GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-06-2021 16:45   Güncelleme : 04-06-2021 16:45

‘TOKİ’nin yeri neden satıldı?’

AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı basın toplantısında kendisine yönelttiği bazı iddiaları ve sorulara yönelik Meclis Toplantısında açıklamalarda bulunan Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, “Bu dille hiçbir yere varılmaz. Aza bile olamazsın demiş. Bu azalara yapılan bir hakarettir. Azalar yönetim kuruludur ve muhtarlıklar direkt Cumhurbaşkanına bağlıdır. Biz tüm ihalelerimizi canlı yayınlıyoruz. Bizden önce bugüne kadar hangi ihale canlı yapılmış? Osman Topaloğlu bu işe dün başlamadı. Ben belediye başkanı olmadan önce de bu işi yapıyordu. 24 yıldır devam ediyor. Elinde bilgisi belgesi olan maliyeye ve savcılığa gidebilir” dedi. Minta’nın sorularına karşı kendisinin de bazı soruları olduğunu dile getiren Topaloğlu, “Kuzdere Mahallesi’nde TOKİ’nin 31 dönüm yeri vardı. Daha sonra bu yerlerin hepsi internet üzerinden neden satıldı? Burada 90 tane 2+1 10 tane de 3+1 olacaktı. Yani gariban ev sahibi olmasın diye mi yapıldı? Denizcilik Fakültesi için Kuzdere Mahallesi’ndeki köprünün yan tarafından 33 dönümlük yer ayarlandı. Bütün yazışmaları yaptık. Ama 15 gün sonra orman bize yeri vermekten vazgeçti. Acaba niye vazgeçti?” diye konuştu.

‘TOKİ’nin yeri neden satıldı?’

Şüheda PARTAL

Kemer Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısı Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu başkanlığında Şehit Ömer Halisdemir Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Meclis üyesi Aslı Bayar Ulukapı’nın katılmadığı toplantıda, yeniden düzenlenerek açılan Mustafa Ertuğrul Aker (Olbia) Parkın yeni dizaynı, yapılacak olan Arslanbucak Kapalı Pazar Yeri ve Arslanbucak Mahallesi’nde belediyeye ait bir yerde hayırsever bir vatandaş tarafından yapılması planlanan anaokulu ile ilgili sunum gerçekleştirildi.

ARSLANBUCAK’A KAPALI PAZAR YERİ VE ANAOKULU

Toplantı öncesi gündeme dair açıklamalarda bulunan Başkan Topaloğlu, Arslanbucak Kapalı Pazar Yeri’nin ihaleye çıkıldığını belirterek, “İhaleye kimse katılmadı. Daha sonra tekrar ihaleye çıktık ve 4 tane iştirakçi dosya aldı. Yapılan ihalede 4 milyon artı KDV ile bir firmada kaldı. Kapalı Pazar yerinde çatı yüksekliğini biraz düşürdük. Bu konularda emeği geçen meclis üyelerimize ve herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılması planlanan anaokulunun 436 ada 3 parsel üzerinde yapılacağı, 2 bin 93 metrekarelik alanda 100 öğrenci kapasitesinin olacağı bir binanın yapılacağı belirtildi. Topaloğlu, uluslararası düzenlenen Run To Sky Yarışlarının da bu yıl genişletilerek Kemer’den başlatılmasına karar verdiklerini ve şu ana kadar 12 ülkeden 400 sporcunun katılım sağlayacağını ifade ederek organizasyonun tüm masraflarını Kemer Belediyesi’nin üstlendiğini kaydetti.

Pandemi döneminde zor bir süreçten geçildiğinin ve esnafın durumunu bildiklerini anlatan Başkan Topaloğlu, “Yeni alınan normalleşme kararlarında esnafın açılış ve kapanış saatlerinin daha düzenli olması için gerekli mercilerle görüşmeler yaptım. Milletvekillerimizle görüştüm ve geç açılsın geç kapatılsın diye öneride bulundum. Geçtiğimiz günlerde TV kanallarında da bunu dile getirdim. Esnafımızın yanında olmak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘BU AZALARA YAPILAN BİR HAKARETTİR’

AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta’nın geçen günlerde yaptığı basın toplantısında kendisine yönelttiği bazı iddiaları ve sorulara yönelik de açıklamalarda bulunan Topaloğlu, Minta’nın kendisine başkan seçildikten sonra hala hayırlı olsun bile demediğini ifade ederek, “Minta açıklamalarında benim için Kemer’i yönettiğini zanneden zat diye söylemiş. Biz de İsmail Bey diye hitap ediyoruz. Bu dille hiçbir yere varılmaz. Aza bile olamazasın demiş. Bu azalara yapılan bir hakarettir. Azalar yönetim kuruludur ve muhtarlıklar direkt Cumhurbaşkanına bağlıdır. Bizi buraya getiren Kemer halkı gözümüze kaşımıza göre getirmedi. Daha önce Göynük Belediye başkanlığım döneminde yaptığım hizmetlerden dolayı getirdi. Bizi buraya getirenlerin yüzlerini bugüne kadar eğdirmedik” dedi.

‘NEDENSE KINDILÇEŞME’DE HER ŞEY ÇOK KÖTÜ OLUYOR’

Kültür ve Turizm Bakanlığının Çamyuva Mahallesinde bir halk plajı yaptığını hatırlatan Başkan Topaloğlu, “Plajın yapım aşamasında belediye olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız diye belirttik. Biz aynı şeyi Kındılçeşme’de yapmaya çalışıyoruz ama nedense Kındılçeşme’de her şey çok kötü oluyor. Çamyuva’daki tesisin yapımında emeği geçen başta Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘BUGÜNE KADAR HANGİ İHALE CANLI YAPILMIŞ?’

Göynük Mahallesi’nde gavur tarlası diye bilinen yerin ihaleye çıktığını belirten Topaloğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Burası moloz yığını haline geldi. Herkes kış turizmini canlandıralım turizmi çeşitlendirelim diyor. İhaleye çıktık. İhaleyi NG firması aldı. Önümüzdeki günlerde de iki tane futbol sahası yapacaklar. Burası planda da spor tesisi diye geçiyor. Sayın Minta, ihalelerin ‘adrese teslim’ yapıldığını iddia etmiş. Biz tüm ihalelerimizi canlı yayınlıyoruz. Bizden önce bugüne kadar hangi ihale canlı yapılmış? Adrese teslim ihalenin nasıl olduğunu tek örnekle açıklayayım; Kemer’de gazetecilik yapan Murat Gündüz, Kemer Belediye Başkanlığına Olbia parkını kiralamak istiyorum diye dilekçe yazıyor. Ben böyle bir ihale hiç görmedim. Nerenin kiraya verileceğini ve kaç yıl kiralanacağına meclis karar verir ve encümen huzurunda ihale yapılır. Bu ihale 51 G’ye göre çıkıyor. 27 aydır belediye başkanıyım daha bir tane bile 51 G’ye göre ihaleye çıkılmadı. 51 G, 3 teklifçiyi çağırırsın onlar arasında alır. Arkadaş sadece dilekçe yazıyor. Gazete ilanı da yok. Adrese teslim ihale böyle olur.”

‘OSMAN TOPALOĞLU BU İŞE DÜN BAŞLAMADI’

Minta’nın, oğlu Osman Topaloğlu hakkındaki iddialarına da cevap veren Başkan Topaloğlu, “Minta, oğlum Osman Topaloğlu’nun ikinci bir yatı olduğunu söylemiş. Osman Topaloğlu, Daima Otelin mülk sahibi İsmail Karademir ile ortaktır bir yatları vardır. Şu anda Osman Topaloğlu’nun Vakıfbank’ta olan borcu 3 milyon 748 bin liradır. Osman Topaloğlu bu işe dün başlamadı. Ben belediye başkanı olmadan önce de bu işi yapıyordu. 24 yıldır devam ediyor. Elinde bilgisi belgesi olan maliyeye ve savcılığa gidebilir” şeklinde konuştu.

‘KİMSEYE KİN VE NEFRETİMİZ OLMADI VE OLMAZ’

Geçen hafta bir önceki belediye başkanı Mustafa Gül’ün eşinin üzerine olan bir evde yıkım gerçekleştiğine de değinen Topaloğlu, “Biz adalet ve haklıdan yana mı olacağız? Yoksa güçlüden yana mı olacağız? Mustafa Gül’ün eşi Neşe Gül’ün evini yapan Hakim Yapı Denetim, noterde ‘ben buradan istifa ediyorum’ diyor. Tarımdan 150 metrekare bir ruhsat alıyor. Bu ruhsat şu anda 658 metrekare. Mustafa beyin eşi herkesin hakkı olduğu gibi idare mahkemesine yürütmeyi durdurması için başvuruda bulunmuş. Antalya 2. İdare Mahkemesi açılmış olan davayı reddediyor. Siz burada haksızsınız ve burada 17 günde 658 metrekare inşaat yapılmaz diyor. Dolayısıyla yapı kayıtları iptal oluyor. Neşe hanım istinafa gidiyor ve hem para cezasının iptali hem de yıkımın durdurulması için iki ayrı dava açıyor. Konya Bölge İdare Mahkemesi 2. Dava Dairesi para cezasını onaylıyor ve yıkımın devam edeceğini söylüyor. Herkes elini vicdanına koysun. Biz kanunu uyguluyoruz. Mustafa bey Beldibi Mahallesi’nde kaçak yapıları yıktırdı ama niye yaptırdı? Plan ve tapu yoktu. Hazinenin üzerine niye yaptırdın? Kaçakları yıktırdın tamam teşekkür ediyorum ama ruhsatsız neden yaptırdın? Bizim kimseye kin ve nefretimiz olmadı ve olmaz” dedi.

‘TOKİ’NİN YERİ NEDEN SATILDI?’

İsmail Minta’nın sorularına karşı kendisinin de bazı soruları olduğunu dile getiren Başkan Topaloğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kuzdere Mahallesi’nde TOKİ’nin 31 dönüm yeri vardı. Biz bu yeri gittik ve görüştük. TOKİ kendi sayfasında paylaştı. Herkes parasını yatırdı. Fakat nedense 3 gün sonra iptal oldu. Sayın Minta bir açıklama yaparak ‘buranın mahkeme kararı ve davası var’ dedi. Peki, davası vardı da daha sonra bu yerlerin hepsi internet üzerinden neden satıldı? Burada 90 tane 2+1 10 tane de 3+1 olacaktı. Yani gariban ev sahibi olmasın diye mi yapıldı?”

‘ACABA NİYE VAZGEÇTİ?’

Denizcilik Fakültesi için Kuzdere Mahallesi’nde 33 dönüm yer ayarlandığını ancak 15 gün sonra vazgeçildiğini belirten Başkan Topaloğlu, “Bir önceki Antalya Valisi Münir Karaloğlu telefonla arayarak üniversite yapacak adamı buldum ve ormandan veya başka bir yerden bir yer bulalım ve üniversiteyi yapalım dedim. Haberleştik ve bir önceki Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Ünal, önceki Kemer Kaymakamı Hüseyin Karameşe, Orman genel Müdürlüğünden sorumlu bir arkadaş giderek Kuzdere Mahallesi’ndeki köprünün yan tarafından 33 dönümlük yer ayarlandı. Bütün yazışmaları yaptık. En son üniversiteden aradılar ve ‘orman bizden yıllık 90 bin lira para istiyor, biz bu parayı veremeyiz’ dediler. Ben de bu parayı belediye olarak biz veririz dedim. Ama 15 gün sonra orman bize yeri vermekten vazgeçti. Acaba niye vazgeçti?” dedi.

‘BU HİZMETLERİ SAĞA SOLA GÖTÜRMEYECEĞİZ’

Kuzdere Mahallesi’nde yapılan beton santralini de hatırlatan Topaloğlu, “Burası 10 yıl önce yapılan imar planlarına göre belediye hizmet alanı diye 5 bin 390 metrekare bir alan ayrılmış. Burayı düzeltmeye başladık ki Milli Emlak’tan geldiler ve burası bizim dediler. Tutanak tuttular. Ben gidip görüştüm. Vatandaş hazineye ait yere otel yapıyor belediye kendisine ayrılmış yere bir şey yapamıyor bu en iş diye sordum? Bu iş siyasi dediler. Durumu DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’a aktardım ve ben bu konuyu Cumhurbaşkanına iletirim dedi. Ertesi gün bakan bey aradı ve buranın bize tahsis olduğu faksla geldi. Bu hizmetleri sağa sola götürmeyeceğiz. Bu hizmetleri engellemeyin. Yapılan hizmetler neden engelleniyor. Kemer’e yazık ediliyor. Buranın öznesi Kemer’dir. Kemer’e hizmet etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Başkan Topaloğlu’nun açıklamalarından sonra gündem maddelerine geçildi.

Kemer Belediyesince Tekirova Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerindeki park alanına yapılması planlanan skate parkı ile ilgili Rixos Premium Tekirova Oteli’nin vermiş olduğu 18.5.2021 tarih ve 9256 kayıt sayılı dilekçesindeki talep görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Yapılacak olan skate parka, Kovid-19 nedeniyle vefat eden Rixos Premium Otel’in eski genel müdürü Faruk Karaca’nın adı verilecek.

Kemer Çamyuva Mahallesi’nin birçok yerinde bulunan küçük ölçekli belediye hisselerinin satışı için belediye encümenine ve belediye başkanına yetki verilmesi konusu oy birliği ile kabul edildi.

Bir sonraki meclis toplantısı, 7 Temmuz Çarşamba günü saat 14:00 olarak belirlendi.