GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-12-2021 18:32   Güncelleme : 27-12-2021 18:32

‘Sıfır Atık’ için kollar sıvanmalı…

‘Sıfır Atık’ için kollar sıvanmalı…

İsrafı azaltmak ve çevreyi korumak amacıyla birçok ‘Sıfır Atık’ projesi Türkiye’nin bir çok il ve ilçelerinde hayata geçiriliyor.

Kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini, israfın önüne geçilmesini ya da mümkün olan en az seviyeye düşürülmesini amaçlayan atık yönetimi yaşam tarzına ‘Sıfır Atık’ denmektedir.

Hiçbir şeyin atılmadan ekonomik değere dönüştürülmesi adına Kemer Belediyesinin de bir an önce ‘sıfır atık’ projesi konusunda çalışmalara başlaması beklenmektedir.

İsrafı ortadan kaldırmak için bu projenin çeşitli etapları var. Bayat ekmeklerin çöpe gitmesine DUR diyecekSıfır Atık’ projesi olan “Bayat Ekmek Toplama Kutuları” ile israfın önüne geçilebilir.

Türkiye’nin bir çok il ve ilçe belediyelerinin çöp konteynerlerinin yanına “Bayat ekmek toplama kutuları” konurken, kutulara atılan bayat ekmeklerde sokaktaki hayvanlar için kuru mamaya dönüştürülmektedir.

Günlük üretilen ekmeğin yüzde 10’unun çöpe atıldığı ülkemizde hem israfın önüne geçilmesi, hem de sokak hayvanlarının yemek ihtiyacının karşılanması için ilçemizin dört bir yanına ‘Bayat Ekmek Toplama Kutuları’ yerleştirilebilir.

‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında, Kemer ilçemizde faaliyette bulunan özellikle oteller, pansiyonlar, restoranlar ve evlerden toplanacak gıda atıkları ile oluşturulacak geri dönüşüm noktasına getirilerek, toplanan atıklar burada yapılacak işlemler sonrası kedi ve köpekler için yüksek besin değerine sahip mama üretimi yanında besi hayvancılığı için de yem üretilmesinin çok rahatlıkla yapılabileceği gerçeğidir.

İlçemizde faaliyette olan işletmelerle birlikte pazarlarda atık olan meyve atıklarından, sebze atıklarından, seralarda üreticilerin ürün hasadından sonra kalan sebze ve meyve kalıntılarından sıfır atık projesi kapsamında, doğal gübre yapılabildiği bilinmektedir. Böyle bir proje uygulamasını Kemer Belediyesi de yapabilir.

‘Sıfır Atık’ projesi uygulanarak belediye bütçesine katkı sağlanacağı gibi, sokak hayvanlarına düzenli olarak her gün mama dağıtımın yapılabileceği ayrıca hayvanları beslemek isteyen hayvan severlere de ücretsiz mama alabilmelerine olanak sağlayacak böyle bir projenin Kemer’de kısa zamanda hayata geçirilmesi gerektiğidir.

Kemer Belediye Başkanı ve Belediye meclis üyelerinin Kemer’e katkı sağlayacak yeni projeler konusunda çalışma yapmaları beklenmekte.

Örnek uygulamalara bakılacak olursa Kepez Belediyesi detaylı bir şekilde söz konusu ‘Sıfır Atık’ projesini uygulamaktadır Türkiye’de örnek proje konumunda…