GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-06-2021 13:55   Güncelleme : 27-06-2021 14:17

TGK ve AGC heyetinden Kırgızistan'da ziyaretler

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı (TGK) ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (AGC) Mevlüt Yeni başkanlığındaki heyet Kırgızistan'a gitti. Kırgızistan, Türkiye ve Antalya arasında medya bağı oluşturmayı amaçlayan heyet, Kırgızistan’da çeşitli ziyaretlerde bulundu.

TGK ve AGC heyetinden Kırgızistan'da ziyaretler

Ahmet Duran YENİGÜN

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı (TGK) ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (AGC) Mevlüt Yeni başkanlığındaki heyet medya köprüsü oluşturmak ve bir takım görüşmeler gerçekleştirmek için Kırgızistan'a gitti. Ziyarette, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, AGC Başkan Yardımcısı İdris Taş, KKTC Turizm Yazarları Derneği Başkanı, KKTC Turizm Bakanlığı Antalya Temsilcisi ve AGF Genel Başkan Vekili Nazmi Pınar, Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanı, AGF Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Duran Yenigün, Kırgızistan Kadınları ve İş İnsanları Derneği Genel Başkanı Peri Asanaalieva da hazır bulundu.

Bişkek'te yapılan Atatürk Parkı içindeki Atatürk büstüne çiçek koyarak saygı duruşunda bulunan heyet, önce ‘Ata-Beyit” Anıt kompleksini ziyaret etti. Davetliler, 1916’daki Ürkun katliamı ve 1930’lardaki baskı kurbanları için yapılan anıtın yanı sıra yazar Cengiz Aytmatov’un mezarına çelenk bıraktı. Heyet, Cengiz Aytmatov’un adını taşıyan Ev-Müzeyi de ziyaret etti.

ÜNİVERSİTE İŞ BİRLİKLERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Heyet Mustafa Kemal Atatürk Anıtı’na çiçek bırakıp, Kırgız-Türk Manas Üniversitesi, Türkiye Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Rektör Yardımcısı Kulmyrzaev Asylbek Atamyrzaevich ve Parlamento Basın Servisi Başkanı İndira Kuralbekova ve Milletvekili, Kırgız-Türk dostluk grubu başkanı Meerimbek Koichumanov kabul edildi. Ayrıca Medya Destek Fonu Yayınevi, Direktör Kurmankaliev Almaz Omurbekovich, K. Karasaev’in adını taşıyan Bişkek Beşeri Bilimler Üniversitesi Rektörü Profesör Musaev Abdylda Inayatovich ile görüşüldü.

Heyet ayrıca, Kırgız Cumhuriyeti Devlet Televizyon ve Radyo Yayın Kurumu (PTRC), Genel Müdür Aliev Baktiyar Jenishbekovich, Kırgızistan Ulusal Haber Ajansı “Kabar”, Genel Müdür Taabaldiev Kubanychbek Abdymenovich, Halk Derneği “Gazeteciler” Yönetim Kurulu Başkanı Mars Tulegenov ve Cumhuriyet Derneği “Kırgız dili”, Başkan Raimzhan Kurbanov, Gazeteciler Birliği Başkan Yardımcısı Kurmanbek Ramatov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bişkek Temsilcisi Atınç Keskin, Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, Uluslararası Kırgızı̇stan-Türkı̇ye Manas Ünı̇versı̇tesı̇ Türkolog Prof. Dr. Kadırali Konkobayev ile de görüştü.