SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-02-2021 09:39   Güncelleme : 09-02-2021 09:39

Rektör Özkan: Kanser tedavisinde fark yaratıyoruz

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, dünyada yapılan her tedavinin AÜ Hastanesi'nde yapılabildiğini belirterek, özellikle kanser hastalığının tedavisinde fark yarattıklarını, son teknoloji yöntemler ile cihazların kullanıldığını söyledi.

Rektör Özkan: Kanser tedavisinde fark yaratıyoruz

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, AÜ Hastanesi Başhekimi ve İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ender Terzioğlu, Tıp Fakültesi Dekan Vekili, Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aylin Fidan Korcum Şahin, Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sema Sezgin Göksu, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle AÜ Organ Nakli Merkezi Toplantı Salonu'nda basın toplantısı düzenledi.

Rektör Özlenen Özkan, 2005 yılından bu yana farkındalık gününün kutlandığını, kanserin ülkemizde ikinci ölüm nedeni olduğunu ifade etti. Rektör Özkan, "Akdeniz Üniversitesi Hastanesi olarak kanser tanısını hızlı uygulayan sağlık kurumuyuz. En güvenilir eller ile birlikte alt yapımızı da güçlendirdik. Bölgemizde fark yarattığımızı düşünüyorum. Dünyada pandemi döneminde kanser tanı ve tedavisi gecikti. Akdeniz Üniversitesi tüm müdahalelerinde hızlı hareket etmektedir. Dünyada yapılan her tedavi üniversitemizde yapılmaktadır. Sahip olduğumuz kanser tedavi cihazı ise ülkemizde sayılı birkaç hastanemizde bulunmaktadır" dedi.

Antalya'nın güneş zengini bir şehir olduğunu belirten Rektör Özkan, "Benim kendi alanımda en çok karşılaştığım cilt kanseri. Cilt kanseri hastalığının Antalya'da arttığını görebildiğimizi söyleyebiliriz. İyi tarım ürünlerinin tüketilmesi gerekiyor. Ziraat fakültemizin bu konuda çalışmaları bulunmakta" dedi.

AÜ Başhekimi Ender Terzioğlu, erkeklerde prostat ve bağırsak kanserinin yüksek görülen kanser türü olduğunu söyledi. Başhekim Terzioğlu, "Hastanemiz çok iyi koşullara ulaşarak hastalarına en iyi tedavi şeklini uygulamaktadır. Hastaların bakım ve tedavilerinde yeşil ortamlar da yaratarak tedavilerin aksamasının önüne geçiyoruz. Hastanemiz bu anlamda donanımlı bir hastane. Sağlık turizmi için bizleri tercih eden hastalar için de kanser tedavisi cerrahisi uygulamaktayız. Donanımlı bir merkezimiz bulunmakta. Ümidimiz hastalarımızın kaliteli hizmet almalarını sağlamak ilk düşüncemizdir" diye konuştu.

TIP Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aylin Fidan Korcum ise farkındalığın oluşması ve kanser hastalarının tedavilerinde son teknoloji yöntemlerin uygulandığını söyledi. Prof. Dr. Korcum, şöyle konuştu:

"Yaptığımız işimizin en kaliteli ve tam uygulandığı bir dönem yaşıyoruz. Bu teknolojide hastaların yan etkilerini sıfıra indirmiş durumdayız. Hastaların yaşam kalitesini sağladığımız modernizasyon ile yükselttik. Hastaların tedavi süresini en aza indirgemiş durumdayız. Hastayı içerde ve dışarıda kontrol etme imkânına sahibiz. Yurt dışından ve bölgemizden çok büyük talep görüyoruz. Türkiye'deki en iyi konumda olan üniversite hastanelerinden birisiyiz. 1998 yılından bu yana artan kanser hasta tanı ve takiplerini yakın takip etmekteyiz. Kansere etki eden tüm unsurlardan vatandaşlarımızın vazgeçmesi gerekiyor."

Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sema Sezgin ise kanserde erken tanıya dikkat çekebilmek için büyük çaba içinde olduklarını söyledi. Sezgin, "Kanser hastalarının tanı ve tedavisinde modern teknolojisinde kullanmaktayız. Çağın en iyi imkan ve olanaklarını ilaçları ve tedavi yöntemi ile kanser hastalarımızı tedavi etmek için gece gündüz çalışıyoruz. Robotik ilaç hazırlayan bir sisteme de sahibiz. Çok uzun zamandır hastalarımıza ilaçlar robotik cihazlarla hazırlanmaktadır" dedi. (DHA)