ANTALYA
Giriş Tarihi : 16-04-2021 12:20   Güncelleme : 16-04-2021 12:20

Rusların turizm eğitimi, alternatif turizm çeşidi oldu

Antalya'da kum heykeller, akvaryum, teleferik, lunapark, ağaç evler, rafting, kayak ve dalış işletmelerinin yer aldığı Alternatif Turizm İşletmecileri Birliği'ne (ATİB), yurtdışından öğrenci getirerek döviz kazandıran Uluslararası Eduant Rus Okulu ve Academy of Tourism College, 'Eğitim Turizmi' kapsamında alternatif turizm çeşidi kabul edilerek üye yapıldı.

Rusların turizm eğitimi, alternatif turizm çeşidi oldu

Antalya merkezli alternatif turizm alanında hizmet veren tesislerin oluşturduğu ATİB, üye çeşitliliğini artırıyor. Antalya'da turistin beş yıldızlı otellerden dışarı çıkmasının yanı sıra, kente sosyal ve ekonomik anlamda hareketlilik kazandırmayı sağlayan alternatif turizm çeşitliliğine, 'Eğitim Turizmi' de eklendi. Uluslararası Eduant Rus Okulu ve Tourism of College'in üyelik belgesi, ATİB Başkanı Cem Karaca ve Olympos Teleferik Satış-Pazarlama Müdürü Haydar Culfa tarafından okulun sahibi Victor Bikkenev'e takdim edildi.

EĞİTİM TURİZMİ

Eğitim turizminin bir alternatif turizm dalı olduğunu, Uluslararası Eduant Rus Okulu'nun eğitim turizmi kapsamında hizmet verdiğini belirten ATİB Başkanı Cem Karaca, “Üye oldu ve gücümüze güç kattık. Farklı bir alternatif turizm alanında faaliyet gösteren okulumuz hem yurtdışından getirdiği öğrenciler sayesinde ülkemize döviz kazandırırken, hem de sektöre yetişmiş eleman istihdamına katkıda bulunuyor. Bu çerçevede Türkiye'de, turizmin başkenti Antalya'da böyle bir yatırım yapmasından dolayı kendisini kutlarız" dedi.

TURİZME PERSONEL YETİŞTİRİYOR

Okulun, Antalya'da turizmin gelişmesinde önemli katkıları olduğunu dile getiren Karaca, “Turizmde her zaman yetişmiş eleman sıkıntısı yaşıyoruz. Sektör hızlı bir şekilde büyüyor ancak en önemli sorunlarımızdan biri yetişmiş personel. İşte bur tür yatırımlar Türk turizminin gelişmesinde en önemli etkenlerden biri. Dolayısıyla bu tür yatırımların önünün açılması, kamu yönetimi tarafından desteklenmesi büyük önem taşıyor" dedi.

ANTALYA TURİZM EĞİTİMİNDE MARKA OLMALI

Antalya'nın turizmde olduğu gibi turizm eğitiminde de dünya çapında bir marka olması için bu tür yatırımlara ihtiyaç olduğunu kaydeden Karaca, şöyle konuştu:

“Antalya bu tür yatırımlarla turizm eğitiminde marka haline gelebilir. Mesela İsviçre, turizm eğitiminde çok önemli yere sahip. Dünyadaki birçok zincir otel ve turizm firması personelinin, İsviçre'deki okullardan mezun olduğunu görüyoruz. Çok pahalı ama böyle bir gerçek de var. Dolayısıyla turizmin yapıldığı yerde eğitim verilmesi hem istihdam hem de turizm eğitiminde önemli bir marka haline gelmemiz için kilometre taşıdır."

OTELLERDE 5-6 AY STAJ

Antalya'da Uluslararası Eduant Rus Okulu ve Tourism of College olarak 2000'li yılların başından beri hizmet verdiklerini anlatan Victor Bikkenev, Rus Okulu'nda Antalya'daki yerleşik Rusların çocuklarının Rusya Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına göre anadilde eğitim aldığını söyledi. Turizm Koleji'nde ise meslek yüksek okulu düzeyinde iki yıl eğitim verildiğini belirten Bikkenev, “Tamamı yurtdışından gelen öğrenciler teorik eğitimin yanı sıra, yaklaşık 5-6 ay Antalya'daki 5 yıldızlı otellerde staj yapıyor. Avrupa'daki anlaşmalı üniversitelerde bir yıl daha eğitim alarak lisans mezunu olabiliyorlar. Amerika Otelciler Birliği müfredatına göre eğitim veriyoruz" diye konuştu.

ATİB'TE KİMLER VAR

ATİB bünyesinde Aktiv Outdoor, Aktur Lunapark, Anadolu Ateşi, Antalya Akvaryum, Antalya Atlı Spor Kulübü, Aqualand, Dino Park, Düden Rafting, Escape Adventures Paragliding, Folklorik Yörük Park, Hip Notics Cable Park, Kadir's Tree Houses, Kelebek Park, Olympos Teleferik, Ormana Aktive, Peloid Antalya, Saklıkent Ski Resort, Sandland, Sealanya gibi işletmeler bulunuyor.

(DHA)