ANTALYA
Giriş Tarihi : 29-01-2021 09:26   Güncelleme : 29-01-2021 09:26

Tarihi yolda keşif çalışmaları başladı

Manavgat Kaymakamlığı ve MATSO işbirliği ve BAKA'nın desteğiyle alternatif turizme kazandırılacak olan Manavgat'tan geçen ve taş döşemeden oluşan tarihi kervan yolunda rotayı oluşturmak amacıyla ihaleyi alan firma keşif çalışmalarına başladı.

Tarihi yolda keşif çalışmaları başladı

Manavgat Kaymakamlığı ve Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) işbirliğinde projelendirilen ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKA) desteğiyle alternatif turizme kazandırmak amacıyla Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın Manavgat'tan geçtiği taş döşemeden oluşan 145 km'lik tarihi kervan yolunda ihaleyi alan firma rotayı oluşturmak amacıyla keşif çalışmalarına başladı. Keşif çalışmalarına MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, yönetim kurulu üyeleri ve ihaleyi alan firma yetkileri ile akademisyenler katıldı.

'ATAMIZIN AYAK İZLERİNDE ROTA ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ'

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın Beyşehir'e giderken kullandığı tarihi yolu alternatif turizme kazandırmak amacıyla çalıştıklarını belirterek, ihaleyi alan firmanın keşif çalışmalarına başladığını ve rota oluşturulacağını söyledi.

KEŞİF ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Yolun Manavgat'ın Karakaya Mahallesi'nden başlayarak Beyşehir sınırına kadar devam edeceğini ifade eden Boztaş, yolda ihaleyi alan firmanın keşif çalışmalarına başladığını kaydetti. Başkan Boztaş, "Alaaddin Keykubat'ın Alanya'dan Beyşehir'e giderken kullandığı ve Manavgat sınırları içinde bulunan 145 km'lik yolda keşif çalışması yapıyoruz. Taş döşemeden oluşan bu tarihi yollarda atamızın ayak izlerini takip ederek yürüyeceğiz. Bu keşif çalışmalarının ardından bir rota çıkartacağız. Alternatif turizm, doğa sporları ve trekking turizmine kazandıracağımız bu yolun turizmimize bölgemize ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

'DOĞA TURİZMİNİN ÖNEMİ DAHA ARTACAK'

Önümüzdeki süreçte doğa turizminin öneminin daha artacağını vurgulayan Başkan Boztaş, "Yeni trend doğa turizm olacak. Turizmde deniz, kum, güneş üçlüsüne tarih doğa ve spor da eklenecek. Çalışmaların tamamlanmasının ardından tarihi yolu yurt içi ve yurt dışına tanıtarak; turizme, yürüyüş gruplarına, trekkingcilere ve doğaseverlerin hizmetine sunacağız. Yol eşsiz manzarasıyla, hem de tarihi yanıyla turizm, doğa sporları ve trekking turizmi açısından çok önemli bir kazanım olacaktır. Tarihin gün yüzüne çıkmasının yanı sıra bölge ekonomisi ve ticaretine katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

'TARİHİ VE DOĞASIYLA HARİKA BİR YOL'

Firma yetkilisi Hamza Kocatepe ise böyle bir projede yer almaktan son derece mutlu olduklarını belirterek, MATSO yönetimi ve BAKA'nın desteği ile projeyi gerçekleştireceklerini söyledi. Keşif çalışmalarında doğa yürüyüşü ve projenin geçmişte temellerini atan Ali Çetin'in katkılarının kendilerine rehber olacağını kaydeden Kocatepe, yolun tarihi ve doğasıyla harika bir yer olduğunun altını çizerek yol ile ilgili çalışmaların tamamlanması ile doğaseverlerin ve turizmin hizmetine sunulacağını ifade etti.

Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğretim görevlisi Emin Öztop ise projede yer almaktan son derece mutlu olduğunu belirterek, çalışma ile Manavgat'a farklı branşları da içinde barındıran tarihi ve çok güzel yürüyüş rotası kazandıracaklarını söyledi.

(DHA)