GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-11-2020 16:37   Güncelleme : 26-11-2020 11:51

‘Şiddete Sessiz Kalma’

Kemer İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle “Evde, İşte, Sokakta Kadına Şiddete Sessiz Kalma” sloganıyla Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı düzenlendi. Toplantıda bilgilendirmede bulunan İlçe Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet ile Mücadele Büro Amirliği kurulduğunu ve ocak ayından bu yana detaylandırılmış toplamda 128 olayın meydana geldiğini belirterek, “Halan devam eden 11’i koruyucu 15'i de önleyici tedbir kararları bulunuyor. Bu şiddet eyleminin mağdura yakın bir kişi tarafından işlenmesi, tekrar etmesi, hatta süreklilik içermesi ve kadın üzerinde ağır duygusal fiziksel etkilerin olmasına rağmen çoğu zaman dışa aksettirilmek istenmemesi gibi birçok nedenden dolayı diğer şiddet türlerinden farklılık arz etmektedir. Bu yüzden tüm kurumlar başta olmak üzere tüm vatandaşlarımıza ayrı ayrı görevler düşmektedir” dedi.

‘Şiddete Sessiz Kalma’

Kemer İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı düzenlendi. Kemer Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tekdemir, İlçe Müftüsü Recep Balaban’ı da katıldığı toplantıda konuşan İlçe Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz, şiddetin her türlüsüne karşı vatandaşlar başta olmak üzere tüm kurumlara ayrı ayrı görevler düştüğünü söyledi.

Son günlerde ülkemizde aile içi şiddetin yoğun bir şekilde yaşandığına dikkat çeken Yılmaz, “Aile içi ve kadına yönelik şiddet tüm dünyada ve ülkemizde çözümlenmesi gereken en önemli sorunların başında gelmektedir. Bu şiddet eyleminin mağdura yakın bir kişi tarafından işlenmesi, tekrar etmesi, hatta süreklilik içermesi ve kadın üzerinde ağır duygusal fiziksel etkilerin olmasına rağmen çoğu zaman dışa aksettirilmek istenmemesi gibi birçok nedenden dolayı diğer şiddet türlerinden farklılık arz etmektedir. Bu yüzden tüm kurumlar başta olmak üzere tüm vatandaşlarımıza ayrı ayrı görevler düşmektedir. Devletimiz de bu hassas ve ciddi konuda Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın belirlediği ilkeler kapsamında 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair kanun, 6284 sayılı kanuna ilişkin Uygulama Yönetmeliği, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM) hakkında yönetmelik hükümleriyle aile içi ve kadına yönelik şiddet ile mücadele hususunda gerekli mevzuat düzenlemelerini yaparak üzerine düşen görevi yerine getirmiştir. Aile içi ve kadına yönelik şiddet önleme konusunda özen yükümlülüğü tüm kamu kurumları ve kuruluşları ile bu alanda görev alan kamu görevlileri tarafından da bu sistemin desteklenmesi sorumlulukların gecikmeksizin yerine getirilmesi gerekmektedir” dedi.

128 OLAY MEYDANA GELDİ

Kemer İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak ocak ayından bu yana 128 aile içi şiddet olay meydana geldiğini bildiren Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz, “28 Ocak itibariyle İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet ile Mücadele Büro Amirliği kuruldu. 2 bayan polis memuru olmak üzere 1 büro amiri aktif olarak görev yapmaktadır. Bu 3 personelimizde konu ile ilgili eğitim ve kurslarını aldılar ve sadece bu birimde görevliler. Bazı personellerimizi ikinci bir görevlendirme ile değerlendiriyoruz ama bu konu önemli olduğundan dolayı büroda görevli personelimiz sadece bu konu ile ilgileniyor. Tabi bu büro kurulmadan önce de bu konular emniyet müdürlüğümüz bünyesinde takip ediliyordu. Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet ile Mücadele Büro Amirliği kurulduğu 28 Ocak’tan bu güne 52 tehdit, 62 hakaret, 66 kasten yaralama, 3 konut dokunulmazlığının ihlali, 6 kişilerin huzur ve sükununu bozma, 4 kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve 1 de aile hukuku kaynaklı sorumluluğun ihlali olayları meydana gelmiştir. 6284 sayılı kanunun muhalefetten ise 92 mala zarar verme ve bir de cinsel saldırı olarak detaylandırılmış toplamda 128 olay bu birimlerimizde işlem görmüştür. Bu konuyla alakalı iki yabancı şahıs sınır dışı edilmiş, 2 mağdur bayanımızda ŞÖNİM yani kadın sığınma evine memurlarımız tarafından teslim edilmiştir” diye konuştu.

KADES İLE ANINDA MÜDAHALE

Halan devam eden 11’i koruyucu 15'i de önleyici tedbir kararlarının bulunduğunu da aktaran Yılmaz, “Ayrıca İçişleri Bakanlığımız tarafından teknik altyapısı oluşturularak kullanıma sunulmuş olan bazılarımızın bildiği bazılarımızın bilmediği KADES isimli uygulamamız var. Bu uygulama mağdur kadınlarımızın kolluk birimlerine en kısa sürede konumları ile birlikte ulaşımlarını sağlayan bir uygulama. Uygulamayı indirip aldığınız zaman sadece bir tuşa basarak mevcut bulundukları konumu Kolluk Kuvveti birimlerimize iletebilirler. Birimlerimize gelen mağdur bayanlarımıza KADES uygulaması ile ilgili bilgi verilmekte ve personellerimiz tarafından mutlaka haftalık ziyaret edilerek bu tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığı, mağduriyetin devam edip etmediği konularında takip etmektedirler. Ayrıca şiddet uygulayana yönelik kararı ihlal etmesi durumunda zorlama hapsi uygulanacağı yönünde tebliğ de yapılmaktadır. Yine personelimiz tarafından belirli aralıklar ile halkın bilinçlenmesi adına tüm kamu kurum ve kuruluşlarına afiş asarak görsel farkındalık yaratılmaya çalışılmış, dönem dönemde stant açılarak kadınlara 6284 sayılı kanun ve KADES uygulaması ile ilgili bilgi verilmiştir. Sonuç olarak şiddet mağdurunun yaşam hakkı ile fiziksel ve ruhsal bütünlüğünün korunması hakkının her şart altında ön planda tutulacağını belirtmek isterim” dedi.

‘HER BİRİMİZİN SORUMLULUĞU BULUNMAKTADIR’

Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz’ın cinsiyete dayalı işbölümü ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile eşitsizliğinin sonuçları, kadına yönelik şiddetin nedenleri, kadına yönelik şiddetin türleri, aile içi şiddetin çocuklar üzerindeki etkileri, kadına yönelik şiddetle mücadele, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle ilgili ulusal ve uluslararası düzenlemeler, 6284 sayılı Kanun, koruyucu ve önleyici tedbir kararları, Alo-183 Sosyal Destek Hattı, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM), ASPB İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezleri ve KADES hakkında bilgilendirmede bulunan Rehber Öğretmen Seda Doğan, “Şiddet ilgili olarak Ulusal mevzuatımızda bir eksiklik bulunmamaktadır. Ancak, şiddetle mücadelede kapsamında mevzuatın uygulanmasında ortaya çıkan sorunlara köklü ve gerçekçi bir çözüm için toplumun tüm kesiminin katılımı gereklidir ve yasalara göre de zorunludur. Bu konuda her birimizin sorumluluğu bulunmaktadır” dedi.

Toplantının ardından katılımcılar Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet ile Mücadele Büro Amirliği ve İlçe Jandarma Komutanlığı’nı ziyaret etti. Ziyarette İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, ocak ayından bugüne kendi bölgelerinde 54 aile içi şiddet olayı meydana geldiğini bildirdi.