TURİZM
Giriş Tarihi : 16-10-2019 09:38

Tekrar günübirlik alan oldu

Kemer’in Göynük Mahallesi’nde 2006 yılında Sakıp Sabancı Caddesi üzerinde bulunan günü birlik alanda plan değişikliği yapılarak ticari alana çevrilmesine karşı açılan davada Danıştay, yapılan plan değişikliklerini iptal etti. 13 yıl süren davanın ardından açıklamada bulunan Göynük Güzelleştirme Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği avukatı Ali Topuz, “Bu karar neticesinde artık buradaki yapılaşma kaçak yapı haline gelmiştir. Çünkü imara aykırı bir durum söz konusudur. Mahkeme buranın ticari alan olamayacağı ancak ve ancak günübirlik sosyal donat alanı olması gerektiği yönünde bir gerekçede sunmuştur” dedi.

Tekrar günübirlik alan oldu

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’in Göynük Mahallesi’nde 2006 yılında Sakıp Sabancı Caddesi üzerinde bulunan günü birlik alanda plan değişikliği yapılarak ticari alana çevrilmesine karşı açılan davada Danıştay yapılan plan değişikliklerini iptal etti. Mahkeme kararı ile aradan geçen 13 yılda üzerine birçok işyeri yapılan alandaki yapıların kaçak yapı durumuna düşerken, alanın tekrar günü birlik alan olarak eski haline getirilmesine kararı verildi. Göynük Güzelleştirme Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği avukatı Ali Topuz, yaptığı açıklamada “Yaklaşık 13 yıldır sürdürmüş olduğumuz yargı mücadelesini nihayetinde Göynük adına kazanmış olduk. Sadece Göynük değil Antalya kazanmış oldu. Antalya turizmi kazanmış oldu” dedi.

‘YAPILAŞMA KAÇAK YAPI HALİNE GELMİŞTİR’

2006 yılında Göynük’te 1611 sayılı parsel taşınmazın günübirlik alandan plan değişikliği yapılarak yoğunluklu bir ticaret alanına dönüştürüldüğünü belirten Av. Ali Topuz, “Rant amaçlı yapıldığı düşüncesiyle biz bu işlemlerin iptali için dava açtık. Yaklaşık 13 yıl sürdü. 13 yılın sonucunda yapılan plan değişikliğinin sadece bu parsele dönük olan plan değişikliğinin hiçbir şekilde kamu yararını öngörmediği ve bu kamu yararı ile şehircilik ilkelerine aykırı bu işlemin hukuka da uygun olmadığı noktasından Danıştay Dava Kurulu nihai kararını verdi ve bu karar kesinleşti. Bu karar neticesinde artık buradaki yapılaşma kaçak yapı haline gelmiştir. Çünkü imara aykırı bir durum söz konusudur.”

‘TEKRAR TİCARİ ALAN YAPMA ŞANSI YOK’

Mahkemenin kararında açıkça buranın ticari alan olamayacağı ancak ve ancak günübirlik sosyal donat alanı olması gerektiği yönünde bir gerekçede sunduğunu da anlatan Av. Ali Topuz, “Bu gerekçe dikkate alındığında ve mahkemenin bu gerekçeli kararı idareyi bağladığı için idarenin artık burada tekrar ticari alan yapma şansı yok. Buradaki yapıların yıkılaraktan mahkeme kararı doğrultusunda tekrar bir planın düzenlenmesi gerekmektedir. Bu anlamda biz Kemer Belediyesi’ne müracaatımızı yaptık. Çünkü karar kesinleştiği andan itibaren 30 gün içerisinde infaz edilmesi gerekiyordu. Ancak belediye şu ana kadar bu konuda herhangi bir işlem yapmadı” diye konuştu.

‘HUKUK MÜCADELESİNİ BIRAKMIYORUZ’

Kemer Belediyesi’nin gerekli işlemleri yapmadığını iddia eden Av. Ali Topuz, “Gerekli işlem yapılmazsa biz idari yerlere suç duyurusunda bulunacağız. Bunun hukuki mücadelesini bırakmıyoruz. Biz bir an önce bu işlemin yapılmasını talep ediyoruz. Çünkü gecikmiş bir durum söz konusu. Belediye mahkeme kararının kesinleştiğinin kendisine bildirilmesinden itibaren bu işlemi yapması gerekirdi. Yapmadığı için bugün biz dilekçe ile tekrar bir başvuru daha yaptık. Bir süre daha bekleyeceğiz. Eğer hala bir işlem yapılmıyorsa bütün kanuni haklarımızı kullanacağız. Göynüklüler adına Antalya adına ülkemiz adına ve bu dönemde gerçekten doğa ve insanların nefes alma alanlarının korunması açısından böyle bir yerin günübirlik alana çevrilmesini istiyoruz. Çünkü Göynük’te böyle bir yer kalmadı her yer yapılaşma oldu. Böyle bir alanın rant alanına dönüşmemesi gerekir” dedi.