SPOR
Giriş Tarihi : 11-05-2022 00:36

‘Tırnaklarımız sökülüyor bu sahalarda’

2005 yılında Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde altın kemeri kazanan, bir çok kez ikinci ve üçüncü olan adını efsaneler listesine yazdıran başpehlivan Şaban Yılmaz, Kumluca Yağlı Güreşleri ardından Kemer’de kampa girdi. Güreşçiler Yusuf Minta, Yunus Emre Dede, Özkan Yılmaz ve Yaşar Şen ile birlikte Manavgat Yağlı Güreşlerine hazırlanan 45 yaşındaki Yılmaz, yağlı güreşlerin önceki zamanlara kıyasla düşüş yaşadığını söyledi. Önceki yıllarda 350’ye yakın yağlı güreş organizasyonu düzenlendiğini, şimdiler de ise 60-70’e kadar düştüğünü ifade eden Yılmaz, “Yağlı güreşler artık organizatörlerin elinde. Yani ister güreş, ister güreşme. Bunun artık kontrol edilmesi lazım. Bu çok acı bir şey. Bizim tırnaklarımız sökülüyor bu sahalarda. Yok öyle al gülüm ver gülüm. Bu işte herkes cezasını çeksin. Yani pehlivan adamı herkesin koruması lazım” dedi. Gençlerin güreşe olan ilgisinin de düştüğünü dile getiren Yılmaz, “Benim son senelerim artık. Çocuklarımıza bu işe sarılın diyoruz ama umursamadıkları zaman bize de soğukluk geliyor. Çocuklarımızı Ata sporuna ısındırmamız lazım. Kötü alışkanlıklardan uzak durması için spora teşvik etmek lazım. Çok kırgınım. Temennim ata sporumuzun hak ettiği yere gelmesi, yani kaybolmaması lazım” diye konuştu.

‘Tırnaklarımız sökülüyor bu sahalarda’

Ahmet Duran YENİGÜN

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübü sporcularından Başpehlivan Şaban Yılmaz 45 yaşına rağmen gençlere taş çıkarmaya devam ediyor. Güreşe 11 yaşında Karakucak Güreşleri’yle adım atan ve 2005 yılındaki 644. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde finalde Ekrem Yavuz'u yenerek ilk kez başpehlivan olan Yılmaz, Kırkpınar’da bir çok kez ikinci ve üçüncü olan adını efsaneler listesine yazdırdı. Kumluca Yağlı Güreşleri ardından davet üzerine Kemer’de kampa giren Yılmaz, güreşçiler Yusuf Minta, Yunus Emre Dede, Özkan Yılmaz ve Yaşar Şen ile birlikte Manavgat Yağlı Güreşlerine hazırlanıyor.

‘ATA SPORUNA KİM DESTEK OLUYORSA HEPSİNDEN ALLAH RAZI OLSUN’

Kumluca Yağlı Güreşleri ile güreş sezonuna ‘Bismillah’ dediklerini ve çok güzel bir organizasyon olduğunu ifade eden Şaban Yılmaz, “Bildiğiniz gibi benim yaşım 45. Bu son senem inşallah. Kumluca güreşlerinde Bismillah dedik. Yıllardır Antalya’ya gelip gidiyorum, orada da gerçekten güzel bir organizasyon oldu. Ben öncelikle Kumluca Belediye Başkanımız Mustafa Köleoğlu ile Başkan Yardımcıları Ünal Abacıoğlu ve Ahmet Alagöz beye sonsuz teşekkür ediyorum, bize her türlü desteği verdiler. Önümüzdeki hafta Manavgat’a gideceğiz. Belediye Başkanımız Şükrü Sözen de gerçekten yağlı güreşlere çok ilgi gösteriyor. Yani Ata sporuna kim destek oluyorsa hepsinden Allah razı olsun. Kumluca güreşlerine geldik ve cumartesi günü veda ettik. Puanlamada kaybettim. Tabi her zaman aynı olmuyor. Kumluca güreşleri çok güzel oldu ama, değerli başkanımıza, ‘cumartesi günü güreş yapılan saha pazar günü yapılan yerde olsaydı çok güzel olurdu’ diyorum. Kendisine de söyleyeceğim zaten. Umarım haftaya Manavgat güreşlerine teşrif eder” dedi.

‘ATA SPORUMUZUN KAYBOLMAMASI LAZIM’

Kumluca güreşleri sonrası Kemer’den Burhan Şeker’in daveti üzerine ilçeye geldiklerini ve Ali Taze’nin kendisini ağırladığını söyleyen Yılmaz, Şeker ve Taze’ye teşekkür ederek sözlerine şöyle devam etti: “Burada Yusuf Minta, Yunus Emre Dede, Özkan Yılmaz, Yaşar Şen çıraklarımızla bugün güzel bir yağlı antrenman ile ustalık yapıyoruz. Temennimiz ata sporumuzun hak ettiği yere gelmesi ve kaybolmaması. Bu Antalya’da kaybolmaz, ben Şaban Yılmaz olarak altına imzasını atarım. Çünkü Antalya’da sevgi büyük. Gelsin burada Samsun’daki devlet büyükleri örnek alsınlar diyoruz. Burada bir belediye başkanını sporcusunun sırtına yağ dökerken gördüm ben. Gerçekten çok değerli siyasetçiler var, halk var, oluşum var Antalya’da. Güreş buranın mayasından geliyor. Denizli’de halk bizi bağrına basıyor, Balıkesir olsun, Ordu olsun aynı şekilde.

SAMSUN’DA ‘BİR İSTEĞİNİZ VAR MI?’ DİYEN SİYASETÇİMİZ YOK

Çok konuşulacak şey var. Çok kırgınım. Yani şu imkana bakın, yağlı antrenman yapacağız dedik koskoca çim sahayı açtılar. Ondan sonra kamp ortamı hazırladılar. Samsun’da ‘bir isteğiniz var mı?’ diyen siyasetçimiz yok. Ancak güreşlere gelirler. Ama ben bunu güzel bir yerde dile getireceğim, Samsunlulara bunu anlatacağım ve aydınlatacağım. Biz nasıl bir zorluklarla yetiştiğimizi anlatacağım. Allah razı olsun ki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş, kulüp başkanımız Yüksel bey ve koordinatörümüz Abdullah bey gerçekten bizlere imkanları sunuyorlar. Ama kendi memleketim Samsun’da çocuklarımıza ne yazık ki imkan sunulmuyor.”

‘YAĞLI GÜREŞLER ARTIK ORGANİZATÖRLERİN ELİNDE’

Önceki yıllarda 350’ye yakın yağlı güreş organizasyonu düzenlendiğini, şimdiler de ise 60-70’e kadar düştüğünü ifade eden Yılmaz, “Ahmet Taşçı gibi ustaların zamanında 300-350 organizasyon vardı, şimdi 60-70’e düştü bu ne yazık ki. Bunu gerçekten değerlendirmek lazım niye böyle düştü diye. Bugün güreşler organize yapan arkadaşların eline düştü. Yani ister güreş ister güreşme. Aralarında paylaşıyorlar. Güreşçi organizasyona el attığı zaman benim güreşim var, ben seninkine gelirim, sen de benimkine gelirsin gibi olaylar oluyor ve bunun kontrolünü yapan yok. Bu konuyu federasyon başkanına dile getireceğiz, inşallah çalışma yaparlar. Ama güreş organizatörlerine de federasyon olarak el atılmasını istiyorum. Şaban Yılmaz olarak ben bunu inanın yaşıyorum. Mesela bir organizatör bana ‘güreşin varsa seni güreşlerime çağırırım’ diyor, bu çok acı bir şey. Bizim tırnaklarımız sökülüyor bu sahalarda. Al gülüm ver gülüm öyle yok. Bu işte herkes cezasını çeksin. Yani pehlivan adamı herkesin koruması lazım. Daha dün listede anlaşma sağlanamadı bazı şeyler oldu. Kaş Meclis Üyesi Fırat Demirci aradı ‘listede göremedim Şaban seni’ dedi ve ‘seni burada görmek istiyorum. Başkanımız da seni görmek istiyor’ dedi. Ben de ‘Abi bu aramanla inan onurlandım’ dedim. Biz işte bunu istiyoruz. Ben doğruları söylemek mecburiyetindeyim ki bu çocuklarımızın gençlerimizin önü açılsın. Ama ne yazık ki güreşlerimizin sayısı geriye düşüyor. Çocuklarımıza bu işe hadi sarılın diyoruz, ama umursamadıkları zaman bize de soğukluk geliyor. Benim son senelerim artık. Bu çocuklarımızı ata sporuna ısındırmamız lazım. Kötü işlerden ve alışkanlıklardan uzak durması için spora teşvik etmek lazım” diye konuştu.

AdminAdmin