TURİZM
Giriş Tarihi : 21-06-2024 10:36

Turizm sektörünün kanayan yarası: Kalifiye personel

KETOB Başkanı Dinçer Sarıkaya ve KETAV Başkanı Volkan Yorulmaz, Kurban Bayramı dolayısıyla Kemer’deki 5 yıldızlı otellerin yanı sıra küçük otel ve pansiyonlarda doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını söyledi. Kemer’de turizm sezonunun Kasım ayına kadar sürmesini beklediklerini ifade eden Sarıkaya ve Yorulmaz, sezona girmelerine rağmen otellerin kalifiye eleman sıkıntısı yaşamaya devam ettiğini bildirdi. Personel anlamında sıkıntının çok büyük olduğuna dikkat çeken KETAV Başkanı Yorulmaz, sadece Kemer bölgesinde değil Antalya genelinde teknikten mutfağa kadar birçok pozisyonda sıkıntı yaşandığını ifade etti. Halen kadrolarını tamamlayamayan otellerin olduğunu söyleyen Yorulmaz, “Nisan-Mayıs aylarında işler kötü diye birçok otel kadroyu oluşturmuyor. Mayıs’ın 15’ine geldiğinde herkes eleman arayışın giriyor. Otel sahipleri de dahil sektördeki herkesin ‘hep bana hep bana’ demek yerine biraz feragat yapması gerekiyor. Muhasebe yaparak eleman alınmaz, çünkü turizm sektöründe iki iki daha dört etmiyor” dedi.

Turizm sektörünün kanayan yarası: Kalifiye personel

Şüheda PARTAL

Kemer, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde ziyaretçi akınına uğradı. İlçedeki 5 yıldızlı otellerin yanı sıra küçük otel ve pansiyonlarda doluluk oranı yüzde 100'e ulaşırken, tüm plajlar ve tarihi turistik yerler yüzlerce ziyaretçi ağırladı. Bayram sonrası temmuz ayında otellerde doluluk oranlarının yüzde 40-60 arasında devam edeceğini belirten turizmciler, turizm sezonunun ise Kasım ayına kadar süreceğini ifade etti. Turizm sezonuna girmelerine rağmen otellerde kalifiye eleman sıkıntısının da devam ettiğini aktaran turizmciler, bu yıl turizm sektörünün ön plana çıktığını ancak, birçok otelin personel alımlarını geç yapması, lojman ve düşük maaş gibi sebeplerden dolayı birçok pozisyonda sıkıntı yaşandığını belittiler.

SARIKAYA: SEZON GEÇ BAŞLADI, GEÇ BİTER

Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı ve Limak Limra Otel Genel Müdürü Dinçer Sarıkaya, gazetemize yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı dolayısıyla Kemer’de büyük küçük tüm konaklama tesislerinde doluluk oranlarının yüzde 100’e ulaştığını söyledi. Kendi otelleri dahil birçok otelde bayram sonrası da doluluk oranlarının fazla düşmeyeceğini ifade eden Sarıkaya, “Mevsimlerin değişmesiyle Kasım ayının da sıcak geçeceği düşünülüyor. Zaten sezona geç başladığımız için geçte biter. Yani Kasım ayına kadar sezon sürecek gibi duruyor. Umudumuz Aralık ayına kadar sürmesi” dedi.

YENİ BAŞLAYAN PERSONELİN GÖZÜ SÜREKLİ DIŞARDA

Turizm sektöründe yaşanan personel sıkıntısının da devam ettiğini belirten Sarıkaya, özellikle en büyük sıkıntılarının dışardan gelen personelin konaklaması olduğunu söyledi. Yetişmiş yani kalifiye eleman bulma konusunda tüm turizm bölgelerinde olduğu gibi Kemer’de de sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Sarıkaya, “Maaş skalasını yukarıda tutmamıza rağmen, başka işletmelerin az da olsa fazla vermesi bile yeni gelen elemanların gitmesine neden oluyor. Yani bizimle uzun yıllar çalışan elemanlarımızda sıkıntı yaşamıyoruz, ama maalesef yeni başlayan personelin sürekli gözü dışarda oluyor” dedi.

Bu sene turizm sektörünün diğer sektörlere göre ön planda olduğunu ifade eden Sarıkaya, sözlerine şöyle devam etti: “Yabancı personel çalıştırmak yerine yerli personele ağırlık vermek istiyoruz. Onun için biz de dahil birçok otel her yıl elemanlarını yabancı dil kurslarına yönlendiriyor ve başarılı olanlara ayrıca prim veriliyor. Bu da bazıları için ek gelir oluyor. Zaten sektörde çalışanlar asgari ücretin üstünde bir kazanç sağlıyor.”

“DOĞRU KİŞİYE DOĞRU ÜCRET VERİLDİĞİ SÜRECE SEKTÖRE OLAN İLGİ ARTAR”

Meslek okullarının önemine de dikkat çeken Sarıkaya, “Bu tür okulların kesinlikle çoğalması lazım. Tercih edilebilir olması lazım. Bu şekilde de oteller tercih edilebilir hale gelir. Çünkü oteller de artık bir bilince vardı ve artık kalifiye bir elemana daha yüksek bir maaş vermeye başladılar. Yani doğru kişiye doğru ücret verildiği sürece sektöre olan ilgi de artmaya devam edecektir. Tabi yeni nesil için burada rol modeller de önemli. Bazen okullarda öğrencilere sektör hakkında bilgiler veriyoruz ve bu da arz talep açısından bir denge oluşturuyor. Öğrencilerinde sektöre olan ilgisi de artıyor. Yani gençleri bu konuda özendirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

YORULMAZ: FİYATLARIN YÜKSELMESİ SATIŞLARI ZORLUYOR

Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı ve Ulusoy Kemer Holiday Club Genel Müdürü Volkan Yorulmaz da, Kurban Bayramı’nda Kemer bölgesindeki otellerin hepsinin yüzde 100’lük doluluk oranına ulaştığını söyledi. Haziran ayı sonrası doluluk oranları ay ay değişeceğini ifade eden Yorulmaz, “Haziran ayını bitiyoruz, temmuz ayında da yüzde 40-60 arasında doluluk bekleniyor. Biraz fiyatlarında yükselmesiyle satışlarda zorluk yaşanıyor. Almanya, Rusya, İngiltere ve Polonya şuanda Kemer bölgesindeki ilk dört pazar olarak ön plana çıkıyor. Yani Kasım sonuna kadar sezon sürer. Doluluk ve ciro anlamında bir sıkıntı görmüyoruz fakat, kurlar böyle giderse hedeflediğimiz karlılığımızın yüzde 25 altında sezonu kapatacağımızı düşünüyorum. Yani şu anki sıkıntı kurlardaki dalgalanma ve böyle giderse gelir gider anlamında kayıp yaşanacak” dedi.

“MUHASEBE YAPARAK ELEMAN ALINMAZ”

Personel anlamında da sıkıntının çok büyük olduğuna dikkat çeken Yorulmaz, turizm sezonunun başlamasına rağmen kadrolarını tamamlayamayan oteller olduğunu söyledi. Sadece Kemer bölgesinde değil Antalya genelinde teknikten mutfağa kadar birçok pozisyonda sıkıntı yaşandığını ifade eden Yorulmaz, “Nisan-Mayıs aylarında işler kötü diye birçok otel kadroyu oluşturmuyor. Mesela kendi otelimden örnek vermem gerekirse; biz o aylarda daha az kazanıyoruz ancak kardan biraz feragat ederek Mart-Nisan ayı gibi elemanlarımızı alıp kadromuzu oluşturuyoruz. Yani normalde Mayıs’ta çağıracağım elemanı Mart’ta çağırıyorum. Çünkü Mayıs’ın 15’ine geldiğinde herkes eleman arayışına giriyor. Dolayısıyla en azından bu geçiş süreçlerinde otel sahipleri de dahil sektördeki herkesin ‘hep bana hep bana’ demek yerine biraz feragat yapması gerekiyor. Muhasebe yaparak eleman alınmaz çünkü, turizm sektöründe iki iki daha dört etmiyor” şeklinde konuştu.

AdminAdmin