TURİZM
Giriş Tarihi : 12-02-2021 14:51   Güncelleme : 12-02-2021 14:51

‘Tatil zorunlu bir ihtiyaç haline geldi’

Kemer’in Göynük Mahallesi’nde bulunan Mirage Park Resort Otel’in Genel Müdürü Fikret Demirtürk, dünyanın her köşesinde tatilin zorunlu bir ihtiyaç haine geldiğini ve yurt dışından rezervasyon için arayanların olduğunu belirterek, “Oteller güvenli mekânlar. Bu dönemde evinde bunalan tatil ihtiyacını gidermek isteyen misafirler, otellerin güvenli olduğunu 2020’de yaşadılar, gördüler. Şu anda Rusya, Ukrayna, Almanya ve İngiltere’den rezervasyon için arayanlar var. Gelmek istiyorlar, biz de onları en iyi ve en güvenli şekilde karşılamak, ağırlamak için hazırız. Turizm sektörü olarak tüm çabayı sarf ediyoruz. Aşılamada alınacak mesafe ile yoğun tatil dönemi başlayacaktır. 2019 ve öncesinde tatiller yaz dönemi için erken rezervasyonla önceden planlanarak yapılabiliyordu. Şimdi herkes beklemede, tatil yapmayı istiyorlar ancak planları son dakikaya göre yapacak şekilde bekliyorlar. Bana göre sezonda her şey çok güzel olacak. 2021 hedefimiz, 2019 rakamlarına ulaşmak. Bu zor bir hedef ama hedefiniz olmazsa, inanmazsanız, başarılı olamazsınız” dedi.

‘Tatil zorunlu bir ihtiyaç haline geldi’

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’in Göynük Mahallesi’nde bulunan Mirage Park Resort Otel’in Genel Müdürü Fikret Demirtürk, yaz sezonunu değerlendirdi. “2021 Yaz sezonunun aşının da uygulamaya geçmesiyle verimli bir sezon olacağını düşünüyorum” diyen Demirtürk, “Turizm bakanımızın da dediği gibi ‘Turizmin hikâyesini yazacağız.’ TÜROFED ve AKTOB başkanlarımızın da söylediği gibi biz ‘Güvenli Turizm Sertifikası’ alan ve almak için başvuran tesisler olarak misafirlerimizi karşılamaya hazırız. 2020 yılında yaşadıklarımızla çok ciddi tecrübe edindik. 2021’de bu tecrübemizle beraber, sezonu her anlamda daha da iyi geçireceğimize inanıyorum. Tabii ki sayısal olarak 2019’u hemen bir anda yakalamayı beklemiyoruz. Sihirli bir değneğimiz yok. Turizm sektörü 2016 senesinde yaşanan Rusya krizinden bugüne, kademe kademe olumlu yönde ilerledi. Turizm neferleri olarak çok büyük özveriler göstererek bu krizi de zaman içerisinde atlatacağız. 2019’da 15 milyona yakın turiste ev sahipliği yapan Antalya, 2020’de pandemi nedeniyle 3,5 milyon turist ağırladı. Birdenbire 14 milyona çıkmayı bekleyemeyiz. Ama bu zorlu süreçte, devletin bize vereceği desteklere de güveniyoruz ve bu desteklerin devamını bekliyoruz” diye konuştu.

‘HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK’

Antalya’nın Türkiye turizminin başkenti olarak lokomotif görevi üstlendiğini belirten Demirtürk, “Yaz sezonun açılışı nisanda başlar, 15 Mayıs’tan sonra yoğun bir şekilde misafirlerimizi ağırlarız. Bu noktada güvenlik tedbirlerine uymak ve hijyeni sağlamak en önemlisi. Aşılamada alınacak mesafe ile yoğun tatil dönemi başlayacaktır. Rezervasyon politikalarında biraz daha esnek olmak gerekiyor tabii. 2019 ve öncesinde tatiller yaz dönemi için erken rezervasyonla önceden planlanarak yapılabiliyordu. Şimdi herkes beklemede, tatil yapmayı istiyorlar ancak planları son dakikaya göre yapacak şekilde bekliyorlar, eskisi gibi erken rezervasyon yok. Bana göre sezonda her şey çok güzel olacak. Bütün tesisler önlemlerini ona göre almalı diye düşünüyorum.”

‘EN ÜST SEVİYEDE ÖNLEMLER ALDIK’

2020 Mart ayında her şey değiştiğini ifade eden Demirtürk, sözlerine şöyle devam etti:

“Savaş ortamı gibi kriz ortamı oluştu. 11 Mart’ta başlayan pandemi sonucu, 21 Mart 2020 akşamı son misafirimizi de uğurlayarak tesisimizi kapattık. Ben aynı zamanda TÜROFED’te delege, AKTOB’ta yönetim kurulunda, Antalya Tanıtım Vakfı ve Kemer Tanıtım Vakfı yönetim kurulu üyeliği de yapıyorum. Kriz başladığında AKTOB ve TÜROFED ile birlikte tüm otelciler olarak, nasıl hareket etmeli, ne önlemler alınmalı diye toplantılar yaptık. Önerilerimizi Turizm Bakanımıza ilettik. Önlemler de bu doğrultuda alındı. 2020 Temmuz sonunda Rusya’nın kapılarının açılacağı bilgisi geldi. Kemer bölgesi de Rus misafirlerin yoğunlukla tercih ettiği bir bölge olduğu için biz de birçok eğitim ve denetimden geçip Güvenli Turizm Sertifikamızı alarak, yüzde 50 kapasite ile tesisimizi açtık. Geçtiğimiz yıl yaşanan kaosta bile açık olduğumuz zamanlarda kapasitemize uygun misafirlerimizi aldığımız, güvenlik sertifikası doğrultusunda ağırladık. Biz otel yöneticileri olarak, yetkili kurumların desteği ve yönlendirmeleriyle hem çalışanımızı hem de misafirimizi korumak için en üst seviyede önlemleri aldık ve almaya devam edeceğiz. Yani bence önümüzdeki yaz, 2020 yılının tecrübelerini uygulanacağı bir yıl olacağından, aşılanmanın da etkisiyle kapıların daha güvenli şekilde açılacağı fikrindeyim.”

‘TATİL ZORUNLU BİR İHTİYAÇ HALİNE GELDİ’

Dünyanın her köşesinde tatilin zorunlu bir ihtiyaç haine geldiğini ve yurt dışından rezervasyon için arayanların olduğunu belirten Demirtürk, “Oteller güvenli mekânlar. Bu dönemde evinde bunalan tatil ihtiyacını gidermek isteyen misafirler, otellerin güvenli olduğunu 2020’de yaşadılar, gördüler. Şu anda Rusya, Ukrayna, Almanya ve İngiltere’den rezervasyon için arayanlar var. Gelmek istiyorlar, biz de onları en iyi ve en güvenli şekilde karşılamak, ağırlamak için hazırız. Turizm sektörü olarak tüm çabayı sarf ediyoruz. Pandemi insanları evde öyle bir noktaya getirdi ki; hepimiz bunaldık, boğulduk. Dünyanın her köşesinde tatil zorunlu bir ihtiyaç haline geldi. Dünyada ve ülkemizde aşılanma kampanyaları hızlı şekilde belirli bir öncelik ve program doğrultusunda devam ediyor. Aşı olanlar ben nasıl olsa aşımı oldum diyerek, bu güvenceyle hemen tatile çıkma isteğiyle hareket edecekler. Bizler ağırlayacağımız misafirlerimize verdiğimiz iyi hizmet ve güvenliğe ilave olarak, turizm sektörü çalışanlarının da aşılanmada öncelikliler grubuna alınmasını bekliyoruz. Böylece elimiz rakip ülkelere oranla güçlendirecektir diye düşünüyorum. Türkiye turizminin ülke açısında önceliği var. Bacasız sanayi dediğimiz bu sektörü canlı tutabilmek için elimizden geleni yapmalıyız. Ülke menfaatini sağlamak için önemli” dedi.

‘BİZ BÜTÜN PAZARLARA AÇIĞIZ’

Mirage Park Resort ekibi olarak pandemi döneminde yapmış oldukları hazırlıklar ve ağırladıkları misafirlerle birlikte 2020 yılında çok ciddi kazanımlar elde ettiklerini anlatan Fikret Demirtürk, “Bu tecrübelerimizi 2021’de emin adımlarla uygulamaya dönüştüreceğiz. Tesisi açarken yeniden denetim firmalarına başvuracağız. Gelip kontrollerini yapacaklar, Güvenli Turizm sertifikamızı güncelleyeceğiz ve Mart ayında açılışımızı yapacağız. Biz bütün pazarlara açığız. İç pazar en önemli pazarımız olmakla birlikte, diğer pazarlardan da talebin iyi seviyelerde olacağına inanıyorum. Normal koşullarda 12 ay boyunca hizmet veren bir işletmeyiz. Mayıs-Ekim ayları arasında eğlence ve dinlenme amacıyla tatile gelen misafirleri ağırlıyoruz. Kasım- Nisan arasında da geniş olanaklarımızla kongreler, spor organizasyonları ve büyük toplantılara hizmet sağlıyoruz. Farklı ebatlardaki 20 kişiden 1200 kişiye kadar olan 14 adet salonlarımızla, 5 adet tenis kortlarımızla, çok amaçlı spor sahamız ve tam donanımlı SPA merkezimizle, yılın 12 ayı hizmet verebiliyoruz. Genç, dinamik ve tecrübeli bir ekibe sahibiz. 2020 yılı gibi zor bir dönemde dahi sunduğumuz hizmetler, misafirlerimiz tarafından beğenildi ve otelimiz dünyanın önde gelen uluslararası seyahat sitelerinden yüksek puanlar (booking.com, hotels.com) ödüller aldı. Bu ödüller tamamen misafir deneyimi sonuçlarına göre verilen gerçek yorumlara ve değerlendirmelere dayanan ödüller olması bizleri ayrıca sevindirdi. 2021 hedefimiz, 2019 rakamlarına ulaşmak. Bu zor bir hedef ama hedefiniz olmazsa, inanmazsanız, başarılı olamazsınız” diye konuştu.

‘ÜLKEMİZİN LİDER YATIRIMCISI KONUMUNDAYIZ’

Mirage Park Resort’un bağlı olduğu Güriş Holding’in yatırım konusunda ülkede lider konumda olduğuna dikkat çeken Demirtürk, “35 yıldır mensubu olmaktan gurur duyduğum, faaliyet gösterdiği sektörlerde dünyanın önde gelen firmalarından olan Güriş Holding, 1958’de kuruldu. Holding firmalarının, yüzlerce önemli altyapı ve üstyapı projelerinde imzası var. Grubun, inşaat, turizm, madencilik alanlarında faaliyet gösteren şirketleri var. Ayrıca Çelik Holding ve Mogan Enerji Yatırım Holding’in de birçok önemli iştirakleri bulunuyor. Grubumuz, 7000’in üzerinde personeli istihdam ediyor. Çelik Holding olarak, Türkiye’nin en büyük çelik dövme ve demir döküm yatırımcısıyız. Son yıllarda enerji yatırımında yurt içi ve yurt dışında toplamda 24 santralle yaklaşık 1000 mw kurulu güçle, ülkemizin lider yatırımcısı konumundayız. Bunlar 10 RES (Rüzgâr enerji santrali), 8 JES (jeotermal elektrik santrali), 6 HES (hidroelektrik santralleri) ile ülkemizin enerji ihtiyacına büyük katkı yapıyor. Güriş, enerji alanındaki uzmanlığını ve yatırımlarını yurt dışında da sürdürüyor. Kosova ve Ukrayna’da enerji üretimi konusunda santrallerimiz var. Ayrıca Aydın Germencik’te ve Bursa’da inşaatlarını da kendisinin yaptığı santral yatırımları bulunuyor. Kütahya’da 610 yataklı hastane projesi inşaatımız devam ediyor. Biz de Güriş Holding’in turizm yatırımı olarak, hevesle işimizi yapmaya devam ediyoruz. Sloganımız ‘istek varsa çözüm vardır’” dedi.