GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-06-2020 15:43   Güncelleme : 16-06-2020 16:41

Sözler havada kaldı!

Doğalgaz yatırımlarında Antalya’nın ilk ilçelerinden olan Kemer, yıllardır doğalgaza kavuşmayı bekliyor. Seçim döneminde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve dönemin Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç’in “Kemer’i doğalgaza kavuşturacağız” sözü de havada kaldı. Önceki gün açıklamada bulunan Bakan Çavuşoğlu, Manavgat- Alanya- Gazipaşa- Anamur ilçeleri doğalgaz boru hattı projesi danışmanlık hizmet alım ihalesinin 1 Temmuz'da ihaleye çıkacağını belirtirken Kemer’i yine es geçti. Antalya’nın adeta üvey ilçe muamelesi gören Kemer için ise doğalgaz hayaldi, hayal olarak da kalmaya devam ediyor.

Sözler havada kaldı!

Ahmet Duran YENİGÜN

2007 yılından bu yana doğalgaza kavuşmayı bekleyen Kemer için doğalgaz hayaldi hayal olmaya devam ediyor. İlçedeki tüm otellerin ve vatandaşların taleplerine rağmen bir türlü doğalgaz getirilemeyen Kemer, adeta üvey ilçe muamelesi görüyor. AK Parti hükümetinin her seçim döneminde “Kemer’i doğalgaza kavuşturacağız” sözü de havada kaldı.

ENÇ VE ÇAVUŞOĞLU MÜJDE VERMİŞTİ

2018 yılında AK Parti Göynük İrtibat Bürosu açılışına katılan dönemin Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç, Kemer’de yıllardır beklenen doğalgazla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda pazarlık aşamasında olduklarını ifade ederek, “Eğer Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile istediğimiz noktada bir anlaşma olursa Kemer, Elmalı ve Korkuteli’ne doğal gazı inşallah getireceğiz. En çok alkışı biraz önce hanımlardan aldık çünkü, onlarda rahat edecek inşallah” diye konuşmuştu.

Yine aynı yıl seçim çalışmaları kapsamında Kemer’i ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kemerlilere doğalgaz için müjde vermişti. Çavuşoğlu, “Doğalgaz için Bakanlar Kurulu kararı çıktı. Antalya’da 6 ilçeye doğal gaz getiriyoruz. 6 ilçeden bir tanesi de Kemer diğeri Kumluca ve Korkuteli, Alanya, Manavgat, Gazipaşa inşallah ikinci etapta diğer ilçelerimize de gidecek” demişti.

BOTAŞ ÇALIŞMALAR BAŞLIYACAK DEMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl Mart ayında ise BOTAŞ Etüt Proje Daire Başkanı Dr. Necati Evren ve Etüt Proje Dairesi Boru Hatları Etüt Müdürü Selim Çiçek, Doğal Gaz Boru Hattı ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Cumhur İttifakı Korkuteli Adayı Ömer İşlek’e bilgi vermişti. BOTAŞ yetkilileri, Korkuteli’nin ardından Elmalı, Kumluca ve Kemer ilçelerinde de Doğal Gaz Boru Hattı çalışmalarının başlayacağını, doğu ilçeler Manavgat, Alanya, Gazipaşa ilçeleri doğal gaz boru hatları ile ilgili de ön etüt çalışmalarının sürdürüldüğünü söylemişlerdi.

BAHŞİ KONUYU TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında ise konu TBMM’ye taşındı. İYİ Parti Antalya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Feridun Bahşi, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması isteğiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi vererek Kemer, Manavgat, Alanya, Gazipaşa ilçelerine doğalgaz getirilme konusunda kapsayan doğalgaz etüt çalışmalarının başladığını ancak somut bir adım atılmadığını belirtmişti. Diğer enerji kaynaklarından çok daha ucuz olan doğalgazın turizm ve tarım sektörlerindeki maliyetleri aşağıya çekecek olmasından dolayı önemli bir yatırım olduğuna dikkat çeken Bahşi, “Buna göre; Kemer, Elmalı, Kumluca, Manavgat, Alanya ve Gazipaşa için söz verdiğiniz doğalgaz etüt çalışmaları ne aşamadadır? Söz verilen yatırım neden durmuştur? Manavgat, Alanya, Gazipaşa, Anamur, Korkuteli ve Kumluca gelecek olan doğalgaz yatırımını ekonomik kriz mi vurdu?” diye sormuştu.

YİNE KEMER’İ ES GEÇTİ

Son olarak geçtiğimiz günlerde açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın 3, Mersin'in bir ilçesine doğalgaz için müjde vermiş ancak Kemer’i yine es geçti. Manavgat- Alanya- Gazipaşa- Anamur ilçeleri doğalgaz boru hattı projesi danışmanlık hizmet alım ihalesinin 1 Temmuz'da açık ihale şeklinde yapılacağını açıklayan Bakan Çavuşoğlu, “Seçimi kaybettik diye Antalya'ya küsecek değiliz. AK Parti olarak 'Sevdamız Antalya' diyerek verdiğimiz sözleri bir bir yerine getiriyoruz. Manavgat, Alanya, Gazipaşa ve Anamur ilçelerimiz için bir doğalgaz boru hattı yapılması konusunda söz vermiştik. Şimdi bu projeyi de başlatacak olmanın müjdesini Antalyalı hemşerilerimize vermek istiyorum. Temmuz başında ihalesi yapılacak olan doğalgaz projesinin diğer aşamaları da hızlı bir şekilde ilerleyecek ve bu 4 ilçedeki hemşerilerimiz de doğalgaza kavuşmuş olacak” dedi.

KEMERLİLER TEPKİLİ

Kesintisiz ve temiz enerji kaynağı olmasının yanı sıra ekonomik de olması nedeniyle otelciler tarafından tercih edilen doğalgaza, Kemer bölgesinden de yoğun talep gelmesine karşın, henüz bölge ile ilgili bir çalışma yapılmaması başta turizmciler olmak üzere Kemerlilerin tepkisine neden oldu. Doğalgazın Antalya’nın birçok yerine verildiğini, ancak yıllardır Kemer’de böyle bir çalışmayı göremediklerini belirten Kemerliler, özellikle otelciler için ciddi anlamda tasarruf sağlayacak doğalgaz hattının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirttiler. Özellikle hükümetin söz vermesine karşın hiçbir adım atmamasını eleştiren Kemerliler, başta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere Ak Parti Hükümetinin Kemer için verilen sözleri yerine getirmesini istiyor.