ANTALYA
Giriş Tarihi : 10-06-2020 15:51   Güncelleme : 10-06-2020 15:51

Tarım işçilerinin yoğun mesaisi

Korkuteli ilçesine çevre il ve ilçelerden gelen tarım işçileri sabah erken saatte mesaiye başlayıp, sıcak havaya rağmen akşama kadar çalışarak ekmek parası kazanıyor.

Tarım işçilerinin yoğun mesaisi

Her yıl belirli aylarda Denizli'ye bağlı Çameli, Burdur'a bağlı Gölhisar, Yeşildere ve çevre mahallelerden gelen tarım işçileri, tarımın yoğun olarak yapıldığı ovalarda çeşitli işlerde çalışıyor. Korkuteli Osmankalfalar, Söğüt, Manay mahallelerine çalışmaya gelen işçiler, çalışma sezonu boyunca şeker pancarı, anason, rezine ve fasulye gibi ürünlerin çapalarını yapıyor.

70- 80 kilometrelik uzaklıktan Osmankalfalar ovasına minibüsle dağıtılan işçiler gruplar halinde mesai yaparak tarlada pancar çapası yapıyor. İşçilerin zorlu mesaileri sabahın erken saatlerinde başlayarak günün ilerleyen saatlerinde ise artan hava sıcaklıklarıyla birlikte zorlaşıyor. Akşam saatlerine kadar çalışan tarım işçileri mesai sonunda ise tekrar otobüslerle evlerine dönüyor.

Yaklaşık 35 derece sıcaklık altında aralıksız çalışan mevsimlik işçiler, "Sabah 5'ten akşam 7'ye kadar çocuklarımızla birlikte durmadan çalışıyoruz. Biz şeker pancarı, anason, rezine, fasulye ve nohut bitene kadar buraya gelip gidiyoruz" dedi.

Pancar üreticisi Derya Gürler de "Her yıl çevre il ve ilçelerden buraya 300'e yakın tarım işçileri otobüslerle gelerek 35 derece sıcağın altında çapa yaparak para kazanıyorlar. Tarım işleri günlük olarak 100 TL yevmiye alıyorlar. Helal olsun" diye konuştu.

(DHA)