbisinin gücüne, inancına, aklına, fikrine, bilgisine, tecrübesine güveniyorum. Hep birlikte Türk turizmini dünyada aldığı payı büyüterek devam edeceğiz.” diye konuştu.

MAVİ BAYRAK SAYISINDA İLK SIRADAYIZ

Antalya’nın 700 bin nitelikli yatak kapasitesiyle ülkede gerçekleşen gecelemenin yarısından fazlasını oluşturduğunu belirten Başkan Böcek ise, dünyanın en çok turist ağırlayan 10 kentinden birisi olduğuna da dikkati çekti. Antalya’nın 213 plaj ve 5 marinayla dünyada Mavi Bayrak sayısı açısından ilk sırada yer aldığını ifade eden Böcek, “Salgın sonrası en hızlı geri dönüş sağlayan destinasyonlardan birisi olarak 2021 yılı sonuna kadar 9 milyon yabancı misafirlerimize ulaşacağımızı, hatta geçeceğimizi tahmin ediyoruz” dedi.

TURİZMİN GELECEĞİ

Salgının en çok etkilediği sektörlerin başında turizmin geldiğinin altını çizen Başkan Muhittin Böcek, şunları dile getirdi: “Turizm sektörünün sorunlarını çok iyi biliyoruz. Her zaman olduğu gibi bundan sonrada siz dostlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Salgınla beraber yaşadığımız süreç birçok alışkanlığımızı değiştirdi. Salgının henüz tespit edilemeyen birçok sosyolojik ve psikolojik etkileri klasik anlamadaki turizm anlayışını ve seyahat acentesi anlayışını değiştirecektir. Konaklama başta olmak üzere yan ürün alanlarını yeniden dizayn etmeli, geliştirmeliyiz. Dijitalleşmeyi geliştirerek yerel değerlerimizin tamamını, turizm ürününe dönüştürebiliriz.”

KENTİMİZİ DİJİTALLEŞTİRİYORUZ

Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak, deniz kum güneş üçlemesi dışında Antalya’yı kültür, sanat ve alternatif turizm çeşitlerinin varlığı ile zenginleştirmek ve güçlendirmek için çalıştıklarını kaydeden Başkan Muhittin Böcek, “Turizmin varlığını sadece kıyılarda değil, Akdeniz bölgemizin tamamında hissettireceğiz. antalya.com.tr ile kentimizi dijitalleştiriyoruz. Antalya Turizm Altyapı Birliği ile kentimizin bütüncül anlamda tanıtımını ve destinasyon yönetimini sağlıyoruz. Gastronomi turizmini de geliştireceğiz. Hop on hop off projesiyle misafirlerimizi kent ile buluşturacağız. Altyapı yatırımlarımızı, çevre ve doğa dostu Antalya hedeflerimize devam ediyoruz. Kısacası turizmi var eden emanet aldığımız doğal zenginliklerimizi koruyacağız” diye konuştu.

Maviyi, yeşili, kültürü, tarihi yaşatacak ve yükseltecek projeleri kararlıkla birer birer hayata geçireceklerini anlatan Başkan Böcek, “Projelerimizle kentimize iklim değişikliğine uyumlu bir turizm anlayışını yerleştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)