SAĞLIK
Giriş Tarihi : 02-12-2019 09:19

Sinüzit belirtilerine dikkat

Sinüzit hastalığının belirtileri ve tedavisi konusunda vatandaşları uyaran Antalya Yaşam Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Süleyman Yılmaz, “Sinüzit tedavi edilmezse göze iltihabın yayılması, körlük, beyin zarı iltihabı, beyin apnesi, sinüs apnesi, kist oluşumu ve kemik iltihabı gibi ciddi problemlere yol açabilir” dedi.

Sinüzit belirtilerine dikkat

Maksut TEMİZEL

Baş ağrısından burun tıkanıklığına, koku almakta zorlanmadan halsizlik ve öksürüğe dek birçok soruna yol açan sinüzit, özellikle sonbahar aylarında tetikleniyor. Antalya Yaşam Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Süleyman Yılmaz, sinüzit hastalığının belirtileri ve tedavisi konusunda bilgiler verdi. Sinüzitin yapısal, çevresel ve doğuştan kaynaklanan sebeplerle ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Op. Dr. Süleyman Yılmaz, “Sinüzit, sinüs denilen boşlukların iltihabıdır. Sinüs; frontal (alın), maxiller (yanak), etmoid (göz çevresi), sfenoid (burun arkası) olmak üzere dört bölgede bulunur. Kısa süreli (akut sinüzit) veya uzun süreli (kronik sinüzit) olabilir. Sinüzit; yapısal, çevresel ve doğuştan kaynaklanan sebeplerle ortaya çıkar. Yapısal nedenler; burun ve kemik eğrilikleri, büyük konkalar (burun etlerinin büyüklüğü), polipler ve tümörlerdir. Çevresel nedenler; sigara, soğuk algınlığı, alerjiler, kirli kava ve kuru havadır. Doğuştan kaynaklanan nedenler ise bağışıklık sistemi hastalıkları ve astım tiradıdır” dedi.

‘CİDDİ PROBLEMLERE YOL AÇABİLİR’

Sinüzitin tedavi edilmediği takdirde göze iltihabın yayılması, körlük, beyin zarı iltihabı, beyin apnesi, sinüs apnesi, kist oluşumu ve kemik iltihabı gibi ciddi problemlere yol açabileceğini belirten Op. Dr. Süleyman Yılmaz, “Sinüzit hastalığının belirtileri; yüzde basınç, dolgunluk, ağrı hissi, burun tıkanıklığı, burundan gelen koyu, sarı, yeşil akıntılar olarak sıralanabilir. Bunların yanında koku duyusunda azalmayı takip eden, baş ağrısı, nefes darlığı hissi ve öksürük de sinüzitin belirtileri arasındadır. Sinüzitin tanısı, radyolojik tetkik (Waters grafisi) ve sinüs tomografisi ile konulur. Sinüzit tedavisi hastalığın nedenine göre yapılmaktadır. Genellikle antibiyotik tedavisi yapılır. Tedavinin yeterli olmadığı durumlarda sinüzit ameliyatı (FESS: Endoskopik yöntemle sinüzitin boşaltılması) yapılmaktadır. Hastalığın nedeni burun eti ve kemik eğriliği ise burun ve et ameliyatı (Septoplasti, Konkaplasti) yapılmaktadır. Sinüzitin nedeni alerji ise alerjinin tedavisi yapılmalıdır” diye konuştu.