SİYASET
Giriş Tarihi : 26-05-2023 01:59

Poyraz: Seçimi almak mecburiyetindeyiz

İYİ Parti Kemer İlçe Başkanlığı’nda partililerle bir araya gelen İYİ Parti Genel Sekreteri ve Antalya Milletvekili Av.Uğur Poyraz, Antalya’daki milletvekilliği listesinin oy oranları düşmeye neden olduğu yönündeki eleştirilere cevap verdi. Poyraz, “Türkiye genelinde oy oranlarımızda bir düşüş var. Antalya genelinde de oy oranlarımızda bir düşüş var. Bunların sebeplerini tek tek zaten inceleyeceğiz ve araştıracağız ama, önümüzde 28 Mayıs’a ilişkin bir süreç var. 28 Mayıs’ta bu sistemi değiştirmek üzere seçimi almak mecburiyetindeyiz” dedi.

Poyraz: Seçimi almak mecburiyetindeyiz

Şüheda PARTAL

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Antalya Milletvekili Av.Uğur Poyraz, Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmaları kapsamında Antalya Milletvekili Adayları Neşe Toker ve Nesrin Ünal ile birlikte Kemer İlçe Başkanlığı’nda partililerle bir araya geldi. Kemer İlçe Başkanı Hüseyin Çelik ve ilçe yönetiminin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Milletvekili Poyraz, ilk kez milletvekili adayı olduğunu ve seçildiğini belirterek, “Benim için temel ortak akıl ve istişare. Ortak akıl ve ortak karar mekanizması. Cesurca birbirimizle tartışabilmeliyiz ama birbirimizle tartışmalıyız. Yani benimle ilgili başkasıyla tartışmanızı istemiyorum. Benimle ilgili bir sorun varsa benimle tartışmanızı isterim. Benim avukatlıktan kaynaklı vekalet akdi dediğimiz şey var. Bir vatandaş size vekaletini verdiği zaman o vekaletle birlikte o kişi size namusunu, şerefini, onurunu ve malını mülkünü teslim etmiş oluyor. Şimdi vatandaşın bana verdiği oyda İYİ Parti’ye verdiği oy ile de bir vekalet ilişkisi oluşuyor. Dolayısıyla 23 yıllık meslek hayatımda vekalet akdinin ne kadar önemli bir akit olduğunu bildiğim için bundan sonraki süreçte milletin vekili olmada da aynı hassasiyetim var. Bana kimin oy verdiğini de bilmiyorum. Buradakilerin verdiğini biliyorum. Teşkilat mensubu. Ama dışarıda kimin verdiğini bilmediğim için bunu ayırt etmeden yapmak zorundayım. Bunu yaparken de ben şeffaf ve net olacağım. Herkesten de aynı şeffaflığı ve netliği istiyorum. Yani hukuka, akla ve ahlaka uygun olduğu sürece her sorunu da çözmek için gövdemi taşın altına koyarım. Ama üç kriterim var. Hukuka, akla ve ahlaka uygun olacak” dedi.

BU SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEK ÜZERE SEÇİMİ ALMAK MECBURİYETİNDEYİZ

İYİ Parti’nin oylarının düşmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Uğur Poyraz, “Türkiye genelinde oy oranlarımızda bir düşüş var. Antalya genelinde de oy oranlarımızda bir düşüş var. Bununla ilgili bunların sebeplerini tek tek zaten inceleyeceğiz. Araştıracağız ama önümüzde 28 Mayıs’a ilişkin bir süreç var. Şu an bir teşkilatlarımızın hem seçmenimizin hem sahadaki her bir kardeşimizin motivasyonunu öne çıkartmak ve motivasyonu 28 Mayıs’ta bu sistemi değiştirmek üzere seçimi almak mecburiyetindeyiz. Bunun öz eleştirisi için 28 Mayıs’tan sonraki bir tarih benim için hem sorularınızı cevaplayabileceğim hem de buna ilişkin varsa bize dair eleştirmemiz gereken bunları önce analiz edip ondan sonra eleştirmem daha doğru olur. Yoksa doğrudan benim Antalya’ya ilişkin böyle bir şimdiden tespit yapmam, teşkilatlarımızla istişare etmeden tespitte bulunmam hem teşkilat kültürü açısından doğru olmaz hem de içinde bulunduğumuz konjektör açısından da doğru olmaz” diye konuştu.

TÜRKİYE GENELİNDE OYLARIMIZ DÜŞTÜ

Antalya’daki milletvekilliği listesinin oy oranlarında düşmeye neden olduğu yönündeki eleştirilere de cevap veren Poyraz, “Muhakkak bir etkendir. Ama öyle bir durumda sadece Antalya’da oyumuzun düşmesi gerekirdi. Şimdi bunu makro düşünmemiz gerekiyor. Çünkü 81 ilinde bağlı olduğu genel merkezin genel sekreteri de olduğum için burada başka bir mekanizma devreye giriyor. Sadece Antalya düşmüş olsaydı bu tez doğru olacaktı. Şimdi Türkiye genelinde oylarımızda bir düşüş olduğu için ya da stabil kalma olduğu için ya da belli alanlarda düşme olduğu için, sadece Antalya olarak değerlendirebilmek matematiksel olarak çok mümkün değil. Türkiye genelinde de çünkü oylarımız düştü. Yani iki milletvekilimiz olan Mersin’de de teke düştük. Adana’da mesela dört milletvekili bekliyorduk ikide kaldık. Yani bu listede 76 kişinin başvurusu var. İYİ Parti’ye 76 kişiden 17 kişi liste de olacak. Biri bir olacak. Biri 17 olacak. Dolayısıyla böyle bir matematiksel durum da var. Burada bir de İYİ Parti bir temayül uyguladı ki bu temayülün sonuçlarına uydu” dedi.

İYİ PARTİ, BELLİ KURALLARI İNŞA ETME DÖNEMİNDE

İYİ Parti’nin 5 yıllık bir parti olduğunu ve 40 yaşından 60 yaşına kadar insanların bulunduğu bir parti olduğunu ifade eden Poyraz, “Bir parti kültürü, partiyi oluşturan insanlarla oluşur. Yani parti bize bir kültür transfer yapmaz. Biz onun içine bir kültür transferi yaparız. Bir arada olma kültürümüzü, birbirimize tahammül kültürümüzü, birbirimizle uzlaşma kültürümüzü biz o partinin içine entegre ederiz. Parti bize buna göre davran demez. İYİ Parti’nin yeni olması ayrı bir konu. İYİ Parti, belli kuralları inşa etme döneminde. Kendi kendine kurallar koyacak. Muhalefette siyaset yapmak biraz enteresan bir alan. Aslında muhalefete siz katkı sağladığınızı kabul edersiniz. İktidarda siyaset yapmanın konforu vardır. İktidara mensup olursunuz. Hatta iktidarın nimetlerinden faydalanırsınız. Ama muhalefette olmak alma üzerine değil verme üzerine kuruludur. Veren el olarak da kendinizi bu anlamda daha muhalefete katkı sağladığınız bakış açısıyla konumlandırırsınız ki gerçekten de öyledir. Şimdi muhalefette siyaset yapma noktasında daha hassas olursunuz, daha kırılgan olursunuz, daha reaksiyoner olursunuz. 2-6 Mart arasında sadece dış etkiyle partimizden istifalar oldu. Şimdi istifa bu kadar kolay verilebilen bir karar değil. Her bir şikayet olduğu zaman tarafların her ikisini dinledim. Her ikisini dinledikten sonra ikisinin söyledikleri arasındaki çelişkiye ilişkin bir küçük tahkikat yaptım. Ondan sonra muhakeme ettim. Muhakemeden sonra karar verdim. Bunun için bir çaba sarf ettim. Zira ben bir seçmenim. Yani seçmen ile taraftar arasındaki farkta o. Bugün herhangi bir partiye taraftar olmak başka bir şey, seçmen olmak başka bir şey. Bunu telafi etmeye dönük elimden geleni yapmaya çalışacağım. Hep beraber sizlerin de desteğiyle” diye konuştu.

AdminAdmin