GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-12-2019 09:17

Tasarruf mu, vatandaşa eziyet mi ?

Kemer Tapu Müdürlüğü yanında hizmet veren Kadastro Birimi, Antalya Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından tasarruf tedbirleri kapsamında kapatıldı. Artık resmi kurumlar ve vatandaşlar kadastrodaki işlemlerini Antalya’da gerçekleştirecek. Duruma tepki gösteren vatandaşlar, Kemer’de gün içerisinde işlemlerini gerçekleştirdiklerini belirterek Antalya’daki yoğunluk nedeniyle işlemlerinin 2-3 gün sürdüğünü söylediler. Vatandaşlar, tasarrufun bahane olduğu belirterek, “Amaçları bize eziyet başka hiçbir şey değil” dediler.

Tasarruf mu, vatandaşa eziyet mi ?

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’de resmi kurumlarda eksiklik yaşayan vatandaşlar İlçe Kadastro Birimi’nin Antalya Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından tasarruf tedbirleri kapsamında kapatılması üzerine şok yaşadı. Beldibi’nden Çıralı’ya kadar tüm kurum ve vatandaşların harç yatırarak gün içerisinde işlemlerini gerçekleştirdikleri Kemer Kadastro Biriminin kapatılması üzerine Antalya’da işlemlerini gün içerisinde gerçekleştiremeyen vatandaşlar 2 veya 3 gün boyunca Antalya’ya gidip gelmek zorunda kalıyor.

İnşaat ruhsatı proje çalışmaları için ölçü krokisi, yabancı satışlarda 25 bin ölçekli harita yapımı, tarım arazilerinde teşvik ve ağaç kesimi için istenen krokiler, elektrik ve su aboneliği için verilen çap, kaymakamlık 3091 kapsamında yapılan keşiflerde teknik personel görevlendirilmesi, adliye ve belediye gibi resmi kurumların ihtiyacı olan belgelerin temini, mahkeme kararları tescili, yola terk tevhit ifraz gibi tescil işlemleri, mahkeme keşifleri, hatalı bağımsız bölüm düzeltme, cins tahsisi, alım satımlarda yer bilgisi ve resmi yol bilgisi gibi işlemlerin yapıldığı Kemer Kadastro Birimi’nin kapatılarak vatandaşları Antalya’daki kadastro birimlerine yönlendiren Antalya Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne vatandaşlar tepki gösterdi.

Vatandaşlar, tasarrufun bahane olduğu belirterek, “Burada işimizi kolayca hallediyorduk, şimdi Antalya’ya gidiyoruz. Harç yatırma şu bu derken yoğunluk nedeniyle gün bitiyor ve ertesi güne kalıyor. Bazen 2-3 defa Antalya gidip geldiğimiz oluyor. Amaçları bize eziyet başka hiçbir şey değil” dediler.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Kadastro Biriminin kapatılmasına anlam veremediklerini söyledi. Toaploğlu, “Antalya Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tasarruf kapsamında kapatmış, ancak burada kira verilmiyor. Belediyemiz dahil kamu kurumları ve vatandaşlar burada işlerini gün içerisinde halledebiliyorlardı. Şimdi Antalya’ya gitmek zorunda kalıyoruz. Onlar tasarruf yaparken buradakiler ne yapacak? Dolayışla vatandaşlarda tepki gösteriyor. Bizde bu işe bir anlam veremedik” dedi.