GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-08-2020 15:34   Güncelleme : 13-08-2020 15:34

TEHLİKE ALTINDA!

Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından devam eden yol genişletme çalışmaları sırasında çınar ağaçlarının kesilmek istenmesiyle gündeme gelen Kemer’e bağlı Ulupınar Mahallesi’nde çınar ağaçlarının yanı sıra yol kenarında yer alan Ulupınar Su Kaynağı da tehlike altına girdi. Konu ile ilgili kurum yetkililerine ulaşılamazken, Ulupınar’ın su kaynağı olan alandan yol geçmesine vatandaşlar tepki gösterdi. Ak Parti, CHP ve İYİ Parti İlçe Başkanları, konuyu yakından takip ettiklerini belirttiler.

TEHLİKE ALTINDA!

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer-Kumluca karayolu Ulupınar Mahallesi’nde asırlık çınarların yol genişletme çalışmaları kapsamında kesilmesine tepkiler sürerken, mahallenin önemli su kaynağının da tehlike altında olduğu ortaya çıktı. Konu ile ilgili hiçbir açıklama yapılmazken, Ulupınar’ın su kaynağı olan alandan yol geçmesine vatandaşlar tepki gösteriyor.

Ulupınar Muhtarı Habip Altınkaya ile yapmış olduğumuz görüşme neticesinde Ulupınar Mahallesi hudutları içerisinde geçmekte olan D-400 karayolu ile alakalı yol çalışması neticesinde su kaynağı üzerinden geçen yolun ve kaynak noktasında bulunan asırlık çınarların durumunu anlattı. Konu ile ilgili mevcut yol projesinin değiştirilerek yol daraltma işlemi yapıldığını aktaran Altınkaya, çınarlardan sadece bir tanesinin kesileceğini söyledi.

Konu ile alakalı kurum yetkililerine ulaşılamazken, siyasi ilçe başkanları konunun takipçisi olacaklarını belirttiler. Ak Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, bir haftadır karayolu yetkilileriyle yaptığı çalışmadan bir netice alamadığını belirterek, konuyu yakından takip ettiklerini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kemer İlçe Başkanı Hüsnü Ünal ise, Büyükşehir Belediye Başkanlığı nezdinde ASAT yetkililerinin su kaynağı ile ilgili olarak konuyu takip ettiklerini söyledi. Yolun özellikle su kaynağı olan alanda çok itinalı çalışma yapılması gerektiğini ifade eden Ünal, “Burası Ulupınar’ın can damarıdır. Hiç kimsenin bu alana keyfi müdahale edemez. Alanda iyi araştırılarak proje yapılmalıdır. Kaynak alanının alt kısmında endemik yaşam var, bu nedenle alana yapılacak yanlış müdahale su kaynağında suyun kesilmesine kadar gidebilir. Birçok ülke tatlı su kaynağını denizden sağlıyor. Onun için suyumuzun ve doğamızın kıymetini bilelim ve sahip çıkalım” dedi.

İYİ Parti Kemer İlçe Başkanı Hüseyin Çelik de söz konusu alanda iyi bir araştırma yapılarak ona göre hareket edilmesi gerektiğine işaret ederek, “Bu alan Ulupınar’ın yani Kemer’in su kaynağıdır. Araştırma proje yapılmadan yaptık oldu bittiye getirilemez. Buraya sahip çıkılması gerekiyor. Yetkililer bir an önce müdahale etmeli. Bizlerde konunun takipçisi olacağız” dedi.