EĞİTİM
Giriş Tarihi : 16-10-2020 14:34   Güncelleme : 16-10-2020 14:34

Rektörün fahri danışman kadrosu

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, yeni dönemde en önem verdiği projelerden birini hayata geçirdi. Üniversite ve şehir buluşmasına büyük katkı sağlayacak sektörlerinde önde gelen isimlerden oluşan fahri danışmanlar kadrosu belirlendi.

Rektörün fahri danışman kadrosu

Akdeniz Üniversitesi tarihinde ilk kez bu kadar geniş kapsamlı bir fahri danışmanlar kadrosu oluşturulurken ilk buluşma da üniversite çatısı altında gerçekleşti. Bilimden teknolojiye, tarımdan turizm ve sanayiye bir çok ismin katıldığı toplantıda üniversite şehir bütünleşmesine yönelik projeler ele alındı.

Rektör Özlenen Özkan başkanlığında Sosyal Tesislerde gerçekleştirilen toplantıya, Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Bayezid, Yörükoğlu Süt ve Ürünleri Yönetim Kurulu Üyesi Cihan Bulut, Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Certel, Sherwood Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Ceylan, Delphin Otelleri Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Cömertoğlu, Erüst Tarım Genel Müdürü Mustafa Erüst, Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Küçükçetin, Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feramuz Özdemir, Memorial Antalya HastanesiTıbbi Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, Antalyaspor Kulübü Başkanı Ali Şafak Öztürk, Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Ramazanoğlu, Adopen Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sak, Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, Güvenlik Danışmanı Cemil Tonbul, Sunis Group Yönetim Kurulu Üyesi Nihar Ünal, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, rektör yardımcıları Prof. Dr. Murat Turhan, Prof. Dr. Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Cengiz Toker, Genel Sekreter Ali Evren İmre katıldı.

ÜNİVERSİTE ŞEHİR BULUŞMALARININ İLKİ

Üniversitenin öncelikli olarak kentle bütünleşmesi gerektiğini, bu amaçla düzenlenen toplantıya katılımdan duyduğu memnuniyetini dile getiren Rektör Özlenen Özkan, “Bugün sektörün önde gelen, vizyoner temsilcileriyle, üniversitemizin alanında uzman kıymetli hocalarıyla üniversitemizi ve şehrimizi buluşturma amacıyla toplandık. Üniversitelerin bulundukları bölgeye şehre ekonomik, sosyal, kültürel, eğitim, bilim, sağlık, sanat olmak üzere her açıdan katkı sağlaması ve şehri kalkındırması gerekmektedir. Antalya çok güzel bir şehir, Akdeniz Üniversitesi çok düzeyli bir kurum. Bu kurumu sizlerin desteği ile daha ileri noktalara taşımak istiyoruz. Üniversite ve şehir bütünleşmesini istediğimiz seviyeye taşıdığımız zaman da üniversitemiz ile birlikte şehrimiz de yükselişe geçecektir" diye konuştu.

ŞEHRİN SORUNLARINA HEP BİRLİKTE ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ

Rektör Özkan, “Üniversite şehir bütünleşmesinde sizlerden gelen dönüşlerle de bazı eksikler olduğunu gördük. Antalya ile buluşmamız gerekiyor. Üniversite olarak aklın ve bilimin ışığında şehre önderlik yapmanın gerekliliğine inanıyoruz. Şehrimizdeki sorunları masaya yatırıp hep birlikte çözümler ortaya koymamız gerekiyor. Biz bu düşünceyle yola çıktık. Hep beraber Antalya'nın vizyonuna bir şeyler katarak şehrimizi dünyadaki marka şehirler arasına taşıyabileceğimize inanıyorum. Güzel bir takım olduğumuz düşünüyorum. İnşallah hep birlikte hem Antalya'ya hem Akdeniz Üniversitesi'ne değer katarak sesimizi hem Türkiye'de hem de dünyada duyururuz" ifadelerini kullandı.

ORTAK PROJELERE BAŞLADIK

Rektör Özkan, “Göreve başladığımız bu iki ayda başta Antalya Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere bazı kurumlarla ilk projelerimizin adımını attık. Deyim yerindeyse biz tohumu ektik, sulamaya başlayacağız. Bu tohumlar çabalarımızla fidan olacak, kök salacak ve büyük bir çınar oluşacak. Her alanda bu şekilde bizler sistemi oluşturup yerleştirip bundan sonrası için artık kendi kendine yeten seviyeye getirmek istiyoruz. Tarımda, turizmde, sağlık turizminde, aşı geliştirme çalışmaları gibi ilk etapta planladığımız büyük projeler var. Bu projelerimize başladık. Katkılarınızı bekliyorum, katkılarınız bizler için çok kıymetli" şeklinde konuştu.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ DESTEĞE HAZIR

Farklı sektör temsilcilerini bir araya getiren toplantının üniversite- şehir buluşması adına çok önemli bir adım olduğunu ifade eden katılımcılar, böyle bir toplantının düzenlenmesinden dolayı memnuniyetlerini dile getirdi. Toplantıdatüm katılımcılar kendi sektör ve faaliyet alanlarını tanıtarak, Akdeniz Üniversitesi'ne katkı sağlamaktan memnuniyet duyacaklarını ifade etti. Toplantı sonunda üniversite ile şehir bağının daha da güçlenmesi ve ortaklaşa yapılacak projelerin artması için her türlü desteği vermeye hazır oldukları konusunda görüş birliğine varıldı.

Toplantının çok verimli geçtiğini belirten Rektör Özkan, fahri danışmanlar kadrosu ile belli aralıklarla bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunacaklarını kaydetti.

(DHA)