EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-04-2021 14:20   Güncelleme : 11-04-2021 14:20

Ticaret Bakanlığı'ndan Antalya çıkarması

Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, kooperatifleri, esnaf ve sanatkarları kapsayan ziyaretlerde bulundu.

Ticaret Bakanlığı'ndan Antalya çıkarması

Türkiye Kooperatifçilik Vakfı ve Perakende firması Metro'nun ortaklaşa düzenlediği eğitim için Antalya'ya gelen Genel Müdür Necmettin Erkan, kurum, yerel yönetim, esnaf ve kooperatiflere ziyaretlerde bulundu. İlk olarak Ticaret İl Müdürlüğü'nü ziyaret eden Genel Müdür Necmettin Erkan, İl Müdürü Halil Özşahan'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra Antalya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği'ni (AESOB) ziyaret eden Genel Müdür Erkan, AESOB Başkanı Adlıhan Dere ve esnaf, sanatkar odalarının başkanları ile biraraya geldi. Ziyarette esnafın sorunları ve geliştirilen çözümler üzerine değerlendirmeler yapıldı.

149 PROJEYİ DESTEKLEDİK

Türkiye Kooperatifçilik Vakfı'nın düzenlediği "Tüketici Talebine Uygun Üretim Nasıl Olmalı-Coğrafi İşaretler" konulu eğitim programına katılan Genel Müdür Necmettin Erkan, refahın artırılması ve bölgeler arası ekonomik gelişme farkının azaltılmasında kooperatiflerin önemine değindi. Ülkemizde kadın nüfusun işgücüne katılım oranının yüzde 34 olduğunu belirten Genel Müdür Erkan, bakanlık olarak kadınların ekonomiye ve ticari hayata kazandırmayı önemsediklerini, bunun için kadın kooperatiflerinin lokomotif olduğunu söyledi.

Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı (KOOPDES) çerçevesinde sağlanan finansman desteği hakkında bilgi veren Genel Müdür Erkan, "Kadın kooperatiflerinin üretim ve istihdama katkısı olacak projelerine yüzde 75 oranında, 150 bin liraya kadar hibe desteği verildi. 2020 yılında KOOPDES kapsamında 41 ilden 139 kooperatifin 149 projesini destekleme kararı aldık. Verilen desteklerin, kooperatiflerimizin teknolojiden ve yeni üretim tekniklerinden yararlanmalarına katkıda bulunacağına inanıyorum" dedi.

Erkan, dünyadaki gelişmelere de değinerek en iyi 300 kooperatifin ciro toplamının 2,5 trilyon doları aştığını belirtti. Bunun küçümsenecek bir rakam olmadığını vurguladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın kadın kooperatifleri için yürütülen çalışmaları titizlikle takip ettiğini, hibe ve benzeri finansman desteği sağlanması için büyük bir çaba içinde olduğunu söyleyen Genel Müdür Erkan şöyle konuştu:

"Sayın Bakanımız sayesinde kadın kooperatiflerimiz hem sayı hem de verimlilik ve etkinlik bakımından her zamankinden iyi durumdadır. Bu vesile ile eğitime katılan bütün kooperatif ortaklarımıza Bakanımızın selamlarını iletiyorum."

Genel Müdür Erkan daha sonra Antalya Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan'ı ziyaret etti. Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 176. yılı vesilesiyle İl Emniyet Müdürü Murat Ulucan'ı da makamında kutlayan Erkan, buradan Kepez Belediyesi'ne geçerek Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Kocaağa'dan covid-19 salgınında belediyenin esnaflara özel çalışmaları hakkında bilgi aldı. Antalya'da kooperatifleri de ziyaret eden Genel Müdür Necmettin Erkan, üretim süreçlerini ve ürünleri inceledi. Erkan'ın Antalya programı esnaf ziyareti ile sona erdi.

(DHA)