YAŞAM
Giriş Tarihi : 01-06-2020 16:51   Güncelleme : 01-06-2020 16:51

Sürücülere süt dağıttılar

Dünya Süt Günü dolayısıyla Kemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Beldibi Jandarma Komutanlığı kontrol noktasında Jandarma personeli ile birlikte sürücülere süt dağıttı. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şener’in canlı yayın yaptığı dağıtımda, “Sağlıklı ve dengeli beslenmek için her gün mutlaka süt ve süt ürünleri tüketin, çocuklarınıza tükettirin” denildi.

Sürücülere süt dağıttılar

Şüheda PARTAL

Kemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Dünya Süt Günü dolayısıyla Yörükoğlu Süt Ve Ürünleri sponsorluğunda Beldibi Jandarma Komutanlığı kontrol noktasında Jandarma personeli ile birlikte sürücülere süt dağıttı. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şener’in de katıldığı süt dağıtım etkinliğinde vatandaşların Süt Günü kutlanırken, süt ve süt ürünlerinin tüketimi konusunda bilgilendirmelerde de bulunuldu. Antalya’nın 6 noktasında gerçekleştirilen etkinlikte Müdür Şener, canlı yayın yaparak diğer noktalarla bağlantı kurdu.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şener, etkinlikte yaptığı açıklamada, “Bir yaşam mucizesi diye nitelenebilecek kadar büyük besin değerine sahip olan sütün insan yaşamındaki yeri insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanoğlu 5000 yıldır süt içmektedir. Bu konuda ilk kanıtlar Anadolu topraklarında bulunmuştur. Süt işleme tekniklerini bugünkü Rusya orta ve Doğu Avrupa ülkelerine Türkler tanıtmıştır. Süt bileşiminde 85 farklı besin öğesi bulundurmaktadır. Süt yeterli ve dengeli beslenme için gerekli olan hayvansal kaynaklı protein ya laktoz ile vitamin ve mineral maddeleri içerir. Süt kalsiyumun ana kaynağıdır. Süt bileşiminden dolayı zihinsel gelişiminde de önemli rol oynar. Süt besin değeri en yüksek içecektir. Avrupa'da kişi başı yıllık süt tüketimi ortalama 105 litre civarında iken Türkiye'de süt tüketimi Avrupa'da süt tüketiminin yaklaşık beşte biri kadardır. Bizler Tarım Ve Orman Bakanlığı olarak çiftlikten sofraya üretim, işleme, nakliye ve satış olmak üzere tüm aşamaların kontrollerini titizlikle yaparak güvenilir ve sağlıklı gıdaya ulaşmanızı sağlıyoruz. Sizler de içiniz rahat bir şekilde sağlıklı ve dengeli beslenmek için her gün mutlaka süt ve süt ürünleri tüketin, çocuklarınıza tükettirin” dedi.