GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-09-2021 18:12   Güncelleme : 29-09-2021 18:12

Sea to sky nefes kesecek

Kemer'de 4 gün ve 4 ayrı parkurda, sıfır rakımdan başlayıp 2365 metrelik Tahtalı Dağı'nın zirvesinde sona erecek 12'nci Sea to Sky Extreme Enduro Motosiklet Yarışı, 13- 16 Ekim tarihlerinde yapılacak. Yarış öncesi gazetemize açıklamada bulunan Kemer Enduro Motosiklet Kulübü (KEMK) Başkanı ve yarış organizatörü Semih Özdemir, yarışların birçok il ve ilçede gerçekleştirilmesi için teklif aldıklarını belirterek, Kemer’de ise yeterince destek görmediklerini belirtti. 2019 yılında yarış haftasından ve 1 aylık dönemde sadece sosyal medya platformu Facebook’dan yayınladıkları videoların 35 milyon kişi tarafından izlendiğini ifade eden Özdemir, “Bir tane videom vardı 14,5 milyon izlenmişti. Gelen sporcuların bir milyonun üzerinde takipçileri var. Instagram'daki paylaşımları 300-400 bin izleniyor. Ben bunu anlatmaya çalışıyorum ama bölge bunu anlamıyor. Deniz güneş kum var, bizim neyimize spor diye düşünülüyor. Aslında bu bir marka ve ben bunu Anadolu'da bir yerde yapıyor olsam veya Denizli'de ya da Afyon'da yapıyor olsaydım belki de daha fazla destek alırdım ve alacağıma da inanıyorum. Neden inanıyorum? Çünkü o bölgede tanıtıma ihtiyaç var. Şu an oralardan teklif var. Gel buralarda bir şeyler yapalım, bu işi burada yapalım diyorlar. Çünkü oraların ihtiyacı var, ama Kemer'dekiler buna ihtiyacının olmadığını düşünüyor. Ekip olarak güçlüyüz, ama ekibimizin ayakta durması için can lazım destek lazım. Maalesef yerelde destek yok” dedi.

Sea to sky nefes kesecek

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer'de 4 gün ve 4 ayrı parkurda, sıfır rakımdan başlayıp 2365 metrelik Tahtalı Dağı'nın zirvesinde sona erecek 12'nci Sea to Sky Extreme Enduro Motosiklet Yarışı, 13- 16 Ekim tarihlerinde yapılacak. Bu yıl parkurlarda yapılan değişikliklerle daha da zorlu olacak yarışlar için fabrika takımlarının dünyaca ünlü sporcularının da yer aldığı 33 ülkeden 350 kişi kayıt yaptırdı.

4 gün yapılacak olan organizasyonun ilk günü ilçe merkezindeki Kındılçeşme'de Kemer Belediyesi'nin yaptığı düzenleme nedeniyle Çamyuva Mahallesi'deki Ağva Deresi'nin denizle buluştuğu noktadaki plajda yapılacak ve yarışmacılar yine plajdaki çakılların arasından geçecek, kütük ve kayaların üzerinde zorlu anlar yaşayacak.

İkinci gün 45 kilometrelik Orman Yarışı, Sumaksemiri bölgesinde başlayıp zorlu orman içindeki patika ve dere yataklarını kullanarak Kemer merkezde kurulacak olan Ketenbelen mevkiindeki zorlu dik rampa çıkışında son bulacak.

Üçüncü gün 41 kilometrelik Sky Race yarışında sporcular Ovacık Yaylasından start alacak ve Kumluca ilçesine bağlı Gölcük, Kuzca köylerindeki zorlu patika, dere ve kayalık zeminlerden geçerek tekrar Ovacık Yaylasında son bulacak olan etapta mücadele edecek.

Dördüncü ve en zorlu etap olan deniz seviyesinden başlayıp 2365 metrelik Tahtalı Dağı'nın zirvesinde bitecek olan 63 kilometrelik Olympos Dağ Yarışında ise sporcular, çakıl plaj, dere yatakları, ormanlık patikalarını geçerek zorlu kayalık parkuru tamamlayarak zirveye ulaşmaya çalışacak.

Yarış öncesi gazetemize açıklamada bulunan Kemer Enduro Motosiklet Kulübü (KEMK) Başkanı ve yarış organizatörü Semih Özdemir, yarışların birçok il ve ilçede gerçekleştirilmesi için teklif aldıklarını belirterek, Kemer’de ise yeterince destek görmediklerini belirtti.

‘KEMER’DE SEÇENEK ÇOK FAZLA’

Sea To SKy yarışları öncesi 2005 yılında Kuzdere Kalkınma Derneği adı altında Kemer Kaymakamlığı’nın izniyle enduro motosiklet yarışlarına başladıklarını bildiren Özdemir, “Sonra 2006'nın mart ayında federasyon temsilcileri geldiler ve tekrar bir yarış yaptık. 2007'de federasyon üyesi olup Türkiye Şampiyonası’nın bir ayağını yine burada yaptık. Biz bu yarışa sonrasında gittiğimiz diğer yarışlardaki sporcuların başarıları da iyi gitti. Kendi yaptığımız organizasyon başarılarımız ilgi ve takdir edildik sonra, 2009'da Rahmetli Kemal Merkit vardı çok yarıştı motosiklet sporunda başarılı bir abimizdi onun İstanbul'da yaptığı bir organizasyonda bizim sporcumuz kazandı ve yurtdışındaki extreme enduronun en başarılı yarışlarından birine katılma hakkı aldı. Redbull tarafından oraya gittik ve oradaki detayları gördük. Biz bunu bir ileri boyuta taşıyalım ve Tahtalı Dağı’na çıkalım dedik. 2009'un 29 Ekim haftasında bir Türk bayrağımızı da çantaya koyduk iyi kötü arkadaşlarla bir denedik ve çıktık. Yine aynı yıl yurt dışından bir tane Alman arkadaş getirdik ve biz bunu tekrar yarışa döndürdük. Bu gelen Alman yarışçının bize verdiği yorum ile Redbull'a bir dosya gönderdik. Red Bull 2010 yılında ana sponsorluğa geldi ve 7 yıl çalıştık. Çünkü böyle bir yarış dünyada da seviliyor. Niye seviliyor? bir kere Kemer'e tüm dünyadan ulaşım kolaylığı var, konaklama çeşitliliği, imkan seviyesi ve seçenek çok fazla” dedi.

‘MUHTEMELEN 370’İ BULACAĞIZ’

7 yıl sonrası sıkıntılı zamanlar geçirdiklerini anlatan Özdemir, “Ondan sonra tabii biz işi öğrenerek kendimiz yaptık ve kendi ayaklarımızın üzerinde durduk. Ölmesin diye son birkaç yıl zorlu süreçlerden geçtik. Sıkıntılar atlattık. Ama şimdi bu yıl biraz daha iyiyiz. Mesela geçen sene şunu duyduk ‘Biz bu yarışı Red Bull yapıyor diye biliyorduk’ dediler ve öyle olunca geçen sene şu an ikiye katladık yarışçı sayısını. 33 ülkeden yaklaşık 350 yarışçı kayıt yaptırdı. Muhtemelen 370’i bulacağız. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü moto drag yarışı yapmıştı. Geçen hafta da burada Serdar Honamlı otomobil ile ilgili program gerçekleştirdi. Ve bu etkinlikleri yüzlerce kişi izledi. Bizde de izleyici açısından aynı düzeyde olacaktır. Dün mesela 100 kişilik yurtdışından bir grup çadır kurmak için yer aradığını duydum, yarışı izlemek için geliyorlar. Sosyal medyada da çok güçlüyüz. Partnerlerimizi çeken insanların takipçileri çok fazla, gelen sporcuların profesyonel fabrika yarışçılarının onların takipçileri çok iyi. Sonuçta Kemer ve bölge tanıtımı açısından ve sporun gelişmesine en büyük katkıyı sağladı. Yani bundan 10 sene önce bir kütüğün üzerinden geçemeyen birçok sporcu vardı, şimdi artık onlar taşlardan atlıyorlar ve bu Sea to Sky sayesindedir” diye konuştu.

‘DOĞA SPORLARI İÇİN KEMER MUHTEŞEM BİR BÖLGE’

Kemer’in doğa sporları açısından muhteşem bir bölge olduğunun altını çizen Özdemir, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben böyle olacağına inanmıyordum, mesela biz Redbull ile çalışacağımızı düşünmemiştik. Sonuçta bu bölgenin coğrafyası bizi buluşturdu. Doğa sporları için Kemer muhteşem bir bölge. Kum var, toprak var, dik çıkış, dik iniş, dere yatağı ve en önemlisi kaya. Mesela Avrupa’dayken veya dünyanın başka yerlerinde iken bu kadar kayalık sürüş yok. Hiç unutmuyorum bir gün yarışçının biri; ‘şu noktada o kadar kaya var ki kim döktü o kayaları? taşları oraya?’ dedi. Biz güldük. Doğal olduğunu söyledik. Yani insanlar bunu burada gördüler. Onların da işine geliyor. Neden işine geliyor? Çünkü her farklı zeminde onlar sürmek zorunda.”

‘EKSİKLİKLERİMİZ VAR’

Bu tür yarışlarda desteğin çok önemli olduğuna değinen KEMK Başkanı Semih Özdemir, “Ekip olarak güçlüyüz, ama ekibimizin ayakta durması için can lazım destek lazım. Bizim de aklımızda başka projeler de var yine motosiklet ile ilgili. Bu bölgede bence eksik olan şeyler var. Mesela tırmanış sporu yapılabilecek yerler var, tırmanış sporu yapılabilir. Buna benzer birkaç kalem daha var. Eksikliklerimiz de var. Bunun yanında kamp yeri eksiğimiz var. Dediğim gibi çadır kuracaklar var ama yer yok. Tabii bunlar çözülebilecek şeyler” şeklinde konuştu.

‘YERELDE DESTEK YOK’

Daha önce Sea To Sky’a benzer bir bisiklet yarışı düzenlediklerini ancak destek göremedikleri için yarıştan vazgeçtiklerini belirten Özdemir, “Tahtalı Dağından iniş yapıyorduk. 3-4 gün süren günlük 50-60 kilometrelik etapları olan bir yarıştı. 4 gün onu da yaptık ama yine dediğim gibi destek sponsor yani bunun hazırlığı çok uzun sürüyor. Ben bu yarışı yapmak için 6 ay çalışıyorum son 1 ay artık geceleri de uyanır hale geliyorum. Afyon Büyükşehir Belediyesi 3 yıl önce Afyon'da Dünya Motokros Şampiyonası'nı yapabilmek için 2 milyon Euro para harcadı. Bizim yaptığımızdan çok geride kalır bir yanı yok, ama milyon euro nerede. Sonuçta oraya katılan sporcu sayısı 80-100 civarı, dünya şampiyonası olması çok önemli ama, bizde tabii çok kötü değiliz. Bizim de medyamız bizim de katılımcıların sayısı vesaire geri dönüşleri var ancak, burada maalesef yerelde destek yok” dedi.

‘BİZİM NEYİMİZE SPOR DİYE DÜŞÜNÜLÜYOR’

2019 yılında yarış haftasından 3 gün önce ve 1 aylık dönemde sadece Facebook’da yayınladıkları videoların 35 milyon kişi tarafından izlendiğini ifade eden Özdemir, “Bir tane videom vardı 14,5 milyon izlenmişti. Burada ınstagram, gelen diğer medya temsilcileri ve bireyselcilerin paylaşımlarının kaç kişinin izlediğini bilmiyoruz. Çünkü biz sadece kendi sayfamızdaki verileri biliyoruz. Gelen sporcuların bir milyonun üzerinde takipçileri var. Instagram'daki paylaşımları 300-400 bin izleniyor. Ben bunu anlatmaya çalışıyorum ama bölge bunu anlamıyor. Bundan eminim. Neden eminim? çünkü bölgemiz turizm bölgesi, zaten biliyorsunuz dünyanın her yerinden insan geliyor. Deniz güneş kum var, bizim neyimize spor diye düşünülüyor. Aslında bu bir marka ve ben bunu Anadolu'da bir yerde yapıyor olsam veya Denizli'de Pamukkale'de Burdur'un Yeşilova’sında yapsaydım ya da Afyon'da yapıyor olsaydım biraz önce bahsettiğim rakamı geçtim belki de daha fazla destek alacağıma inanıyorum. Neden inanıyorum? Çünkü o bölgede tanıtıma ihtiyaç var. Şu an oralardan teklif var. Gel buralarda bir şeyler yapalım, bu işi burada yapalım diyorlar. Çünkü oraların ihtiyacı var, ama Kemer'dekiler buna ihtiyacının olmadığını düşünüyor” diye konuştu.

‘EN FAZLA YARIŞÇI İNGİLTERE'DEN’

Bu yıl ki yarışın sürprizlerle dolu olduğunu bildiren Özdemir, “Bu sene geçen yıla göre biraz iyiyiz. 350 online kaydımız var. 20-30 daha ekleneceğini düşünüyoruz, yani 370’lerde olacağını tahmin ediyoruz. 33 ülke vatandaşı var. İngiltere'de pandemiden dolayı kırmızı listede olduğumuzdan sporcular uçak biletlerini iptal etti ve biraz kayıp yaşadık. Ama yine de hala en fazla yarışçı İngiltere'den, ikinci sırada Rusya var. Yani Amerika'dan Kolombiya'dan Japonya'dan dünyanın her yerinden 33 ülkeden vatandaş var. Venezuela'dan gelen bir ekip var ve bu ekibin ekonomisi çok güçlü otel bile kapatmak istiyorlar. Bu yıl biraz daha para harcadık. Muhtemelen geri dönüşünü yarıştan sonra göreceğiz” dedi.

‘DESTEKÇİLERİMİZ GEÇEN YILA GÖRE ARTIYOR’

Ürün hizmet anlamında geçen yıllara göre destekçilerinin artığını ifade eden Özdemir, “Şu anda ana sponsorlarımız İzeltaş ve Yavuzçehre diye Denizli'de bir tekstil markası var. Yine Rusya'da bir motosiklet markası var o destek veriyor. Motosiklet federasyonumuz destek veriyor. Kemer belediyemiz personel vesaire anlamında destek veriyor. KETAV ve KETOB konaklamalar odalar sağ olsunlar. Yaşam Hastanesi sağlık destekçimiz. Olympos Teleferik firması bizim kendi artık o da zirvedeki evimiz, sağ olsun Haydar bey ne istesek yaptılar. Yani mutlu oldum bu yılki yaklaşımlarından dolayı. Destek olan herkese buradan teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bu yıl Kındılçeşme’deki çalışmalardan dolayı yarışın ilk gününü Çamyavu’dan yapacaklarını belirten Özdemir, “Organizasyonumuzu 13-16 Ekim'de gerçekleştireceğiz. Hazırlıklarımızı tamamladık. Etaplarımız geçen yıllara göre biraz daha zorlu. Sky Race yarışımız geçen yıl çok hızlıydı onu yine biraz daha extreme enduro standartlarına çektik. 4 günlük güzel bir yarış olacak. Sporcuları uğraştıracak bir etap" dedi.