ANTALYA
Giriş Tarihi : 28-03-2021 12:46   Güncelleme : 28-03-2021 12:46

Şeyma Nur'un hayali gerçek oldu

Antalyalı 14 yaşındaki özel birey Şeyma Nur Kaya'nın akü ile çalışan 'tekerlekli sandalye' hayali gerçek oldu.

Şeyma Nur'un hayali gerçek oldu

Konyaaltı ilçesi Uncalı semtinde annesi Tülay Kaya ile birlikte yaşamını sürdüren doğuştan engelli Şeyma Nur Kaya, imkânsızlıklar yüzünden tek başına evlerinin önüne çıkamıyor, akranlarıyla bir araya gelemiyor, yakındaki parkta gidemiyordu.

Tekerlekli sandalyesini birinin desteği olmadan yürütemeyen Şeyma Nur Kaya, bütün gün evden dışarı çıkamayınca büyük bir üzüntü yaşıyordu.

İMDADINA DERNEK YETİŞTİ

Şeyma Nur Kaya'nın imdadına Leman Gebizli Tüm Engelliler Yaşlılar ve Kimsesizlere Umut Işığı Derneği yetişti. Dernek yöneticileri, Kaya'nın akü ile çalışan tekerlekli sandalyeye kavuşturulması için kolları sıvayıp hayırseverler ile temasa geçti. İstanbul'da bir medikal firması ile anlaşan dernek yöneticileri, 12 bin lira değerindeki hem akü ile hem manuel çalışan, dört vitesli ve katlanabilen yeni tasarım ve sistem tekerlekli sandalyeyi daha uygun bir fiyata satın aldı.

SEVİNÇ ÇIĞLIĞI ATTI

Dernek başkanı Güldane Kaya ile yardımcısı Gülesi Zor, Şeyma Nur Kaya'yı telefonla arayıp müjdeyi verdi. Sevinç çığlıkları atan Kaya, annesi ile birlikte Leman Gebizli Tüm Engelliler Yaşlılar ve Kimsesizlere Umut Işığı Derneği'ne gelip, hayalini kurduğu akü ile yürüyen tekerlekli sandalyesine kavuştu.

TEK BAŞINA GEZEBİLECEK

Akülü aracına oturup tek başına dışarıya çıkma, arkadaşlarıyla buluşma, ihtiyaçlarını karşılama şansına sahip olan Şeyma Nur Kaya, "Çok heyecanlı, çok sevinçli, çok mutluyum. Sanki dünyalar bana bağışlandı. Artık özgürce gezebileceğim" dedi. Kaya, destek olan Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu (UTEF), Gebizli Tüm Engelliler Yaşlılar ve Kimsesizlere Umut Işığı Derneği ve hayırseverlere teşekkür etti.

(DHA)