GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-02-2020 09:21   Güncelleme : 03-02-2020 09:22

Selçuklu Av Köşkü yeniden canlanıyor

Kemer Belediyesi Park ve Bahçe Müdürlüğü ekipleri, Kemer’de bulunan Selçuklu Av Köşkü’nde temizlik çalışması yaptı. Bilinen üç Selçuklu av köşkünden biri olan ve tahmini olarak 1230-1248 yılları arasında düşünülen av köşkünün içerisinde temizlik çalışması yapan Kemer Belediyesi, tarihe de sahip çıkıyor.

Selçuklu Av Köşkü yeniden canlanıyor

Şüheda PARTAL

Kemer’de tek Selçuklu yapısı ve Türk-İslam sanat geleneğinin tek örneği olma özelliğini taşıyan av köşkünün avlusunda yabani otların temizliğini yapan belediye ekipleri, daha sonra da çimlendirme çalışmalarını tamamladı. Av köşkünün turizme kazandırılması için gerekli çalışmalara başlanılmasının ardından belediye ekipleri hem daha temiz bir Kemer hem de tarihi mirasa sahip çıkmak adına son hızla çalışmalarına devam ediyor.

Öte yandan belediye ekipleri, ilçe genelinde bulunan parklarda, yeşil alanlarda ve okulların bahçelerinde budama ve bakım çalışmalarına devam etti. İlçe genelindeki yolların orta refüjlerinde düzenleme çalışmalarına da hız kesmeden devam eden belediye ekipleri, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için çocuk parklarında bakım ve onarım çalışmalarına devam etti.

Geçtiğimiz günlerde Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç ile Selçuklu Av Köşkü’nde incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, yaptığı açıklamasında, “Selçuklu Av Köşkü, bölgemizde bulunan en önemli tarihi eserlerden biri. Burada bir av müzesi yapılması düşünülüyor. Buraya belediye olarak her türlü desteğimizi veriyoruz. İlk etapta avlusunda titiz bir temizlik çalışması yaptık. Temizlenen avlunun daha güzel bir görünüme kavuşması için çimlendirme çalışmalarını da tamamladık. Hem tarihi ve kültürel mirasımızı korumak hem de turizme katkı sağlamak amacıyla av köşkünde yapılacak her türlü çalışmaya destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.