YAŞAM
Giriş Tarihi : 11-11-2021 19:09   Güncelleme : 11-11-2021 19:09

Sevgi İzi ile kaybolmayacaklar!

Türkiye’nin dört bir yanında zihinsel engelli bireyler ve Alzheimer hastalarının güvenliği için yürütülen Sevgi İzi projesi kapsamında Kemer Engelliler Derneği ve Kemer İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği işbirliğinde ilçede yaşayan engelli bireylere kendilerine özel numaraları dövme olarak yaptırıldı. Sol bileğin üzerine yapılan özel numaralar sayesinde özel durumlu vatandaşların kaybolmasının önüne geçilecek.

Sevgi İzi ile kaybolmayacaklar!

Şüheda PARTAL

Türkiye’nin dört bir yanında zihinsel engelli bireyler ve Alzheimer hastalarının güvenliği için yürütülen Sevgi İzi projesine Kemer’den de destek verilmeye devam ediliyor. Proje kapsamında Kemer Engelliler Derneği Başkanı Nur Batıbay Yanmış koordinesinde ve Kemer İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği ekipleri ile ilçede yaşayan engelli bireylere özel numaraları Maori Tattoo’da dövme olarak yaptırıldı. Engelli bireylere eşlik eden ve destek olan TDP ekipleri de kendi kollarına projeye destek olmak amacıyla ‘Sevgi İzi’ uygulaması yaptırdı. Sol bileğin üzerine yapılan özel numaralar sayesinde özel durumlu vatandaşların kaybolmasının önüne geçilecek. Kemer Engelliler Derneği de bu şekilde ilçede de bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

Kaybolma riski yüksek kişilere çok daha çabuk ulaşabilmek amacı ile kurulan “Sevgi İzi” projesinin son derece önemli olduğunu vurgulayan dernek başkanı ve TDP ekipleri, proje kapsamında Kemer’de yaşayan zihinsel engelli, alzheimer veya benzeri rahatsızlıkları bulunan vatandaşların Sevgi İzi’ni yaptırmalarını tavsiye etti.

SEVGİ İZİ NEDİR?

Zihinsel engelli olan, Alzheimer veya benzeri birtakım rahatsızlıkları bulunan vatandaşların bulunmasını kolaylaştırmak amacıyla Müge Anlı ve ekibinin hayata geçirdiği bir hizmettir. Sevgi İzi hizmeti sadece kaybolma riski olan kişilere (zihinsel engelliler, yaşlılar) ücretsiz uygulanan bir sistemdir. Sevgi İzi dövmesi yapabilmek için ilk olarak "benibuldular.com" sitesine girerek burada gerekli bilgileri doldurarak formu tamamlamak gerekiyor. Adres ve kimlik bilgileri ile ilgili form doldurulduktan sonra kişilere bir kod numarası verilecek. Örnek olarak 1999 kodu. Bu kod kaybolmasından endişe edilen kişinin sol bileğine dövme olarak yapılacak. Sistemde kayıtlı olan kimlik bilgileri sayesinde bu kodu taşıyan kişi kaybolduğu takdirde kolaylıkla yakınlarına ulaşılabilecek.