SAĞLIK
Giriş Tarihi : 10-01-2022 20:00   Güncelleme : 10-01-2022 20:00

Rahim ağzı kanserinde erken tanı uyarısı

Kemer İlçe Sağlık Müdürlüğü, ‘Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı’ dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, rahim ağzı kanserinde, tarama yöntemleri ile erken tanı sağlanarak hastalığa bağlı ölüm oranlarının azaltılabildiği bildirildi.

Rahim ağzı kanserinde erken tanı uyarısı

Kemer İlçe Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, ocak ayının "Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı" olarak belirlendiğini belirterek, rahim ağzı kanserinde, tarama yöntemleri ile erken tanı sağlanarak hastalığa bağlı ölüm oranlarının azaltılabildiği bildirildi. Açıklamada şu bilgiler verildi:

“Bir ülkede rahim ağzı kanserinden kaynaklı ölümü engellenen kadın sayısı o ülkenin sağlık hizmetleri yönünden gelişmişliği ile doğru orantılıdır. Rahim Ağzı Kanseri, tarama yöntemleri ile erken tanı alarak hastalığa bağlı ölüm oranlarının büyük oranda azaltılabildiği kanıtlanmış kanser türlerindendir.

Aşağıdaki özelliklere sahip bir kadınsanız, rahim ağzı kanseri için yüksek risk altında olabilirsiniz:

Düzenli şekilde rahim ağzı kanser taramaları yaptırmıyor iseniz. Sigara içiyorsanız. Uzun süre (5 yıldan fazla) doğum kontrol hapı kullanma öykünüz var ise. Rahim ağzı kanseri olan bir kız kardeş veya anne gibi yakın bir akrabanız varsa.

ERKEN TEŞHİS

Günümüzde rahim ağzı kanserini önlemeye veya erken bulmaya yardımcı olmak üzere geliştirilmiş iki tarama testi kullanılmaktadır. Bunlar Pap testi (veya Pap smear) ve HPV testidir. Her iki test de son derece basit ve ağrısız işlemler olup aynı anda yapılmaktadır. Ülkemizde uygulanan ulusal kanser tarama programı uyarınca 30-65 yaş aralığındaki kadınlara her 5 yılda bir HPV ve Pap Testi uygulanmaktadır. Yapılan ilk test sonucu “hastalık yok” olarak değerlendirildiğinde kişi bilgilendirilir. Bu sonuçlar rahim ağzı kanseri olmadığını veya ileride asla olmayacağını garantilemez. Kişi, 5 yıl sonra tekrar rahim ağzı kanseri taramasına davet edilir.

TARAMA TESTLERİ NERELERDE YAPILABİLİR?

Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları ücretsiz olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM, Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM) ve Sağlıklı Hayat Merkezlerinde (SHM) yapılmaktadır. HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü, rahim ağzı kanserine karşı 9-14 yaşlarındaki kız çocuklara aşı yapılmasını önermektedir. 30 yaşından itibaren tarama testlerini düzenli bir şekilde yaptırmak. Cinsel aktivite sırasında prezervatif (kondom) kullanmak.”