YAŞAM
Giriş Tarihi : 27-05-2024 10:48

Phaselis’te orfoz balığı avına ceza

Kemer’in Tekirova Mahallesi Phaselis Koyu’nda avlanması yasak türlerden olan orfoz balığı avlandığı tespit edilen tekneye Kemer İlçe Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından idari para cezası uygulandı.

Phaselis’te orfoz balığı avına ceza

Şüheda PARTAL

Kemer İlçe Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yasadışı su ürünleri avcılığının önlenmesine yönelik yapılan denetimlerde Kemer’in Tekirova Mahallesi Phaselis Koyu’nda bir teknede avlanması yasak olan türlerden olan orfoz balığı avlandığı tespit edilmesi üzerine, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu gereği idari para cezası uygulandı.

190 BİN TL PARA CEZASI

Öte yandan su ürünlerinin sürdürülebilirliği ve çeşitliliğinin korunmasına yönelik denetim ve kontrollere aralıksız olarak devam eden Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanlığı tarafından yasadışı su ürünleri avcılığının önlenmesine yönelik 2024 yılında icra edilen kontrollerde 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununa muhalefete ilişkin yapılan 42 yasal işlemde toplam 190 bin TL idari para cezası uygulandığı bildirildi.

AVLANMASI YASAK TÜRLER ARASINDA

70 cm’den 1.5 metreye kadar değişen boylarda olabilen orfoz avı sınırlandırılmış balıklar arasında bulunuyor. Etobur olan ve yaşadığı bölgelerde besin zincirinin tepesinde bulunan orfoz, son yıllarda zıpkınla ve diğer yöntemlerle bilinçsiz avlanmaya maruz kalması sebebiyle soyunun devamlılığı tehlike altına giren türler arasında sıralanıyor.

Akdeniz’deki popülasyonu hızla azalan orfoz, ‘Bern Sözleşmesi’ kapsamında Akdeniz ülkeleri tarafından koruma altında tutuluyor. Türkiye'de de ‘5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ’e göre 1/9/2020 - 31/8/2024 tarihleri arasında orfozun iç sular dahil bütün sularda avlanması, toplanması, gemilerde bulundurulması, karaya çıkarılması, nakledilmesi ve satılması yasak.

AdminAdmin