YAŞAM
Giriş Tarihi : 12-01-2022 23:11   Güncelleme : 12-01-2022 23:11

Tıraş, yeniden başkan

Kemer Ulaştırma Hizmetleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın 9’ncu olağan genel kurulunda odanın kurucularından olan ve kuruluşundan bugüne kadar başkanlık görevini yapan Mustafa Tıraş, seçime tek listeyle girerek yeniden başkan seçildi. Uzun yıllardır aynı görevi yapmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyleyen Tıraş, “Pandemiden dolayı fazla odaklanamadık. Ama bundan sonra sizlere daha iyi hizmet etmek için elimden ne gelirse yapacağımın da buradan sözünü veriyorum. Sıkıntılarımızın başında denetim eksikliği geliyor ve bunun sebebi de pandemiye bağlanıyor. Bu konuda çok eleştiri aldım. Sokak acentalarına mutlaka çözüm bulmak zorundayız. Bizim meselemiz burada denetim. İki senedir UKOME’ye gidiyorum ve bana ‘ilçede sizin asayiş kolunuz var denetimi onlar yapacak’ diyorlar, burada ise ‘UKOME olmadan biz yapamayız’ diyorlar. Burada denetimle ilgili çok ciddi sıkıntı var Ayrıca servis araçlarında D2 belgesiyle ilgili çok büyük sıkıntımız var” dedi.

Tıraş, yeniden başkan

Ahmet Duran YENİGÜN-Şüheda PARTAL

Kemer Ulaştırma Hizmetleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın Olağan Genel Kurulu Arslanbucak Düğün Salonunda yapıldı. Genel kurula Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Ulaştırma Hizmetleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Tıraş, Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, CHP Kemer İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, Belediye Meclis Üyeleri Mustafa Bilici ve Semih Özdemir, KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez, kooperatif başkanları, STK Temsilcileri ve odaya üye şoförler katıldı.

Genel kurulda divan başkanı ve katip üyelerinin seçimi ile saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından oda başkanı Mustafa Tıraş konuşma yaptı. Uzun yıllardır aynı görevi yapmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyleyen Mustafa Tıraş, pandemi nedeniyle son 2 yıldır sıkıntılı günler geçirdiklerini ifade ederek, “Otobüsçü ve taksici kardeşlerimiz yarı kapasite çalıştı. Servis şoförleri ise 1 sene çalışmadı. Şükürler olsun çalışmaya ufakta olsa başladılar ama, bunun neticesinde mazot fiyatlarında aşırı zam olmasından çok ciddi şekilde sıkıntı oluştu. Fiyat zammı olmazsa bu insanlar heder olacak. Biz hem hizmet kalitesiyle hem bizim şoför esnafımızın davranışlarıyla daha yukarıya gitmek istiyoruz. Biz ne kadar hizmetimizi güvenli ve kaliteli yaparsak o kadar müşterimizi arttırırız” dedi.

‘HİZMETLERİMİZİ ARTTIRARAK DEVAM EDECEĞİZ

Son bir aydır bir takım tatsızlıkların yaşandığına dikkat çeken Tıraş, “Tüm kooperatif başkanları arkadaşlarım toplanarak ‘Tıraş Başkanım sen bir şey yapamıyorsun. Sen iyi niyetlisin hoşgörülüsün sen bize hizmet edemedin’ diye ciddi şekilde bir eleştirdiler. Bunun da herkes farkında. Burada gitmedikleri kapı kalmadı. Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, siyasi ilçe başkanlarımıza gittiler. Yani haksızlar demiyorum, kesinlikle haklıdırlar. Pandemiden dolayı belki çalışamamış olabiliriz. Önümüzdeki sene arttırarak hizmetlerimize devam edeceğiz. Eleştiriyi ben çok seviyorum. Bu dönem beni muazzam eleştirdiler. Bende demek ki bir arıza var. Pandemiden dolayı fazla odaklanamadık doğrudur ama, bundan sonra sizlere daha iyi hizmet etmek için elimden ne gelirse yapacağımın da buradan sözünü veriyorum” diye konuştu.

Antalya’da her bir taksi durağının her bir otobüs durağının ayrı bir başkanı olduğuna değinen Tıraş, “Bizde ise otobüsçü, taksici, servisçi, nakliyeci ve yatçı arkadaşlarımız var. Yani biz bir karma odayız. 500 üyenin altında da oda kurulamıyor. Keşke birer tane olsa da daha şeffaf görev görebilseydik. Ama biz hepsine yetişmeye çalışıyoruz. Ben sizler için kendimi adamışım. Sizi temsilen her yerde bulunurum” dedi.

‘SOKAK ACENTALARINA ÇÖZÜM BULMAK ZORUNDAYIZ’

Yeni dönemde denetimlere ağırlık vereceklerini aktaran Tıraş, “Sıkıntılarımızın başında denetim eksikliği geliyor ve bunun sebebi de pandemiye bağlanıyor. Bu konuda çok eleştiri aldım. İkinci olarak sokak acentalarına mutlaka çözüm bulmak zorundayız. Bizim meselemiz burada denetim. Burada herkes kendini düşünüyor ve bizde tabii ki esnaf olarak kendimizi düşünüyoruz. İki senedir Antalya UKOME’ye gidiyorum ve bana ‘ilçede sizin asayiş kolunuz var denetimi onlar yapacak’ diyorlar, burada ise ‘UKOME olmadan biz yapamayız’ diyorlar. Bu konuyu kooperatif başkanı arkadaşlarımda biliyor. En son görüşmelerimizde İsmail Minta Başkanım Ulaştırma Bakanlığıyla görüşerek kısa zamanda buraya denetimle ilgili bir genel müdür geleceğinin haberini aldık. Burada denetimle ilgili çok ciddi sıkıntı var ve bunları aşacağız diye sözünü aldık. Ayrıca servis araçlarında D2 belgesiyle ilgili çok büyük sıkıntımız var. Lojman servislerine gelince Kemer’in içerisinde D2 belgesiyle lojman servisini bu sene yaptırmayacağım” şeklinde konuştu.

TOPALOĞLU: BİRLİK OLURSAK HER ŞEY ÇÖZÜLÜR

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu da oda seçimlerinin herkese hayırlı olmasını dileyerek, yeni yönetime görevlerinde başarılar diledi. Şoförlerin zor bir meslek yaptığına değinen Başkan Topaloğlu, “Şoför arkadaşların yaptığı iş zor bir görev. Pandemi zaten bütün hesaplarımızı alt üst etti. Şoförler yolcu kapasitesinin yarısı çalıştı. Ekonomideki gelişmelerin hepsi şoförlere yansıdı. Birlik olursak her şey çözülür. Seçimler tekrardan hayırlı olsun. Allah yolunuzu açık etsin” diye konuştu.

ÇELİK: SONRAKİ DÖNEM İÇİN ADAYIM

Kemer Tur Kooperatif Başkanı Oktay Çelik ise geçmişte olduğu gibi gelecekte de tüm üyelerinin arkasında olduklarını belirterek, “Oda başkanımızın önderliğinde 27 yıldır çalışıyoruz bundan sonra da hep beraber çalışacağız Allah’ın izniyle. Kemer Tur Otobüs Kooperatif Başkanı olarak başkanımızdan bir talebimiz oldu, dedik ki; ‘başkanım 27 yıldır görev yapıyorsun 4 yıl bizi yanına al yetiştir bize de bir şans ver’ çünkü biliyorsunuz burası küçük bir yer. Ne zaman bir sokağa çıksanız bir yere varsanız kıyısında köşesinde masum insanları ve buranın en tanınmış, yerleşik ve bilinen ailelerinin fertlerini görürsünüz burada. Her zaman söz verdik karşısında aday olmayacağımızı yanında olacağımızı başkanımızla beraber hareket edeceğimizi bizi yönetime yazmasını talep ettik. Ne hikmetse 6 aydır görüşmelerimiz kesildi. 6 ay sonrasında da dün bir görüşmemiz oldu, zor durumda olduğunu ve bizi yazamayacağını söyledi. Bizde sakince karşıladık. Takdir başkanımızındır. Bundan sonrası için bugün itibariyle yönetim kuruluna seçilecek olan arkadaşlarımıza desteğim ve güvenim tamdır. Tam güvenli bir şekilde destek vermek isteriz. Yarından itibaren de bir sonraki dönem için aday olacağımı buradan herkesin huzurunda söylemek istiyorum” diye konuştu.

MİNTA: D2 SORUNUNU MUTLAKA ÇÖZMELİYİZ

AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta da ilçe ulaşım esnafının çok ağır şartlarda çalıştığını belirterek, “Gerçekten çok zor bir görev icra ediyorsunuz. Özellikle bizim Kemerle alakalı mesela bu servisçi kardeşlerimizin plakayla alakalı sıkıntısı inanın içimi acıtıyor ve çok büyük mücadeleler verdik. Son iki yılda pandemiden dolayı mesafe kaydedemedik. Geçen Cuma günü ulaştırma bakanımız Antalya’ya geldi ve bir toplantı yaptık. Burada sayın bakanımız tüm ilçe başkanlarına ilçelerindeki sorunlarla ilgili yer verdi, ilçemizdeki karayolları ile ilgili sorunları belirttikten sonra bu servis plakaları D2 ile alakalı konuları gündeme getirdik. Korkuteli’nde bildiğim kadarıyla 5 bin TL’ye plaka satılmış, bölge ilçelerinde 7 bin TL’ye satılan var ama, bizim Kemer’de ayrıcalıklı turizm bölgesi diye 25-30 bin TL vaktiyle plaka satılmıştı. Ancak servis plakası alan arkadaşlarımın hiçbir ayrıcalığı yok. Herkes çeşitli yerlerden gelip başka D2 belgesiyle servis yapıyor. Bizim servis plakası olan arkadaşlarımız da bir gün bizim partimizde diğer günde diğer partide çare arıyor. Yani bunu mutlaka çözmeliyiz. Şunu söyleyebilirim ilk defa çözüm noktasında somut bir adım atmış olduk. İnşallah sezon başlamadan bu sıkıntıları gidermek için bir mesafe alacağımızı ümit ediyorum ve inanıyorum. Biz yine oda başkanımız Mustafa Tıraş’la beraber bu işin takipçisi olacağız. En kısa zamanda bunun müjdesini sizlere vereceğiz” dedi.

‘YEREL İDARE ÇÖZÜM BULMALI’

Kemer’de araç kiralama yerlerinin çoğaldığına dikkat çeken Minta, “Bu denetim işini bu sene kendi başına bırakmayacağız. Gerekirse kendimizde gideceğiz. Çünkü bardağı taşıran bir durum oldu. Ama bu sıkıntının sadece genel idarede çözülme gibi bir durumu yok. Şimdi eleştirmek için söylemiyorum ama baktığınız zaman bu sokak acenteleri ve oteldeki rent a carlar haddini aşmış ve bu konu en fazla yerel idareyi ilgilendiriyor. Yerel idare bir kere buna kesinlikle çözüm bulması lazım. Herkes kendi üzerine düşen görevi yapacak ya da yapması için biz sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bunun sözünü size veriyorum” diye konuştu.

Servisçiler adına konuşan Orhan Sarı ise, pandemide en çok sıkıntıyı çeken servisçi esnafı olduğunu belirterek, “Ödenek alan alamayan arkadaşlarımız vardı. Gerçekten zor durumda olan arkadaşlarımız vardı. Siyasi partiler içerisinde sayın İsmail Selami Minta’ya teşekkür ediyorum bizlerle ilgili yakından ilgilendiği için, belediye başkanımıza da teşekkür ediyorum bu konuda” dedi.

Konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Odanın kurucularından olan ve kuruluşundan bugüne kadar başkanlık görevini yapan Mustafa Tıraş, seçime tek listeyle girerek yeniden başkan seçildi. Yönetim kurulu ise Ramazan Kurgan, Turan Akkelle, Nevzat Gürcan, Şerafettin Kaplan, Mesut Kaya ve Mustafa Şahin'den oluştu.