ANTALYA
Giriş Tarihi : 18-04-2017 19:28   Güncelleme : 18-04-2017 19:28

Prof. Dr. Çevik, Portakal Atölyesi'nin konuğu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) bünyesinde fikir kulübü mantığıyla oluşturulan 'Portakal Atölyesi'nin kültür-sanat-spor ve bilim insanlarını misafir ettiği söyleşiler dizisinin son konuğu Arkeolog Prof. Dr. Nevzat Çevik oldu.

Prof. Dr. Çevik, Portakal Atölyesi'nin konuğu

Portakal Atölyesi'nin bu haftaki söyleşisi, ATSO'nun kente kazandırdığı Antalya Kültür Sanat'ta açılan ve Likya bölgesinde yapılan ilk dönem incelemelerine ışık tutan 'Eşsiz Bir Tanıklığı Keşfederken: Ernst Krickl'ın Likya Günlüğü, 1892' sergisi eşliğinde gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Nevzat Çevik, genç bir arkeolog olarak ilk kazı çalışmalarına katıldığı Patara'dan günümüze devam eden arkeoloji serüveni hakkında, dinleyenleri keyifli bir yolculuğa çıkardı. Prof. Dr. Çevik, Likya'nın en çok araştırma yapılan ilk üç bölgeden birisi olduğunu ve hakkında en çok yayın çıkarılan yer olduğunu kaydetti.

Antalya Kültür Sanat'ta açılan serginin önemine dikkati çeken Prof. Dr. Nevzat Çevik, sergideki eserlerin, 19. yüzyılın sonunda Viyanalı bilim adamlarının İzmir'den Antalya'ya gerçekleştirdikleri keşif gezilerinden birine katılan Ernst Krickl'ın yolculuk sırasında tuttuğu notları ve çektiği fotoğrafları içerdiğini söyledi. Prof. Dr. Çevik, Ernst Krickl'ın albümlerinden ortaya çıkan 'Likya Günlüğü' sergisinin, coğrafi ve arkeolojik görünümler ve yerel yapılar, insan profilleri ve anekdotlarla bölgenin 125 yıl önceki tarihine mercek tuttuğunu da dile getirdi.

ATSO Genel Sekreteri Vildan Demer, söyleşinin sonunda günün anısına Prof. Dr. Nevzat Çevik'e ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yaptığı tablo hediye etti. (DHA)