ANTALYA
Giriş Tarihi : 24-01-2020 18:31

Sanatçıdan kaynak kitap

Antalyalı ünlü ressam Nuri Sezen, sanatçılara kaynak olabilecek bir kitap yazdı. 'Sanatın Temel Kaynakları' adlı kitabın tanıtımına, çok sayıda sanatsever katıldı.

Sanatçıdan kaynak kitap

Antalya Sanatçılar Derneği'nde (ANSAN) edebiyat öğretmeni ve sanat eleştirmeni Süleyman Sırrı Yağlı'nın sunumuyla gerçekleşen kitap imza günü ve 'Ustalarla Sanat Söyleşisi'ne, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Sağ, ressam ve sanat eğitimcisi Turhan Ekici, araştırmacı-yazar-turizm rehber Giray Ercenk konuşmacı olarak katıldı.

Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Sağ, sanatın insanın yaratıcı gücü, bir estetik yapı ve dışa vurum aracı olduğunu belirterek, "Sanat asla ilkesiz yapılmaz. Sanat aynı zamanda bir sıçramadır, farklılık ve özgürlüktür" dedi. Sağ, Nuri Sezen'in kitabı için de "Bir heyecanın, bir motivasyonun paylaşımı" diyerek övgü yağdırdı.

Ressam Turhan Ekici de 'Sanatın Temel Kaynakları' adlı kitabın sanatçıların her an yanında taşıması, bulundurması gereken bir eser olduğunu belirterek, "Sanat tarihinin bütün zamanlarda ele alındığı, kısa ve özünün verildiği adam akıllı bir kitap" dedi. Giray Ercenk ise "Bir sanatçı kendi şiirini, resmini, romanını yazıp ortaya koyabiliyor ise görevini yerine getirmiş olur" diye konuştu.

Yeni kitabını sanatçı dostlarına, sanatseverlere imzalayan ressam Nuri Sezen'in yayımlanmış 'Köyün Kitabı', 'Köyün Dili', 'Yörüklerin Dünyasında Keçiler', 'Görsel Estetiğin Temelleri' adlı kitapları da bulunuyor. (DHA)