GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-11-2020 15:16   Güncelleme : 16-11-2020 15:16

Sigara yasağına uymayan yandı

Kemer’de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan önlemler kapsamında sigara içme kısıtlaması getirilen meydan, sokak ve cadde gibi açık alanlar belli oldu. Salgınına karşı maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla yaya yoğunluğu fazla olduğu yerlerde sigara, tütün ve tütün mamullerinin tüketilmesini yasaklanırken, yasağa uymayanlara 3 bin 150 lira, 'Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesi gereğince 392 lira idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.

Sigara yasağına uymayan yandı

Şüheda PARTAL

İçişleri Bakanlığı, özellikle büyük kentlerde coronavirüs vakalarındaki artışın önüne geçebilmek amacıyla geçtiğimiz günlerde alınan tedbirlere ek olarak yeni genelge yayınladı. 81 ilin valiliğine gönderilen genelge kapsamında 17 kentte, İl Hıfzısıhha Kurulları tarafından belirlenecek cadde, bulvar ve meydanlarda 12 Kasım tarihinden itibaren sigara içme yasağı uygulaması başlatılması istendi. Kemer İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu da bakanlığın gönderdiği genelge doğrultusunda Kemer’de halkın yoğun olduğu cadde bulvar ve meydanlarda sigara içme yasağı uygulanmasına ilişkin karar aldı.

İlçede, Cumhuriyet Meydanı , tüm semt pazar yerleri, tüm toplu taşıma durakları (5 metrelik çevresi dahil), Olbia park - Kuğulu park arası Kemer Sahil yaya yürüyüş yolunda sigara içmek yasaklandı.

YASAK NERELERİ KAPSIYOR?

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre, il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarınca belirlenecek cadde, sokak, meydan, park, bahçe, toplu ulaşım araç duraklarında sigara içilmeyecek. Sahil bandında, piknik alanında, fabrikalarda da toplu olarak bir araya gelindiğinde sigara yasağı uygulanacak. Ayrıca, toplu bir şekilde bir araya gelen kişiler de sigara içemeyecek.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında getirilen sigara yasağı mekanları kapsamıyor. Buna göre açık alanları veya bahçeleri bulunan mekanlarda sigara içilebilecek. Ancak mekanın önüne çıkılarak toplu halde bir arada bulunarak sigara içilmesi yasak olacak.

KEMER’DE SİGARA İÇME YASAĞININ OLDUĞU YERLER

İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 26.maddesine istinaden kaymakamlık makamında gerçekleştirilen olağanüstü toplantıda sigara içme kısıtlaması getirilen meydan, sokak ve cadde gibi açık alanlar belirlendi.

Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, “İçişleri Bakanlığı İller idaresi Genel Müdürlüğünün 11.11.2020 tarihli ve 18579 sayılı yazısında, "vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulunabileceği cadde ve sokaklar özelikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı getirilmesi gerektiği" bildirildiğinden, ilçemiz hudutlarında vatandaşların yoğun olarak bulunduğu aşağıda sıralı yerlerde 12.11.2020 tarihi itibariyle sigara içme yasağı getirilmiştir: Cumhuriyet Meydanı - Tüm semt pazar yerleri - Tüm toplu taşıma durakları (5 metrelik çevresi dahil) - Kemer Sahil yaya yürüyüş yolu (Olbia park - Kuğulu park arası). İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi gereğince 3.150,00 TL, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi gereğince 392,00 TL idari para cezası uygulanmasına, 5237 saylı Türk Ceza Kanunu'nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan"... yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.'' hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilmesine, İşyerleri ve firmalar hakkında ilgili mevzuat uyarınca gerekli yaptırımların uygulanmasına, Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzca, 5442 İI İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca, 12.11.2020 tarihinde oybirliği ile karar verilmiştir” denildi.