GÜVENLİK
Giriş Tarihi : 27-11-2019 09:47

‘Şiddet görmezden gelinmemeli!’

Şiddetin fiziksel ve psikolojik etkileri hakkında açıklamada bulunan Antalya Yaşam Hastanesi’nden Uzm. Psikolog Anıl Yıldız, “Şiddetin din, dil, ırk, cinsiyet fark etmeksizin yapılması kesinlikle yanlış bir davranış olup, toplumca şiddet içerici davranışları görmezden gelmemeliyiz. Yaşanılan şiddetlere ses çıkarmamak, şiddet gösteren kişi ya da şiddete meyilli kişilerce doğru bir davranış gibi düşünülüp normalleşebilir” dedi.

‘Şiddet görmezden gelinmemeli!’

Şüheda DAYANTÜRK

Antalya Yaşam Hastanesi’nden Uzm. Psikolog Anıl Yıldız, şiddetin fiziksel ve psikolojik etkileri hakkında açıklamada bulundu. Şiddetin kimi zaman fiziksel, kimi zaman da psikolojik olarak gerçekleşebildiğine dikkat çeken Yıldız, “Şiddet, öfke duygusunun davranışsal olarak dışa vurumudur. Bu kimi zaman fiziksel, kimi zaman da psikolojik olarak gerçekleşebilir. Öfkenin yoğunluğuna göre, şiddetin yoğunluğu da doğru orantıyla hareket etmektedir. Tabi ki her öfkelenen kişinin şiddete yönelimi gerçekleşmeyebilir. Şiddetin aynı zamanda kendini savunma olarak kullanıldığı da bir gerçektir. Fakat bu savunma durumu, toplumca yanlış algılanan ve kullanılan bir durum oluşturmuştur. Saldırganlık şiddetin oluşturduğu bir duygu olmakta birlikte, karşıdaki kişiye öfke ve saldırganlık duygularının birleşimi ile yansımaktadır” dedi.

‘ŞİDDET YALNIZCA FİZİKSEL DEĞİLDİR’

Fiziksel şiddete bakıldığında vurma, kırma, yaralama gibi durumlar oluştuğunu, psikolojik şiddet de ise ruhsal yaralamalar gerçekleştiğini belirten Yıldız, “Şiddet, genelde fiziksel olarak düşünülse de psikolojik şiddetin günümüzde oldukça arttığını görmekteyiz. Şiddetin ortaya çıkmasında öğrenilmiş birtakım davranışlar yattığı bir gerçektir. Ailesinde kadının kocasına, erkeğin karısına uyguladığı birtakım şiddet etmenleri, çocukların ve çevrenin bu duruma alışıp normal görmelerine neden olabilmektedir. Şiddeti gerçekleştiren kişi, ailesinden, çevresinden görüp bunu öğrendiği bir davranış olarak gerçekleştirebildiği gibi, aynı zamanda saldırganlık duygusu karakteristik bir yapı olarak da ortaya çıkmaktadır. Toplumda sıkça söylenen eğitimsiz kişilerin şiddete meyilli olduğu düşünülse de, eğitimli kişilerin de sıkça şiddete meyil ettiğini görmekteyiz. Bu durumun altında yatan neden, öğrenilmiş davranış, karakteristik özellik gibi durumlar olabildiği gibi, kişilik bozukluğu da olabilmektedir” diye konuştu.

‘KADINLARIN YÜZDE 35’İ ŞİDDETE MARUZ KALIYOR’

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2013 yılında yayınladığı verilere göre, dünya üzerindeki kadınların yüzde 35’inin şiddete maruz kaldığının belirlendiğini söyleyen Yıldız, “Bu şiddetler, fiziksel, psikolojik, ekonomik, cinsel olarak görülmektedir. Bu orana bakıldığında, şiddetin eşler tarafından daha çok gerçekleştiği görülse de, flört şiddetinin de oranının yüksek olduğunu bilinmektedir. Kimi zaman yıldırma, korkutma olarak gerçekleşse de, otoriteyi sağlamak, üstün olduğunu dile getirmek gibi nedenlerle de şiddet gerçekleşmektedir. Araştırmalara göre, çiftlerde beklentilerin karşılanmaması şiddete meyil edildiğini göstermektedir. Fakat ilişkinin bir dinamiği olmalı ve beklentiler, saygı ve sevgi çerçevesinde gerçekleşmelidir. Hiçbir kişi, eşinin, flörtünün, arkadaşının beklentisini karşılamak zorunda değildir. Bu beklentilerin karşılanmaması dolayısıyla şiddete eğilim gerçekleşmemelidir.”

‘TRAVMALAR ORTAYA ÇIKABİLİR’

Psikolojik şiddete bakıldığında, şiddet sonrasında travmaların ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Uzm.Psk. Anıl Yıldız, “Şiddet gören kişinin, yaşadığı olayın sürekli gözünün önüne gelmesi, uyuyamama, çok küçük seslerden ve hareketlerden korkma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda bu kişiler, insanlarla iletişim kurma zorluğu çekmekte ve çabuk sinirlenme durumları da görülebilmektedir. Şiddet gören kişiler hayattan soyutlanmakta olup, olayları o an yaşamışçasına hatırlama durumları yaşayabilirler. Şiddet gördükleri kişiyi anımsatan kişilerden ya da yerlerden kaçınma davranışı gösterebilirler. Bu travmatik durumdan kurtulmak için ilaç tedavisi ve aynı zamanda psikolojik destek almak zorunda kalabilirler” dedi.

‘ŞİDDET GÖRMEZDEN GELİNMEMELİ!’

Şiddet içeren davranışların görmezden gelinilmesi durumunda şiddete meyilli kişilerce doğru bir davranış gibi düşünülüp normalleşebileceğine işaret eden Yıldız, “Şiddetin din, dil, ırk, cinsiyet fark etmeksizin yapılması kesinlikle yanlış bir davranış olup, toplumca şiddet içerici davranışları görmezden gelmemeliyiz. Unutmayalım ki; yaşanılan şiddetlere ses çıkarmamak, şiddet gösteren kişi ya da şiddete meyilli kişilerce doğru bir davranış gibi düşünülüp normalleşebilir. Hiçbir bireyin, ne yapmış olursa olsun şiddeti hak etmediğini ve kabul etmek zorunda olmadığını bilmeliyiz” diye konuştu.