GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-02-2021 15:30   Güncelleme : 19-02-2021 15:30

Turizmciler aşılanmayı bekliyorlar

Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez ve yönetim kurulu üyeleri, Kemer Kaymakamı Yücel Gemici’ye ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu. 26 yıldır faaliyet gösteren KEMİAD hakkında Kaymakam Gemici’ye bilgilendirmede bulunan Sönmez, turizm sezonu öncesi tüm turizm işletmecileri ile çalışanlarının öncelikli aşılanmasını konusunda Kaymakam Gemici’den destek istedi. Sönmez, “Turizm sektöründe emek verenlerin aşılanmış olarak sezonu karşılaması, ülkemiz turizmi için dünya çapında çok büyük güven aşılayarak gelen turist sayısında çok ciddi artışlar sağlayacaktır. Bu fırsatı kaçırmamalıyız” dedi.

Turizmciler aşılanmayı bekliyorlar

Şüheda PARTAL

KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez ve yönetim kurulu üyeleri, Kemer Kaymakamı Yücel Gemici’ye ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu. 1995 yılında kurulan ve 26 yıldır faaliyet gösteren KEMİAD hakkında Kaymakam Gemici’ye bilgilendirmede bulunan KEMİAD Yönetimi, pandemideki son durumun değerlendirerek, yeni normallerde turizm sezonu konusunda görüş alış verişinde bulundu.

Kemer’de faaliyet gösteren turizmcilerin zor durumda olduğunu anlatan KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez, turizm sezonu öncesi tüm turizm işletmecileri ile çalışanlarının öncelikli aşılanmasının önemine değinerek, Kaymakam Gemici’den girişimlerde bulunması konusunda destek istedi.

KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, turizm işletmecileri ve çalışanlarının sezon öncesi aşılama önceliği olması gerektiğine işaret ederek, “Pandeminin etkili şekilde devam ettiği şu günlerde bir yandan aşılama çalışmaları da son hız devam ediyor. Sağlık Bakanlığımızın aşılama konusundaki çalışmalarını takdir ediyoruz. Bu vesile ile tüm sağlık çalışanlarına üstün gayretli emeklerinden dolayı her zaman ki gibi gönülden şükranlarımızı sunmayı bir borç biliyoruz. Sezonun 01 Nisan sonrası açılması ve iyi bir başlangıç yapması beklenmektedir. Bu sezon pandemiye rağmen 2019 yılı yakalanmasa bile, yok denecek kadar kötü sezon olan 2020 yılını aşmayı bekliyoruz. Turizm bacasız sanayi olup ülkemize en önemli döviz kaynağıdır. Bilhassa cari açığın, döviz açığının yüksek olduğu şu dönemde bir olumsuzluk yaşanmaması için devlet politikası gereği aşılamada turizm sektörü öncelikli olmalıdır. Turizm sektöründe emek verenlerin aşılanmış olarak sezonu karşılamak ülkemiz turizmi için dünya çapında çok büyük güven aşılayarak ülkemize gelen turist sayısında çok ciddi artışlar sağlayacaktır. Bu fırsatı kaçırmamalıyız. Turizm sezonuna başlamaya az zaman kala şu günlerde konunun zaman olarak aciliyeti açıktır” diye konuştu.

Kemer’in en köklü sivil toplum örgütü olarak her zaman Kemer için tüm kurumlarla birlikte çalışmaya devam edeceklerini bildiren Sönmez, “Halen 45 tane mavi bayrağı bulunan ve 4 tane yeni bayrak için başvuruda bulunulan Kemer’imizin en akut sorunu arıtma tesis kapasitesinin artırılmasıdır. Gelecek yıllarda kirliliğin doğmaması için arıtmanın acil ve kritik olduğunu özellikle vurguladık. Kemer Belediye Meclisinin 05 Şubat 2020 tarihinde almış olduğu Kemer turizm anayasası olarak adlandırdığımız meclis kararının uygulanması konusunda alınması gereken tedbirler de değerlendirildi. Kaymakamımıza KEMİAD olarak hazırlamış olduğumuz bu meclis kararını da içeren ‘Kemer Turizm Anayasası Ve Denetim’ kitapçığını takdim ettik” dedi.

“Doğasıyla deniziyle, dağlarıyla doğa harikası olan Kemer’imizin turizmde kitle turizmiyle değil ‘Marka Bir Turizm Kenti’ olarak anılması konusunda hedeflerimizi ve gayretlerimizi dile getirdiğimiz ziyaretimiz çok verimli geçti” diyen Sönmez, “Görüşmede KEMİAD olarak başlattıkları ve Kemer için dillendirilen çok değerli fikirlerin “akıl akıldan üstündür” şiarı ile ilgili kurumlara iletilmesi için www.kemericinbirfikrimvar.com yarışması düzenlemiş ve bu yarışmaya gelen tüm fikirlerin olduğu bir kitapçığı sayın kaymakamımıza sunduk. İnceleyip değerlendireceğini belirttiler. Turizmde 2021 sezonuna girerken Kemer’e bir hikaye kazandırmak için Kemer sevdalısı değerli yazar sayın Muharrem Nalçacı’nın eseri olan Büyük İskender döneminde geçen ‘Kemer’de Mitolojik Bir Aşk Hikayesi’ isimli kitabını yayın hayatına kazandırmak için destek olduk ve Yakın zamanda yapmak istediğimiz tanıtım günü için görüş alışverişinde bulunduk. Yine güzel Kemer’imizi tanıtmak için değerli yazar Muharrem Nalçacı’dan Kemer’i gezen bir gezgin dilinden Kemer anılarını yazmasını istedik. Kemer’in en özel yerlerini efsane tadında anlatan bir hikaye tadında anı kitabı olsun istedik. Baskıda son aşamaya geldiğimiz ‘Kemer’i Gördüm, Hayran Kaldım’ adıyla bir anı kitabı yazdı ve Kemer’imize ve KEMİAD’a hediye etti. Kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Kitabın bir kopyasını kaymakamımıza takdim ettik. Bu kitabı Kemer’e gelen her misafirimize ulaştırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.